Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Doba rozmachu technológií ovplyvnila všetky sféry života. Digitalizácia sa naplno premietla aj do systému fungovania bankového sektora. Komerčné banky digitalizujú svoje služby a väčšina Slovákov už navštevuje banky osobne len v prípade, že chcú požiadať o úver.

Kým pred pár rokmi sme mohli nájsť v každom meste pobočky rôznych bánk, dnes je situácia úplne iná. Banky z miest doslova miznú pred očami.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Banky zatvárajú pobočky

Podľa údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska, banky na Slovensku masívne znižujú počet svojich zamestnancov, čo priamo súvisí s tým, že zatvárajú svoje kamenné pobočky. V roku 2020 pracovalo v bankovom sektore na Slovensku približne 20 000 zamestnancov, v súčasnosti ich je už o 2 000 menej.

Portál RTVS informoval o tom, že v poslednej dekáde z mesta Hriňová zmizli 3 pobočky komerčných bánk. Posledná, ktorá tam zostala do dnes, Slovenská sporiteľňa, definitívne zatvorí svoje brány na konci marca. Obyvatelia mesta a blízkeho okolia tak budú musieť k najbližšej banke cestovať 15 kilometrov do Detvy.

PR špecialistka Slovenskej sporiteľne Katarína Ragáčová uviedla:

Na základe analýzy efektivity pobočky v Hriňovej sme sa rozhodli, že nie je dostatočne efektívna a preto sme sa rozhodli pristúpiť k zatvoreniu pobočky. Drvivú väčšinu služieb môžu naši klienti riešiť bez toho, aby museli chodiť osobne do banky.

Nie všetci Slováci digitalizáciu bankových služieb vítajú

Síce väčšinu bankových služieb môžu Slováci pohodlne vyriešiť cez mobil, prípadne internetbanking, nájdu sa aj takí, ktorí nemajú dostatočne technické zručnosti na to, aby dokázali moderné bankové služby využívať naplno.

Na Slovensku v súčasnosti žije približne 1,5 milióna penzistov. Ich digitálne zručnosti sú na omnoho nižšej úrovni, ako je bežné u mladšej generácie.

Práve ich zasiahne zatváranie kamenných pobočiek najviac. Penzisti bežne využívajú bankové služby. Na svoj účet dostávajú dôchodok, sporia, platia za nájom a energie. Avšak seniori častejšie vyhľadávajú bankové pobočky. Ak potrebujú napríklad zadať nový trvalý príkaz alebo ho zmeniť, rovnako aj vybrať či vložiť hotovosť.

Skôr narodená časť populácie často ani nevlastní smartfón alebo počítač, a tak moderné bankovníctvo nie je vôbec schopná využívať.

Druhou skupinou, ktorej budú banky v mestách chýbať, sú automaticky aj nízkopríjmové domácnosti, ktoré nevlastnia moderné technologické zariadenia.

Banky modernizujú svoje služby s cieľom zaistiť klientom čo najvyšší komfort. Prevádzka takého množstva pobočiek, na akú sme boli v posledných rokoch zvyknutí, je pre ne už však neefektívna. Mladšie generácie digitalizáciu bankových služieb vítajú, avšak nájde sa aj skupina ľudí, ktorá na zmeny dopláca.

kryptomagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d