Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Strana SaS zvažuje podanie trestného oznámenia v súvislosti s postavením policajných vyšetrovateľov, tzv. čurillovcov mimo služby

Informovala o tom v pondelok poslankyňa Mária Kolíková (SaS). Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) podľa nej pri tomto kroku nerešpektoval funkciu Úradu na ochranu oznamovateľov, keďže vyšetrovatelia majú status chránených oznamovateľov.

Kolíková v tom má jasno

Spôsob, akým minister stavia policajtov mimo službu, je podľa Kolíkovej hrubo cez čiaru. „Tieto skutky sú zjavne cez čiaru, v rozpore so zákonom, zvažujeme preto podanie trestného oznámenia aj s ohľadom na škodu, ktorá môže byť štátu nakoniec spôsobená vzhľadom na tieto nezákonné postupy,“ myslí si Kolíková.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) doplnil, že v najbližších dňoch by malo byť mimoriadne zasadnutie Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR k rozhodnutiu ministra vnútra v súvislosti s vyšetrovateľmi. Iniciovala ho opozícia.

Kto je v práve?

Minister vnútra rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

Právny zástupca policajtov Peter Kubina označil rozkaz ministra za neplatný. Podotkol, že takýto krok si vyžaduje vzhľadom na ich status chránených oznamovateľov súhlas úradu, ktorý udelený nebol. Šutaj Eštok trvá na tom, že zákon neporušil.

SaS kritizuje aj personálne nominácie vlády a tvrdí, že z ministerstiev spravodlivosti a vnútra sa stávajú ministerstvá pomsty. Od reformy trestného systému možno podľa Kolíkovej očakávať hľadanie beztrestnosti pre „našich ľudí“.

Strana tiež upozornila, že vláda sa snaží spochybňovať nezávislosť inštitúcií, ktoré hrajú rolu v právnom štáte. Dostál poukázal na úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Pripomenul, že tento inštitút sa do legislatívy dostal počas druhej vlády Roberta Fica.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d