Slovanské Noviny

7. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Slovenskí europoslanci píšu Orbánovi: Hranice Slovenska sú nemenné! Kyjev žiada ospravedlnenie, Rumunsko vyjadruje nespokojnosť.

Provokácia maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý si v nedeľu (20.11.) zobral šál s mapou tzv. Veľkého Maďarska na futbalový zápas, je nemiestna a proti duchu a pravidlám, na ktorých stojí Európska únia. Pre TASR to uviedol slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH), pod ktorého výzvu sa podpísalo ďalších sedem slovenských poslancov europarlamentu z rôznych politických frakcií.

Šál, ktorý mal na sebe Orbán, podnietil nielen protesty diplomatov z krajín susediacich s Maďarskom, ale vyvolal aj rozhorčenie na pôde Európskeho parlamentu (EP).

Štefanec, ktorý je vedúcim slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) v europarlamente, vydal stanovisko k Orbánovej provokácii. Pod toto vyhlásenie sa podpísali aj ďalší slovenskí europoslanci a to nielen z tábora ľudovcov, ale aj z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) a skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

“EÚ je založená na rešpektovaní zmlúv a pravidiel a elementárnym pravidlom je rešpektovanie hraníc členských štátov EÚ. Odmietame nezmyselné provokácie Viktora Orbána a vyzývame ho k rešpektu ku svojim susedom a k dodržiavaniu pravidiel. Hranice Slovenska sú nemenné a konanie maďarského premiéra nezmyselne vnáša napätie medzi naše krajiny,” uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísali aj Miriam Lexmann (KDH/EPP), Vladimír Bilčík (Spolu/EPP), Peter Pollák (OĽANO/EPP), Michal Šimečka (PS/RE), Martin Hojsík (PS/RE), Michal Wiezik (PS/RE) a Eugen Jurzyca (SaS/ECR).

Podľa Štefanca EÚ dnes viac ako inokedy potrebuje pokoj, vzájomný rešpekt a dobré susedské vzťahy, a nie zbytočné spochybňovanie platných hraníc a pravidiel.

Maďarský premiér Viktor Orbán sa dostal aj pod nátlak, aby sa ospravedlnil po zverejnení videa, na ktorom je na futbalovom zápase oblečený v šále, s vyobrazením historického Maďarska, informuje The Guardian. 

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleg Nikolenko v utorok uviedol, že Kyjev si predvolá maďarského veľvyslanca, „ktorý bude informovaný o neprijateľnosti činu Viktora Orbána“.

„Presadzovanie myšlienok revizionizmu v Maďarsku neprispieva k rozvoju ukrajinsko-maďarských vzťahov a nie je v súlade s princípmi európskej politiky,“ napísal Nikolenko na Facebooku. “Čakáme na oficiálne ospravedlnenie z maďarskej strany a vyvrátenie zásahov do územnej celistvosti Ukrajiny.”

Ukrajinské médiá ukázali zábery, ako sa Orbán stretáva s maďarským futbalistom v šále, pričom podľa denníka Ukrajinska Pravda zobrazuje mapu „Veľkého Maďarska“ vrátane územia, ktoré je teraz súčasťou susedných štátov Ukrajiny, Rakúska, Slovenska, Rumunska, Chorvátska a Srbska.

Nahnevane reagovalo aj rumunské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré uviedlo, že maďarskému veľvyslancovi v Bukurešti vyjadrilo „pevný nesúhlas s týmto gestom“.

“Akákoľvek revizionistická manifestácia, bez ohľadu na to, akú formu má, je neprijateľná, proti súčasnej realite a spoločným záväzkom,” uvádza sa v pondelkovom vyhlásení.

Futbal nie je politika

Orbán sa v utorok vo facebookovom príspevku priamo k polemike okolo šatky nevenoval. „Futbal nie je politika. Nečítajte do nej veci, ktoré tam nie sú,“ napísal. “Maďarský národný tím patrí všetkým Maďarom, nech žijú kdekoľvek!”

Orbán pravidelne vyvoláva polemiku so susednými krajinami odkazom na územie Maďarska pred prvou svetovou vojnou.

Krajiny sa v posledných rokoch opakovane dostali do sporov v súvislosti s tým, čo Maďarsko označilo za obmedzovanie práva etnických Maďarov žijúcich na Ukrajine používať svoj rodný jazyk, najmä vo vzdelávaní, po tom, čo Ukrajina v roku 2017 prijala zákon, ktorý obmedzuje používanie jazykov menšín v školách.

V susedných krajinách žijú približne dva milióny etnických Maďarov, z toho 1,2 milióna v Rumunsku a 150 000 na Ukrajine.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: