Slovanské Noviny

15. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ceny elektriny sa na burzách dostali na magickú hranicu sto eur. Pražská burza zverejnila údaje, podľa ktorých elektrina pre Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala o tri eurá drahšie, ako na začiatku uplynulého týždňa, informuje Pluska.

Tá hovorí aj o vývoji cien ďalšieho dôležitého energetického média – plynu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Čo hovorí vývoj na burze

Elektrická energia s dodávkou na Slovensko pre budúci rok sa začiatkom minulého týždňa predávala za 97 eur za MWh. Pred troma mesiacmi sa rovnaký objem nakupoval za 70 eur. Podobné ceny, ako v súčasnosti, sa trhová cena pohybovala aj začiatkom tohto roka, pripomína Pluska vývoj cien.

Rast bude pokračovať

„Produkcia síce rastie, najmä z veternej energie, avšak nepostačuje to na aktuálny sieťový odber. Situácia by mala pokračovať aj v najbližšom týždni, aj keď sa zároveň očakáva vyššia produkcia solárnej energie, čo by rast cien mohlo obmedzovať,“avizuje vývoj bankový analytik Tomáš Boháček s tým, že ceny minimálne v najbližšom týždni budú pod vplyvom zvýšeného dopytu rásť.

Systémová medzera v Nemecku

Boháček upozorňuje, že v Nemecku boli ceny skokovo navýšené až o tritisíc percent, čo bola systémová chyba.

„Opäť to odhalilo regulatórne medzery na európskych energetických trhoch, ktoré dlhodobo sužuje napríklad opačný extrém záporných cien,“ podotkol Boháček.

Ako je na tom plyn

Inak je na tom cena zemného plynu. Tá bola v uplynulom týždni na hodnote zhruba 33 eur za MWh, no pred troma mesiacmi sa plyn s dodávkou pre budúci rok nakupoval za 23 eur za rovnaký objem. Začiatkom roka bola hodnota plynu 35 eur za MWh.

Rekordné hodnoty dosahovali energie na trhu v auguste 2022, vtedy sa plyn nakupoval za zhruba 313 eur za MWh a elektrina až za zhruba tisíc eur za rovnaký objem.

Cena elektriny na burze sa na faktúrach prejaví až po dlhšej dobe

Aktuálna cena elektriny na burze sa na účtoch spotrebiteľov premietne zväčša až po dlhšom čase. Veľkí dodávatelia totiž nakupujú elektrinu na niekoľko mesiacov či dokonca rokov dopredu.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.