Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Podľa opozície v STVR po zmene vedenia „nemal zostať kameň na kameni“. Nový štatutár Igor Slanina do funkcie nastúpil 1. júla. Odvtedy uplynul týždeň a avizované „zemetrasenie“ sa nekoná. Aj keď pravdou je, že nejaké zmeny sa udiali.

Slanina už v prvých dňoch po nástupe hovoril, že má svoje priority a medzi ne patrí stabilizácia STVR. Keďže Slanina nie je politik, prihovoril sa mailom všetkým zamestnancom, s ktorými mieni komunikovať. Aj keď pravdou je, že vo vedení dvoch sekcií zmeny nastali. Bývalý generálny riaditeľ Štefan Nižňanský sa vo svojom komentári zamýšľa jednak nad dôveryhodnosťou zdrojov, ktoré STVR využíva, ale čo je závažnejšie, nad „ilegálnym vysielaním“, na ktoré by si mala posvietiť mediálna rada.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Štatutárove priority

„Stabilizácia verejnoprávnej inštitúcie je mojou absolútnou prioritou. Slovenská televízia a rozhlas si bude aj naďalej riadne plniť svoje záväzky voči všetkým partnerom a spolupracovníkom,“ informoval štatutár o predstavách fungovania STVR počas prechodného obdobia, pričom jeho skúsenosti z verejnoprávnej inštitúcie vníma, ako výhodu.

Je manažér, nie politik

Ako manažér Slanina viedol obchodnú spoločnosť Media RTVS, bol aj obchodným manažérom, preto vie, o čom je práca s veľkým tímom a riešenie úloh, ktoré sú zdanlivo neriešiteľné. Obavy zamestnancov sa práve vďaka tomu nenaplnili – Slanina totiž nie je politik a k práci nepotrebuje veľké gestá.

Mailová pozvánka

Pluske sa podarilo zistiť, že zamestnanci dostali mail, v ktorom sa im nie len prihovoril, ale ich aj pozval do kancelárie.

„Úprimne si želám, aby si STVR plnila svoju verejnoprávnu funkciu. Hlboko si vážim princípy demokracie, slobody slova a záleží mi na verejnoprávnej inštitúcii, ktorej som už aj v minulosti venoval kus svojho pracovného života. Rád by som s vami, ctené kolegyne a kolegovia, viedol otvorený dialóg. Dvere mojej kancelárie sú preto pre každého z vás otvorené a ak budete mať akékoľvek otázky, som pripravený sa s vami kedykoľvek rozprávať,“  cituje Pluska z mailu zamestnancom.

Facebook Krajského pamiatkového úradu Bratislava | Pochodovať sa bde od obrátenej pyramídy k NR SR

Náročné zmeny čakajú

Riaditeľa športovej sekcie Žgravčáka nahradil Pavol Gašpar a riaditeľku Sekcie marketingu a komunikácie Zuzanu Ťapákovú nahradila Andrea Pivarčiová.

Slanina si je vedomý faktu, že všetkých v RTVS čaká náročné obdobie. Počas najbližších mesiacov sa budú musieť popasovať s nielen formálnymi zmenami, až do zvolenia nového generálneho riaditeľa.

Chce ním byť Slanina?

„V súčasnosti sa kandidatúrou na generálneho riaditeľa nezaoberám a plne sa sústredím na plynulý prechod kompetencií z bývalej RTVS na STVR,“  povedal v deň nástupu do funkcie štatutára sám Slanina. Na otázku, kto sa do kresla riaditeľa inštitúcie posadí „nastálo“ tak zistíme na jeseň.

Bývalý riaditeľ len krúti hlavou

Štefan Nižňanský viedol STV v r. 2008, predtým v rámci televízie pôsobil vo viacerých vedúcich pozíciách. Dnes hovorí, že spravodajstvo STVR pôsobí, ako ilegálny vysielač RTVS. Svoje tvrdenie dokladá vetou zo spravodajstva: „Predseda opozičného Progresívneho Slovenska – Michal Šimečka – vyzval premiéra Roberta Fica, aby prestal urážať státisíce voličov, ktorí si vo voľbách vybrali myšlienky slobody, rovnosti a lepšej budúcnosti pre našu vlasť…“  Nerozumie, že pre niekoho je najdôležitejším dianím názor opozičného lídra.

Čo mu na tom prekáža?

Podľa Nižňanského tu niekto jednak nevie, čo sú správy, ale nevie ani to, že od 1. júla 2024 tu platí nový zákon o STVR. Je to podľa neho niekto, kto vedome potrebuje provokovať. Navyše verejnoprávne médium by nemalo byť odkázané čerpať informácie z pochybných zdrojov a sociálnych sietí. Takéto médium je podľa neho odsúdené na zánik aj s tými, čo toto vysielajú.

Kde je Rada pre mediálne služby?

Šesť dní po zmene Nižňanského zaujalo, že z rádia počúval „Správy RTVS“. Túto situáciu prirovnal k ilegálnemu rozhlasovému vysielaniu, kedy rozhlasáci vysielali v ohrození života.

„Títo dnešní ,ilegáli‘ predbehli dobu. Ešte je len júl, od prvého dňa ktorého vstúpil do platnosti a účinnosti Zákon o STVR. Samopalmi ani pištoľami na tých zmätených potetovaných ľudkov z ilegálneho rádia v obrátenej pyramíde nik nemieri. Našťastie! No mohla by – aj by mala mieriť – Rada pre mediálne služby. Veď historicky – už od samotného vzniku Rádiožurnálu, pred zlúčením aj po zlúčení so Slovenskou televíziou, sa hrdo v éteri hlásil ako Slovenský rozhlas. Akokoľvek to radní zhodnotia, isté je jedno. Ilegálne júlové vysielanie neexistujúcej RTVS z obrátenej pyramídy do histórie nevojde…,“ konštatuje Nižňanský s tým, že zodpovedný redaktor bude vysielať s vedomím, že ak sa poslucháčovi nebude páčiť jeho prístup, stačí ho umlčať pohybom ruky (a vypnúť rádio).

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.