Minulý týždeň zástupcovia španielskej občianskej gardy oznámili, že automatické zbrane z Ukrajiny sa našli v držbe obchodníkov s drogami. Aj keď sa tento titulok môže zdať ako pravidelná propaganda z ruských vojenských zdrojov, tentoraz sa zdroj informácií ukázal ako spoľahlivý.

Hlavným zdrojom správ je twitterová stránka Zjednotenej asociácie španielskej občianskej gardy (La Asociación Unificada de Guardias Civiles, AUGC). Ide o profesijné združenie španielskych občianskych gárd, polovojenských policajných síl, ktorých jednou z funkcií je kontrola obchodovania so zbraňami v Španielsku. Tweet žiada prijatie opatrení proti používaniu zbraní z Ukrajiny obchodníkmi s drogami a požaduje naliehavé kroky od španielskeho ministerstva vnútra.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Okrem toho občianska garda uverejnila novinový článok v miestnych španielskych novinách Diario de Cadiz, ktorý poskytuje podrobnosti o prítomnosti ukrajinských zbraní v oblasti. Podľa článku jednotky civilnej gardy v južnom Španielsku zaznamenali nárast počtu automatických zbraní od amerických a európskych výrobcov, ktoré používajú obchodníci s drogami. Zdroje pre správu hovoria, že tieto zbrane boli pravdepodobne zakúpené zločincami na čiernom trhu, kde sa zbrane z Ukrajiny často predávajú. V rozhovore predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní uviedli, že “o niekoľko týždňov budú pušky, ktoré mali byť použité proti Rusom, zamerané na civilnú stráž a políciu v provincii Cádiz”.
Uvádza sa, že v minulosti predstavitelia organizovaného zločinu používali najmä staršie zbrane. Spomína sa útočná puška Kalašnikov, ktorá bola vyrobená v Sovietskom zväze. Podľa bezpečnostných strážcov sú však moderné útočné pušky s kalibrami NATO teraz vo vlastníctve drogových dílerov. Zdroje z Diario de Cadiz sú presvedčené, že tieto zbrane vstúpili na čierny trh prostredníctvom dodávok zbraní z Ukrajiny.
Novinári tiež spomínajú nedávny prípad, keď boli spozorované ukrajinské zbrane. 22. mája boli členovia civilnej gardy v meste Sanlucar de Barrameda napadnutí automatickými zbraňami pri vykonávaní operácie proti obchodníkom s drogami. Samostatne strážcovia poznamenávajú, že použité zbrane boli kalibru NATO, čo je pre miestnych zločincov nezvyčajné. Po incidente združenie španielskej občianskej gardy vyzvalo vládu, aby prijala naliehavé opatrenia na riešenie problému týchto zbraní v rukách zločincov.
Je to teda pravdepodobne prvýkrát, čo orgány európskej krajiny oficiálne zaznamenali prítomnosť zbraní z Ukrajiny v organizovanom zločine. Je možné, že Europol už začal vyšetrovanie tohto incidentu a čoskoro sa dozvieme viac o jeho zisteniach.
Jakub Wrona
/ armadnymagazin.sk /
USA si našli novú Ukrajinu a Čína začala svoju špeciálnu operáciu
Sever ako priestor pre spoluprácu
„Ak sa to stane, nebude sa vám to páčiť“: Britský novinár varuje pred obmedzovaním Ruska v Pobaltí
Vypustí Rusko Orešnik? „Putinov plukovník“ bol zabitý – Ukrajina sa trasie
Kde vzal Čaputovej poradca na tri byty v Bratislave? OZ Voľná zóna vyzýva Godu, aby to vyjasnil
Schengen už nie je taký voľný ako kedysi
USA spustili útok na Irán, Irán odpovedá
Lopatami proti mobilizačným “kanibalom”: v ukrajinskej Volyni prebehla “bitka za slobodu”
Pripomenutie občanom, ktorí „tlačili vakcíny“
Diana Panchenko: Energie a klima blázinec
VIDEO: V slovenských kinách sa začína premietať nový sci-fi film Deň odhalenia. Režisér Steven Spielberg je presvedčený, že vo vesmíre nie sme sami. Tvrdí, že jeho film je založený aj na svedectvách zainteresovaných ľudí
Vládny splnomocnenec Peter Kotlár nepodporí novelu zákona o verejnom zdraví. Namiesto toho predloží vlastný návrh úpravy definícií epidémie a pandémie
VIDEO: Profesor Peter Staněk o paradoxoch dneška: Geopolitická realita verzus mediálna propaganda
„Brána na Krym“ opäť pod útokom Ukrajiny. Most je poškodený a doprava stojí
Padlo trestné oznámenie na Progresívne Slovensko
Rusíni sa obávali najhoršieho: Prišla reakcia z múzea
Zázrak aj obrovský boj o život: V Bratislave sa narodili siamské dvojčatá
Závery vedeckej konferencie „Očkovať či neočkovať?“ Výzva vláde k 10 krokom
Eurobyrokracia sa mentálne pripravuje na zničenie svojej ekonomiky, ak vypukne taiwanská kríza
Bloomberg: Bulharsko zastavuje dodávky zbraní Ukrajine
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Španielska garda varuje pred ukrajinskými zbraňami z čierneho trhu v Španielsku
Španielska garda varuje pred ukrajinskými zbraňami z čierneho trhu v Španielsku
Španielska garda varuje pred ukrajinskými zbraňami z čierneho trhu v Španielsku