Slovanské Noviny

3. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Súdna rada odporučila mimovládke Transparency International Slovensko slúžiacej Sorosovi, aby stiahla neobjektívne hodnotenie sudcov okresných súdov

TIS vo svojom hodnotení rozdelilo sudcov z 54 okresných súdov do piatich výkonnostných kategórií. V kategórii s „výbornými výsledkami“ skončilo 109 sudcov okresných súdov, čo predstavuje približne 15 percent zo 713 hodnotených sudcov.

Vedenie Súdnej rady SR odporučilo Transparency International Slovensko (TIS) stiahnuť hodnotenie sudcov okresných súdov, ktoré bolo publikované v marci 2023. Prípadne hodnotenie publikovať po preverení námietok sudcov. Vyplýva to z listu predsedu a podpredsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka a Jána Gandžalu, adresovaného 3. apríla organizácii TIS.

Upozornili, že po publikovaní hodnotenia boli oboznámení s viacerými vážnymi výhradami sudcov voči takémuto hodnoteniu. „Podrobne sme si preštudovali tieto kritické podania, porovnali sme uvádzané údaje a z toho nám vychádza, že objektívne vzaté, došlo k viacerým zjednodušeniam, ktorých výsledkami sú chybné hodnotenia niektorých sudkýň a sudcov SR,“ upozornili.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Členovia Súdnej rady SR Marcela Kosová, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková, Ľuboš Kunay a Peter Farkaš v utorok 4. apríla navrhli, aby sa hodnotením sudcov organizáciou TIS zaoberala rada na svojom aprílovom zasadnutí.

„Zverejnenie výsledkov hodnotenia sudcov len na podklade štatistických kvantitatívnych podkladov s tým, že sa podsúva verejnosti, že ide o hodnotenie kvality sudcov, je spôsobilé ďalej utvrdzovať verejnosť o ‚nehodných sudcoch‘ a zasiahnuť tak do justície ako jednej z mocí v štáte,“ uviedli v návrhu. Uznesenie by malo obsahovať apel na TIS, aby stiahlo hodnotenie sudcov.

„Je zarážajúce, že „transparentná“ organizácia nemala žiadnu snahu o objektivitu svojho hodnotenia a nepožiadala o spoluprácu prípadne o vyjadrenie k vykonanému hodnoteniu ani Združenie sudcov Slovenska ani Súdnu radu SR ani nikoho iného, čím samotným spochybňuje snahu o objektivitu. Nie je možné zistiť, kto konkrétne, teda akí odborníci na justíciu sa na hodnotení TIS podieľali,“ konštatujú členovia Súdnej rady SR.

„Vzhľadom na pretrvávajúcu nízku dôveru verejnosti k súdom Slovenskej republiky oceňujeme každú snahu o zvýšenie kvality, efektivity a produktivity výkonu súdnej moci aj hodnotením sudkýň a sudcov, čo je deklarovaný cieľ hodnotenia v roku 2023. Takýto cieľ sa však nedá dosiahnuť, ak hodnotenie obsahuje chybné, neúplné alebo zavádzajúce tvrdenia a závery. Žiaľ, po publikovaní hodnotenia sme boli oboznámení s viacerými vážnymi výhradami voči takémuto hodnoteniu, ktoré nám zaslali sudkyne a sudcovia,“ uviedol šéf Súdnej rady SR Ján Mazák v liste adresovanom riaditeľovi TIS.

Združenie sudcov Slovenska (ZSS) v tejto súvislosti taktiež upozornilo, že Transparency International Slovensko (TIS) predkladá vo svojej analýze skreslené informácie o rozsahu, včasnosti a kvalite konania a rozhodovania sudcov okresných súdov.

Združenie argumentuje, že v marci publikované hodnotenie sudcov bolo zostavené iba na základe kvantitatívnej analýzy štatistických dát, ktorá nie je dostatočná pre objektívne zhodnotenie ich činnosti.

„Zverejnenie výsledkov tohto hodnotenia s identifikáciou osôb sudcov na podklade čisto kvantitatívnych kritérií je pritom spôsobilé neopodstatnene podkopať dôveru verejnosti v konkrétnych sudcov a tým aj v justíciu,“ upozorňuje.

ZSS vyzvalo TIS, aby nepokračovalo v takomto čisto kvantitatívnom hodnotení sudcov. „Zároveň je ale pripravené poskytnúť TIS súčinnosť pri vytvorení takých hodnotiacich kritérií, ktoré do budúcna v maximálne možnej miere umožnia objektívne zhodnotenie práce sudcov,“ uviedlo združenie vo svojom vyhlásení, ktoré TASR poskytol jeho prezident František Mozner.

TIS vo svojom hodnotení rozdelilo sudcov z 54 okresných súdov do piatich výkonnostných kategórií. V kategórii s „výbornými výsledkami“ skončilo 109 sudcov okresných súdov, čo predstavuje približne 15 percent zo 713 hodnotených sudcov. V celkovom priemernom skóre sudcov dominuje podľa TIS okresný súd v Rimavskej Sobote spoločne s Bánovcami nad Bebravou. Na opačnom konci sa zase umiestnili sudcovia z okresných súdov v Čadci a Poprade.

Materská organizácia TIS – Transparency International je známa ako nezisková organizácia patriaca do siete mimovládok amerického miliardára Georgea Sorosa. Od Nadácie otvorenej spoločnosti získava pravidelne na svoje aktivity a fungovanie značnú čast financií.

Zdroj: topky.sk / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d