Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zahraničný obchod Bieloruska so Spojenými štátmi a krajinami EÚ rastie rekordným tempom.

„Posledná diktatúra Európy“ nielenže „dobehla“ straty z minulého roka, ale výrazne prekonala aj predkrízové ​​objemy exportu. Stalo sa tak na pozadí sankčnej vojny, ktorú Západ vyhlásil Alexandrovi Lukašenkovi. Je zrejmé, že práve tá ovplyvnila dynamiku bieloruskej zahraničnej obchodnej činnosti. Už dnes možno konštatovať, že pozitívny efekt sankcií USA a EÚ voči Bielorusku predstavuje miliardy dolárov.

Najnovšie údaje „Belstatu“ ukazujú, že Západu sa nedarí podkopať ekonomické piliere Lukašenkovho režimu, a to ani v najmenšom. V septembri už mal prezident Bieloruska pocítiť plnú silu sankčného tlaku. Tento mesiac však Bielorusko vyviezlo tovar v hodnote 3,6 miliardy dolárov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

To je asi o 900 miliónov viac ako v septembri minulého roka, keď proti Lukašenkovi ešte neboli zavedené žiadne sankcie.

Nárast asi o 25%!

Je možné, že kupuje všetko Rusko? Nie, všetko ani zďaleka. Aj keď export Bieloruska do krajín SNŠ v septembri tohto roku vzrástol o 524 miliónov dolárov. A ďalších 382 miliónov predstavuje nárast exportu do ďalších štátov, vrátane európskych.

Ak vezmeme údaje za deväť mesiacov tohto roka, uvidíme úžasný obraz. Dodávky bieloruských výrobkov do Nemecka narástli o 105 %. Do Talianska o takmer 70 %. Do Lotyšska o 92%, do Litvy o 41%, do Poľska o 74%, do Estónska o 77%, do Spojených štátov o 187%, do Holandska 5-násobne.

Dovoz tovaru „Made in Belarus“ zvyšujú všetky krajiny bez výnimky, ktoré lobovali za protibieloruské sankcie.

Niekomu sa tieto prirovnania budú zdať nesprávne, keďže minulý rok svetovou ekonomikou otriasla kríza. Objem zahraničného obchodu Bieloruska „klesol“ a teraz jednoducho získava späť to, čo stratil. Ale to je pravda len čiastočne.

Údaje agentúry „Belstat“ ukazujú, že vývoz Bieloruska do Nemecka sa za posledný rok znížil o približne 28 % (z 1,36 na 0,94 miliardy dolárov). No tento rok sa o to viac navýšil.

Bielorusko v januári až septembri zarobilo na obchode s Nemeckom takmer toľko ako za celý rok 2019, keď ešte neboli žiadne sankcie ani koronavírus.

Rovnaká situácia je aj v druhých západných krajinách. Napríklad export do Litvy v roku 2020 klesol len o 3 %, pričom za prvých deväť mesiacov tohto roka vzrástol o 41 %. Poľsko — pokles o 3% a potom nárast o 74%. Lotyšsko – pokles o 22 %, nárast o 92 %.

Štatistika zahraničného obchodu medzi Bieloruskom a Spojenými štátmi vyzerá obzvlášť „nechutne“. Odporcovia Lukašenkovho režimu na úteku vkladali veľké nádeje do víťazstva Joea Bidena vo vlaňajších voľbách (Trump sa o ich problémy vôbec nestaral). A čo sa stalo, keď sa obyvateľom Bieleho domu stal najdemokratickejší prezident sveta?

V januári až septembri Bielorusko zvýšilo dodávky tovaru do USA takmer 3-násobne!

Človek má dojem, že Američania nespustili voči Lukašenkovi sankčný režim, ale režim maximálneho zvýhodňovania.

Podľa „Belstatu“ v hodnotovom vyjadrení predstavoval bieloruský vývoz do Spojených štátov za deväť mesiacov 362 miliónov dolárov. To je takmer dvakrát toľko ako za celý dok 2019.

Za posledných desať rokov bieloruský export do Spojených štátov nikdy nedosiahol hranicu 300 miliónov dolárov (maximálne 270 miliónov v roku 2018). Ukazuje sa, že Lukašenko vytvára osobné rekordy na americkom trhu.

Kým Tichanovská dostáva od Bidena sušienky a počúva jeho príbehy o boji medzi autoritárskymi a demokratickými režimami, samotná Amerika skupuje bieloruský tovar zrýchleným tempom.

Azda jedinou západnou krajinou, ktorá skutočne obmedzuje obchod s Bieloruskom, je Veľká Británia. V roku 2019 doviezla z Bieloruskej republiky tovar v hodnote 2,3 miliardy, v roku 2020 — za 800 miliónov a za deväť mesiacov tohto roku — len za 190 miliónov dolárov.

Straty na britskom trhu v Bielorusku však komfortne kompenzujú Američania, Nemci, Holanďania a ďalší Európania. Nie je nič prekvapujúce na tom, že sankcie proti Bielorusku skutočne išli v jeho prospech.

Analytický portál „RuBaltic.Ru“ už napísal, že samotné protibieloruské obmedzenia sa ukázali ako dosť mäkké. Európska únia neobmedzila obchod s primárnymi destilačnými produktmi z Bieloruska. Ide o benzín, vykurovací olej, motorovú naftu, to znamená viac ako 90% celkového bieloruského exportu ropných produktov.

Rovnako je to aj s hnojivami. Zákaz nezahŕňal výživové zmesi s obsahom draslíka od 40 % do 62 % a tento sortiment zahŕňa hlavný produktový rad spoločnosti „Belaruskalij“.
USA to je iný príbeh. Ich sankcie voči ropnému a chemickému priemyslu Bieloruska neposkytujú žiadne výnimky. Teraz je však aspoň jasné, že Európa neberie do úvahy príkazy amerického ministerstva financií. Práve naopak — západné spoločnosti, ktoré nakupujú bieloruský tovar, sa snažia využiť túto príležitosť na maximum ešte pred zatvorením obchodu.

Akokoľvek paradoxne to môže znieť, teraz môže Lukašenko ďakovať Západu za sankcie voči Bielorusku.

Ich pozitívny efekt sa odhaduje na miliardy. Aby sme boli presní, v januári až septembri 2021 vzrástol bieloruský export do EÚ o takmer 3,5 miliardy USD (alebo 96 %). Bez sankcií voči Lukašenkovi by to nebolo možné.

Alexej Iľjaševič, Rubaltic.Ru/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d