Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Dostať aj z tej najrozmazanejšej fotky rozpoznateľnú podobu páchateľa, to doteraz vedeli len fiktívni experti zo seriálových kriminálok. V reáli sa totiž veľká časť vyšetrovania zasekne práve na nekvalitných záberoch z bezpečnostných kamier, na ktorých tvár nejde rozpoznať.

Tomu už čoskoro môže byť koniec vďaka prelomovej technológii českej firmy Cogniware. Tá teraz vyvíja softvér, ktorý s pomocou umelej inteligencie dokáže tváre “dopočítať”, a tým umožní lepšie určenie podoby páchateľov trestných činov. Podľa vývojárov by novinka mohla byť hotová už do konca tohto roka.

Hoci sa vyšetrovateľom často podarí podozrivú osobu natočiť alebo odfotiť, na identifikáciu nezriedka ich záznam nestačí. Určenie totožnosti je pritom pre odhaľovanie páchateľov trestných činov alebo teroristov úplne zásadné.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

“Najčastejšie problém tkvie v tom, že kamera zachytí tvár zo strany, kde je vidieť iba jej malú časť. V mnohých prípadoch má tiež záznam príliš nízke rozlíšenie a tvár je rozmazaná. To sa podľa našich odhadov deje minimálne v tretine prípadov, čo výrazne ovplyvňuje úspešnosť vyšetrovania, “hovorí Walter Pavliš, obchodný riaditeľ Cogniware.

Systém českých vývojárov by tak znamenal pre svet kriminalistov a zločincov malú revolúciu. S pomocou umelej inteligencie totiž prekračuje hranicu, ktorá platila prakticky od vzniku fotografie, teda že rozmazaný záber či nekvalitný záber sa príliš vylepšiť nedajú.
Podľa Waltera Pavliša bude nová technológia pomáhať najmä silovým zložkám štátov, ako je polícia, alebo armáda.

“Zatiaľ funguje v podobe prototypu, ale očakávam, že do konca roka by sme mali mať hotovú jej prvú verziu, ktorú bude možné nasadiť a testovať v reálnej prevádzke,” vysvetľuje.

Podľa Pavliša zvládne umelá inteligencia pri správnom nastavení osobu identifikovať až s 80% pravdepodobnosťou zhody, a to aj za predpokladu, že na východiskovej fotografii sú poznať iba základné rysy tváre.

Prevratný systém využíva technológiu tzv. Generatívnych neurónových sietí (GAN)

“V princípe ide o dve umelé inteligencie, ktoré spolu hrajú” hru “. Jedna na základe nekvalitnej fotky navrhuje možné podoby podozrivého a druhá sa snaží odhaliť, ktorá je podvrh a ktorá reálna. Túto “súťaž” absolvujú umelé inteligencie miliónkrát – výsledkom je “dopočítaná” fotka, ktorá sa oveľa viac približuje reálnej podobe podozrivého, “hovorí Dominik Franěk, vedúci výskumu v Cogniware.

Systém nielenže vie “vylepšiť” nekvalitnú fotografiu, zvládne aj vypočítať pravdepodobnú podobu osoby len z fotky z profilu. Podľa Fraňka je tak systém ďalším článkom do skladačky v boji proti zločinu. Plánujú ho totiž prepojiť so softvérom na rozpoznávanie tvárí, ktorý Cogniware predstavilo vlani a používa ho napríklad Polícia ČR.

“Za pár sekúnd tak pôjde aj z nekvalitných alebo neostrých fotiek a videozáznamov určiť pravdepodobnú totožnosť podozrivého. A hoci sa aj “dopočítaná” fotografia môže zdať ľudskému oku zle čitateľná, systému mnohokrát vyhovuje oveľa lepšie. Prekážkou navyše nie je ani človek v šatke. Tým sa celé vyšetrovanie zásadne zrýchli, systém môže pomôcť aj pri objasňovaní nevyriešených prípadov, “uzatvára.

Karol Jerguš

armádny magazín

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d