Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

,,Dnes sme do médií rozoslali stanovisko, v ktorom sme podrobnejšie vysvetlili dôvody pre ktoré bola pred časom odvolaná riaditeľka Bibiany, Zuzana Liptáková.

Iste si pamätáte búrlivú reakciu niektorých aktivistov a médií, ktorú toto rozhodnutie spôsobilo. Dnes, po preskúmaní informácií, ktoré sme o dianí v Bibiane za bývalého vedenia mali a po ich overení, si už môžeme dovoliť zverejniť ich,“ uviedla ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na svojej sociálnej sieti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tu sú fakty:

Ako ďalej uvádza, dôvodom odvolania bývalého vedenia Bibiany sú vážne manažérske pochybenia riaditeľky Zuzany Liptákovej a celkové nezvládnutie riadenia organizácie.

Už samotný výber Zuzanay Liptákovej za riaditeľku Bibiany nebol štandardný, pretože nespĺňala ani základné kritériá stanovené do výberového konania. Napriek tomu uspela. Médiá ani kultúrna obec vtedy nenamietali. Zlyhaní Zuzany Liptákovej je veľa, dochádzalo k pochybeniam v riadení, manažérskym zlyhaniam, pochybeniam ekonomického charakteru. Podľa informácií mnohých bývalých zamestnancov Zuzana Liptáková nezvládala základný chod organizácie. Za jej vedenia odišli zamestnanci všetkých kľúčových útvarov Bibiany a celkovo odišlo alebo bolo prepustených 23 zamestnancov zo 40.

Mnohí z týchto zamestnancov hovorili o mobbingu a nátlaku, ku ktorým na pracovisku dochádzalo. Riaditeľka Liptáková týchto zamestnancov nahradila siedmimi novými. Tými, ktorí organizovali „vzburu“ a mediálny lynč proti novej dočasne poverenej riaditeľke, Petre Flach. Všetci títo zamestnanci boli pritom zamestnancami Bibiany iba 3 – 5 mesiacov a nahradili odborníkov s 15 – 20 ročnými skúsenosťami. Noví „odborní“ zamestnanci okrem iných neodborných zásahov nerešpektovali štatúty výstav, čím ohrozovali ich samotnú organizáciu. Táto skupina zamestnancov sa snažila pretláčať do výstav a súťaží pre deti gender ideológiu a sexuálnu výchovu.

O mnohom vypovedajúci je fakt:

Že bývalí zamestnanci, ktorí poodchádzali pod nátlakom za Zuzany Liptákovej, sa dnes na svoje miesta vracajú. Najväčším zlyhaním bývalej riaditeľky bolo Bienále ilustrácií Bratislava, ktoré sa počas jej vedenia po prvýkrát za celú skoro 60 ročnú históriu takmer nekonalo. Bienále bolo od začiatku zle manažérsky a koncepčne uchopené a riaditeľka urobila niekoľko nesprávnych rozhodnutí. BIB predtým bývalo už štandardne na bratislavskom hrade, Z. Liptáková rozhodla, že ho zorganizuje v priestoroch Bibiany.

Dôvodom malo byť šetrenie finančných prostriedkov

Výsledkom bolo preinvestovanie oveľa väčšej sumy peňazí, pretože toto rozhodnutie si vyžadovalo rozsiahlejšiu rekonštrukciu priestorov Bibiany, konkrétne novú elektroinštaláciu. Napriek preinvestovaným 90 000 eurám nebol vo finále výsledok dobrý a výstavný priestor nebol pripravený v kvalite, ktorú si toto významné podujatie vyžaduje.

Je potrebné dodať:

Že vedenie Bratislavského hradu bolo ochotné ponúknuť Bibiane pre účely BIB Rytiersku sieň úplne zadarmo, jediným nákladom by boli energie. Napriek tomu sa Z. Liptáková rozhodla ísť do nákladnej rekonštrukcie priestorov Bibiany. Po prvýkrát v histórii sa stalo, že pre novinárov a partnerov BIB nebol vytlačený sprievodný katalóg k podujatiu v dostatočnom počte, vydali iba zopár kusov. Prvotný náklad v dostatočnom množstve totiž z dôvodu enormného počtu faktických chýb skončil v koši. Chýbali v ňom aj zásadné informácie. Na ďalšie vydanie v požadovanom množstve už neostali peniaze. Na dôvažok, vedenie Bibiany sa rozhodlo bezprecedentne uzavrieť pre toto významné podujatie partnerstvo so súkromným médiom, s Denníkom N. Ďalším prekvapením bolo, že na tlačovej konferencii k BIB sa po prvýkrát nemohli zúčastniť všetci novinári, ktorí prejavili záujem, Bibiana robila na tlačovú konferenciu ideologickú selekciu novinárov.

Ďalšie pochybenia súviseli s riadením ľudí

Zamestnanci nerešpektovali pracovný čas, ktorý im vyplýval z pracovných zmlúv. Dochádzku si zapisovali svojvoľne a bez akejkoľvek kontroly, ktorá by odhalila to, že reálne časy ich prítomnosti na pracovisku sa ani nepribližujú tým zapísaným.

ereport.k

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d