Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Začínajú sviatky Veľkej noci. Už druhý rok za sebou ich budeme oslavovať bez tradičných rituálov, návštev a obradov. Nuž, budeme sa musieť učiť stavať chrámy vo svojej duši. Ako inšpiráciu prinášam niekoľko fotografií z ďalekého juhu Talianska – zo Sicílie. Nie je to náhodný výber, práve talianske kostoly boli kolískou novej estetiky, ktorá sa zrodila za renesancie a z ktorej čerpáme dodnes.

Na ilustračnom obrázku (hore) je detail z fresky z katedrály sv. Bartolomeja na Liparoch. Z tejto katedrály ešte uvediem dva detaily. Najskôr je to strieborná soška sv. Bartolomeja a potom detail z fresiek, ktoré zdobia stropy hlavnej lode.

Sicílska pamätihodnosť prvej kategórie, je nepochybne katedrála v Monreale. Spozná sa to podľa množstva kovu vo výzdobe interiéru, aj podľa počtu a neodbytnosti žobrákov, ktorí tu striehnu na turistov. Katedrála v Monreale je aj cirkevným katolíckym centrom Sicílie – sídlom arcibiskupa. Je už v podstate na vidieku a v horách, hoci je to zároveň predmestie hlavného mesta Palerma. V čase, keď Sicíliu ovládali Arabi, však museli byť katolícke katedrály mimo hradieb hlavného mesta. V tejto katedrále ma zaujal aj reštaurátor. V Taliansku a Grécku je to typické a normálne. Katedrály a pamiatky sú súčasť života a tak ich spravidla nezvyknú zatvoriť na niekoľko mesiacov či rokov kvôli reštaurátorským prácam v niektorej z bočných lodí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dnes je však katolícka katedrála aj v Palerme. Slohovo unikátna budova, pôvodne normanská bazilika, neskôr prestavaná na mešitu a napokon znovu na katolícku.

V istom zmysle je v Palerme katedrálou aj Garibaldiho záhrada na Piazza Marina. Rastie v nej niekoľko obrovských figovníkov, ktoré bočnými vzdušnými koreňmi, siahajúcimi až po zem, vytvárajú stĺporadia a klenby podobne ako v kamenných katedrálach.

Ďalšia katedrála, ktorú letmo navštívime, je v Cefalu. Výzdoba hlavnej lode za oltárom by vám bola povedomá. Ako hlavný prvok je hlava Krista v rovnakom prevedení ako v Monreale. V tejto katedrále ma však zaujal kompletne drevený strop bez malieb a kovu.

Túto krátku exkurziu skončím v Erice. Je to malé mestečko vysoko na skale nad Trapani na západnom pobreží. Je to len niekoľko kilometrov od mora, ale niekoľko stoviek metrov nadmorskej výšky tu už robí citeľne drsnejšiu klímu a vari nikde inde som ešte nevidel, aby škridly na strechách museli byť zaťažené mnohými kameňmi, aby ich časté prudké vetry neodviali. Kostol pri kláštore sv. Spasiteľa je výzdobou menej výstredný, ale verím, že mnohí ocenia jeho geometrickú krásu.

No v Erice ešte nekončíme. Je tu viacero kostolov a charakterom úplne iných. Pod vplyvom zábran zobrazovať ľudské telo je výzdoba geometrická. Nám to zanecháva posolstvo, že v kráse je niečo božské a poriadok, ako protiklad chaosu, by mal byť ideálom, ku ktorému by sme mali smerovať.

V Taliansku sa zrodila renesancia po veľkej morovej pandémii koncom 14. storočia.

Ktovie, možno sa história rýmuje.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

možno ste nepostrehli

%d