Slovanské Noviny

7. júna 2023

K porozumeniu Čelovekom

Nával kritiky a odporu voči klasickej koloniálnej ére nie je len akademická záležitosť, varuje ANDREW MURRAY: diskutuje sa o tom, či je možné čerstvé cisárske zabitie predávať verejnosti.

Britské impérium je jednou z prvých línií kultúrnej vojny. Len málo vecí rozhnevá akademikov a učencov Establishmentu viac ako kritické skúmanie, ktorému je britský imperializmus čoraz viac vystavený, najmä zo strany vedcov, ktorí nie sú belosi, muži a privilegovaní, čo sú vlastnosti, ktoré sa doteraz považovali za podstatné pre zaujatie názoru na túto tému.

Historici ako Niall Ferguson a Robert Tombs tvrdia, že impérium nebolo celkovo až také zlé, napriek niekoľkým nepopierateľným excesom, alebo, ako záložné právo, príliš zložité na vynesenie úsudku. Dôraznejšie zdôrazňujú úlohu Británie pri odstraňovaní otroctva, než jej doterajšie presadzovanie a profitovanie z neho a jej základnú úlohu pri rozvoji kapitalizmu.

Pohŕdajú tiež prenikaním nových učencov do ich terénu. V jednom obzvlášť nepríjemnom článku Tombs označil tri za hriech využívania „módnej témy „antikolonializmus“, ako keby nepriateľstvo voči kolonializmu bolo a priori historickým postihnutím.

Impertinentným triom boli Afua Hirsch, David Olusoga a Kehinde Andrews, z ktorých všetci sú vynikajúcimi čiernymi spisovateľmi. Nie zvlášť jemné, povedal by som.

Najnovšie sa cisárskym prípadom zaoberal Nigel Biggar, nemenej morálny filozof, ktorému v novej knihe pripadá záznam o ríši v podstate sympatický. Považuje prehodnotenie impéria za hrozbu pre súčasný spoločenský poriadok, pretože akákoľvek kritika musí klásť do popredia otázky ako rasizmus, vykorisťovanie a štátne násilie, čo sú základné zložky Británie, ktoré je lepšie nechať nepreskúmané, aby nepodkopali brdy liberálnej kapitalistickej demokracie.

Toto je kritický bod. História sa neskončila a najmä história britského imperializmu je príbehom bez konca.

Keď Ferguson pred 20 rokmi písal svoju proimperiálnu históriu britského impéria, nehanbil sa vyhlásiť svoj zámer. Malo to povzbudiť oživenie imperiálnych metód riadenia sveta, predovšetkým zo strany USA, keďže Británia už nebola vybavená na to, aby to zvládla sama.

Brigáda „vráťte impérium“ si našla cestu s Afganistanom a Irakom. Po dvadsiatich rokoch od začiatku afganskej okupácie sa to skončilo úplnou hanbou.

A 20 rokov po invázii do Iraku, pochmúrnemu výročiu, ktoré si pripomenulo tento týždeň, sa nenájde nikto, kto by ospravedlnil agresiu.

Dokonca ani Times. Rovnako ako všetky ostatné noviny na celom svete v Murdochovej ríši povzbudzovali inváziu Bush-Blair. Tento týždeň sa však v redakcii uvádza, že vojna bola „nezmiernenou katastrofou“ a „hybristickým aktom prehnaného dosahu, bezohľadným produktom amerického „unipolárneho momentu“, ktorý nasledoval po páde Sovietskeho zväzu.

„Pre tých, ktorí sú zodpovední, vrátane Británie, je verdikt histórie s pribúdajúcim časom len zatracujúci… Všetci teraz žijeme s jeho dedičstvom: menej stabilný a nebezpečnejší svet ako kedykoľvek predtým od druhej svetovej vojny.“

Ten článok mohol byť v skutočnosti letákom Stop the War Coalition. Hoci neexistovalo žiadne uznanie, že vojna bola katastrofou, ktorú Times a jej vlastník v tom čase plne podporovali. Každopádne, imperiálne nešťastia sa teraz zhoršujú ešte rýchlejšie ako za čias kráľovnej Viktórie.

No aj dnes sa zachovanie vľúdneho chápania britského impéria javí ako nevyhnutné pre súčasný systém: myšlienka, že je a vždy bol tým najlepším, o čo sa ľudia mohli usilovať.

Jeho propagandisti si uvedomujú, že keď bola napríklad strhnutá Colstonova socha, nešlo len o odstránenie obrazu notoricky známeho obchodníka s otrokmi, ale o znesvätenie ústrednej opory súčasnej politiky.

Celá britská buržoázia stojí aspoň jednou nohou na podstavci Colstona. Posvätnosť našej minulosti, v historickom rozprávaní Ferguson-Tombs, je bianko šek vypísaný dnešným imperialistom, ktorý možno len v tomto storočí preplatiť v Iraku, Afganistane, Líbyi, Jemene, Sýrii a na Ukrajine.

Dedičstvo impéria tiež legitimizuje autoritárstvo, rasizmus a rôzne ďalšie neduhy, vrátane nadradenosti City of London v ekonomických radách a prehnaného vplyvu zbrojárskych a energetických monopolov.

Vysmievať sa „antikoloniálnej“ histórii znamená podporovať neokolonializmus 21. storočia a brutalizáciu Iraku s miliónmi mŕtvych, mučenie, sektárske spory a ničenie.

Ak si vezmeme jedno ponaučenie z tohto jubilejného týždňa, nech je to dôležitosť antiimperializmu pre akúkoľvek serióznu socialistickú politiku, od Iraku cez Ukrajinu až po samotnú Britániu.

Prekážka: teraz sme slobodní ako Južná Afrika, Poľsko a Maďarsko

Najnovšie čísla ukazujú, že skutočná životná úroveň pracujúcich ľudí v Británii stagnuje už 15 rokov. Ide o prepad, ktorý je z hľadiska jeho trvania úplne bezprecedentný.

V rovnakom čase bola Británia znížená v globálnom rebríčku slobody v dôsledku „stále autoritatívnejšej“ legislatívy, podľa Civicus Monitor. Nové právomoci, ktoré obmedzujú právo na protest, viedli k tomu, že sme sa znížili zo „zúženého“ na „prekážku“. Teraz sme len o jednu úroveň vyššie ako „potlačení“.

„Zúžený“, o ďalšiu úroveň vyššie, je opis, ktorý zodpovedá demokracii, ktorá umožnila Tonymu Blairovi, aby nás priviedol do vojny voľby ignorujúcej verejnú mienku. Hniloba ide hlboko.

Zákony zahŕňajú tie, ktoré obmedzujú právo protestovať a poskytujú polícii nové právomoci – presne to, čo Met tento týždeň nepotrebuje –, ako aj snahu vlády podkopať občianske organizácie, ako sú charitatívne organizácie, kritické voči jej politike.

K tomu možno pridať nový útok na právo na štrajk a legislatívu zameranú na zníženie volebnej účasti chudobných a mladých.

Nie je možné považovať tento vývoj za nesúvisiaci. Keďže nepriaznivé ekonomické okolnosti podkopávajú súhlas ľudí s vládnutím kapitalistickej triedy, nátlak sa zintenzívňuje. Buďte svedkami toho, že prezident Emmanuel Macron – miláčik všetkých centristov – zavádza zníženie francúzskych dôchodkov dekrétom, a nie parlamentným hlasovaním.

A Británia je v horšom stave ako Francúzsko.

Dokáže demokracia prežiť kapitalizmus vo viac-menej nekonečnej kríze a riziku vojny veľmocí? Diskutuje sa o tom v Establishmentových kruhoch, ktoré radšej stláčajú občianske práva ako ziskové marže.

Ľavica sa musí zapojiť do diskusie a zmobilizovať sa na obranu demokracie. Momentálne sme ako žaby vo vode, ktorá postupne vrie.

Pôvodný zdroj tohto článku je Morning Star

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí ovládli...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: