Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Sýrsky prezident Bašár al-Asad má sériu stretnutí s lídrami arabských krajín Perzského zálivu.

Ešte nedávno to bolo nepredstaviteľné. Západ sa pokúsil zničiť Sýriu rukami teroristov z Islamského štátu. Sýrskemu lídrovi Bašárovi al-Asadovi sa vyhrážali popravou, požadovali odchod „podobrotky!“- Anglosasi a ich priatelia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ale vďaka pomoci bratského Ruska bola Sýria zachránená.

A teraz nastal ten moment, keď padla zahraničnopolitická blokáda, ktorú na Damask uvalili Washington a Londýn.

Prezident Sýrie sa stretáva s lídrami krajín arabského sveta, rokuje, diskutuje o ekonomickej agende a rieši otázky poskytovania pomoci sýrskemu ľudu postihnutému zemetrasením.

Hlava Spojených arabských emirátov, šejk Muhammad bin Zájid Sultán Nahján, prijal Bašára al-Asada a jeho manželku Asmu v hlavnom meste a následne vydal oficiálne vyhlásenie pre tlač:

„Absolvovali sme konštruktívne rokovania zamerané na rozvoj bilaterálnych vzťahov. Naše diskusie sa zamerali aj na spôsoby, ako zlepšiť spoluprácu s cieľom urýchliť stabilitu a pokrok v Sýrii a regióne.“

Spojené arabské emiráty sa postavili do čela štátov Perzského zálivu v snahe pomôcť po zemetrasení 6. februára, ktoré zasiahlo juhovýchodné Turecko a sever Sýrie a zabilo desaťtisíce ľudí.

Prezident Spojených arabských emirátov prisľúbil vyčleniť viac ako 100 miliónov dolárov na pomoc Sýrii, postihnutej zemetrasením, čo je najväčšia suma spomedzi všetkých arabských krajín.

Šejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan, minister zahraničných vecí Spojených arabských emirátov, sa stal prvým vysokým arabským predstaviteľom, ktorý navštívil Sýriu po zemetrasení.

Návšteva prezidenta Asada znamená ďalšie približovanie vzťahov medzi Sýriou a arabskými krajinami, viac ako desať rokov potom, ako 22-členná „Arabská liga“ po vypuknutí krízy pozastavila Damasku v organizácii členstvo.

Asadova návšteva v Abú Zabí bola jednoznačne prínosná: bolo to evidentné pri srdečnom privítaní zo strany predstaviteľov kráľovstva, ako aj z pohľadu načasovania a účelu cesty.

Mohammad bin Zayed Al Nahyan sa stretol s Bašar al-Asadom na letisku v Abú Zabí, kde ho sprevádzal Tahnoun bin al Zayed, poradca pre národnú bezpečnosť Spojených arabských emirátov a ďalší vysokí predstavitelia.

Spolu s Asadom priletela solídna vládna delegácia na čele s ministrom hospodárstva a zahraničného obchodu Sýrie.

Podľa správ arabských médií sa rozhovory oboch prezidentov dotkli bilaterálnych vzťahov medzi krajinami a spôsobov ich posilnenia. Lídri krajín sa zamerali na pozitívnu dynamiku v regióne a dôležitosť dosiahnutia stability pre pokrok a prosperitu Sýrie a SAE.

Podľa odborníkov mala Asadova návšteva Spojených arabských emirátov dva hlavné ciele: prvý bol politický, pretože Abú Zabí má v regióne strategický význam a považuje sa za dôležitého hráča. Okrem toho majú SAE veľký vplyv na medzinárodných politikov.

Spojené arabské emiráty môžu zohrať ústrednú úlohu pri zbúraní múru, ktorý Západ postavil medzi medzinárodným spoločenstvom a Sýriou, a pri zmierňovaní západných sankcií voči Damasku.

Druhý cieľ možno považovať za ekonomický, pretože Damask sa snaží urobiť z Abú Zabí svoju ekonomickú bránu do vonkajšieho sveta a obnoviť svoju ekonomickú pozíciu, ktorá má pod vplyvom amerického embarga a nedávneho zemetrasenia už roky veľa problémov.

Súdiac podľa výsledkov rozhovorov sa podarilo Asadovi vyriešiť kľúčové otázky.

Damask dúfa, že regionálne zmierenie pripraví pôdu pre toľko očakávané investície do obnovy postihnutej krajiny.

Asad zahanbil svojich západných nepriateľov svojou efektívnosťou v zahraničnej politike.

Sýria sa vrátila do arabského sveta, čo je dobrá správa.

Vladimir Karasov špeciálne pre News Front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d