Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Srbská vláda nepovolila otvorenie bane na ťažbu lítia, ktorú mala pôvodne zriadiť britsko-austrálska spoločnosť Rio Tinto

Na zaujímavu súvislosť s masovými protestami proti začatiu ťažby na jednom z najväčších ložísk lítia v Európe a fašistickým incidentom ohľadne deportácie svetovej jednotky Srba Novaka Djokoviča z Austrálie upozornil vo svojom článku advokát Peter Weis.

Srbské úrady upustili od plánov na vybudovanie spornej bane na ťažbu lítia. Oznámila to vo štvrtok srbská premiérka Ana Brnabičová. Stalo sa tak po týždňoch protestov verejnosti proti tomuto projektu.

Baňa, ktorú mala pôvodne zriadiť britsko-austrálska spoločnosť Rio Tinto, by podľa aktivistov poškodila tamojšie životné prostredie, informuje tlačová agentúra AFP.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Prekvapivý obrat zo strany srbskej vlády prichádza niekoľko mesiacov pred pravdepodobnými parlamentnými voľbami, pričom administratíva srbského prezidenta Aleksandara Vučiča sa snaží získať podporu voličov po niekoľkotýždňových protestoch.

„Splnili sme všetky požiadavky ekológov a ukončili sme pôsobenie spoločnosti Rio Tinto v Srbskej republike. Všetko, čo sa týka projektu Jadar, je ukončené,“ vyhlásila Brnabičová počas príhovoru vysielaného v televízii.

Baňa mala vzniknúť na západe Srbska. Obrovské ložiská lítia – kľúčovej zložky batérií pre elektromobily – sa nachádzajú v okolí mesta Loznica, kde spoločnosť Rio Tinto zakúpila pozemky a čakala na konečné povolenie od štátu na začatie ťažby.

Spoločnosť Rio Tinto objavila zásoby lítia v okolí Loznice v roku 2006. Spoločnosť zamýšľala investovať do tohto projektu 2,1 miliardy eur, píše AFP.

Kritici daného projektu obvinili Vučičovu vládu z toho, že pripravila podmienky pre nelegálne privlastňovanie si pozemkov a odsunula bokom environmentálne otázky.

Proti bani demonštrovali v uplynulých týždňoch tisíce ľudí, ktorí sa obávali, že by táto činnosť spôsobila nenapraviteľné škody na poľnohospodárskej krajine, prírodnom prostredí a vodných zdrojoch.

Ak chce Srbsko v budúcnosti dosiahnuť svoj proklamovaný cieľ, ktorým je vstup do Európskej únie, musí riešiť aj problémy životného prostredia, konštatuje tlačová agentúra AP.

Rio Tinto je druhou najväčšou nadnárodnou korporáciou svojho druhu na svete. Zameriava sa najmä na ťažbu železnej rudy, medi, diamantov, zlata a uránu.

Na zaujímavu súvislosť s masovými protestami proti začatiu ťažby na jednom z najväčších ložísk lítia v Európe a fašistickým incidentom ohľadne deportácie svetovej jednotky Srba Novaka Djokoviča z Austrálie upozornil vo svojom článku advokát Peter Weis. 

Jeho postreh dopĺňa skutočnosť, že Austrálská tenisová federácia mala zaplatiť Djokovičov let z Dubaja do Melbourne a uhradiť náklady na dom, ktorý si Djokovič prenajal na obdobie turnaja Australian Open. Zástupcovia federácie vyplnili všetky žiadosti o víza pre hráčov a funkcionárov vrátane Djokoviča, v ktorých uviedli chybné údaje, kvôli ktorým čelil srbský tenista deportácii. Na tieto skutočnosti upozornil John Locco – bývalý starosta Brightonu (predmestia Melbourne).

Zdroj: cas.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d