Slovanské Noviny

3. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

22. mája uverejnil portál USA Today zaujímavý príspevok atlétky Chelsey Mitchellovej (na titulnom obrázku) zo štátu Connecticut.

Slečna Mitchellová už v úvode svojho zúfalého listu uvádza: „Bola som najrýchlejším dievčaťom v Connecticute. Ale transgenderové atlétky z toho urobili nespravodlivý boj.

Nespravodlivý boj

Mala by som sa cítiť sebavedomo,“ začína Chelsea svoju esej, „no namiesto toho musím neustále rozmýšľať len nad svojím tréningom, (nad tým, že) všetko, čo som spravila pre maximalizovanie svojho výkonu, nemusí stačiť, jednoducho preto, že na čiare bude aj transgenderova bežkyňa s enormnou fyzickou výhodou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nádejná športovkyňa sa sťažuje, že preteky, ktoré predtým bežne vyhrávala, už nedokáže vyhrávať a to pritom nie preto, že by sa zhoršila, ale pre niečo, čo vníma ako zjavnú nespravodlivosť: „Prišla som o štyri ženské štátne majstrovské tituly… V šprinte na 55 m som v roku 2019 spadla na tretiu pozíciu, za dve transgenderové bežkyne. S každou stratou je stále ťažšie a ťažšie skúšať všetko odznova.

Slečna Mitchellová hovorí, že je zdrvená. Ona a ďalšie tri jej ženské bežecké kolegyne sa preto obrátili na súd a podali podnet proti asociácii CIAC, čo je skratka pre Connecticutskú medziškolskú atletickú konferenciu. Bežkyne sú toho názoru, že CIAC ženy a dievčatá v ženských športoch nespravodlivo znevýhodňuje a diskriminuje.

Chelsea píše: „CIAC dovoľuje transgenderovým atlétkam zúčastňovať sa na dievčenských a ženských súťažiach. Vďaka tomu začali dve transgenderové atlétky súťažiť v dievčenských behoch. Len v sezónach 2017, 2018 a 2019 vyhrali tieto (dve) pretekárky 15 ženských bežeckých titulov...“

Argumentom ženských bežkýň proti transgenderovým súťažiacim je jednoduchý fakt, že transgender osoby sú „v priemere jednoducho väčšie a silnejšie“, čo ženy a dievčatá, samozrejme, silno znevýhodňuje. Požiadavku slečny Mitchellovej a jej troch bežeckých kolegýň však federálne súdy zamietli. Chelsea je z tohto rozhodnutia rozčarovaná a hovorí o akomsi kruhu opakujúcich sa sklamaní, ktoré ju v posledných rokoch postihujú: „Vždy, keď idem na štartovaciu čiaru, snažím sa presvedčiť samú seba, že dokážem prekonať všetky nespravodlivosti, že môžem vyhrať, aj keď je súťaž nastavená proti mne.

Autorka na záver svojej eseje publikovanej v USA Today tiež spomína ďalšie športovkyne, ktoré kvôli transgenderovým súťažiacim prišli o vrcholové pozície vo svojich disciplínach.

Transgender na olympiáde

Proti transgenderovej revolúcii v športe sa opatrne začínajú ozývať aj ďalšie vrcholové športovkyne. Agentúra Reuterspriniesla správu, že sa belgická vzpieračka Anna Vanbellinghenová ohradila proti transgeder súťažiacemu v jej disciplíne na olympijských hrách, ktoré sa budú konať tento rok (ak ich však medzitým nezrušia) v japonskom Tokiu. Vanbellinghenová sa vyjadrila, že účasť transgenderovej osoby menom Laurel Hubbard(-ová ?) v ženskom vzpieraní je „zlým vtipom“.

Každý, kto trénoval vzpieračstvo na vrcholovej úrovni, vie vo svojich kostiach, že toto je pravda: táto konkrétna situácia (s transgender súťažiacim) je neférová k športu, aj k atlétom“, vyjadrila sa pani Vanbellinghenová pre oficiálny webový portál olympijských hier. „Niektorí atléti úplne prichádzajú o životné príležitosti – medaily a kvalifikácie na olympiádu – a my sme voči tomu bezmocní.

Podobne sa vyjadrila aj pani Caitlyn Jennerová, kandidátka na guvernérku Kalifornie a zlatá olympijská medailistka v desaťboji z Montrealu 1976. Kandidátka republikánov na najvyššiu funkciu v tzv. „Zlatom štáte“ sa vyjadrila: „Je to otázka spravodlivosti. Preto som proti biologickým chlapcom súťažiacim v dievčenských školských športoch. Jednoducho to nie je spravodlivé. A my musíme ochraňovať dievčenské ženské športy na našich školách.“ Niekoľko amerických štátov podľa BBC už zvažuje zákony, ktoré by obmedzovali, či zakazovali účasť transgenderovým osobám na dievčenských a ženských športových podujatiach.

Samozrejme, BBC nezabúda dodať, že postoje pani Jennerovej sú v príkrom rozpore s rôznymi aktivistickými združeniami transgenderovej komunity, ktoré ich považujú za „nebezpečné a diskriminačné“. Je však otázne, do akej miery by s aktivistami súhlasili pretekárky, ktorým sa kvôli novým pravidlám rúcajú ich ťažko vydreté kariéry a ony pritom s tým nedokážu nič urobiť.

Autor: Matej Gavlák

Zdroj: https://www.christianitas.sk/

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d