Slovanské Noviny

1. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Americká asociácia knižníc (ALA) zverejnila nové údaje dokumentujúce[1] 1 269 požiadaviek na cenzúru kníh a zdrojov v knižniciach v roku 2022 , čo je najvyšší počet pokusov o zákaz kníh odkedy ALA začala pred viac ako 20 rokmi zhromažďovať údaje o cenzúre v knižniciach. Bezkonkurenčný počet hlásených knižných výziev v roku 2022 takmer zdvojnásobuje 729 výziev ohlásených v roku 2021.

Rekordných 2 571 jedinečných titulov bolo zameraných na cenzúru , čo predstavuje 38 % nárast oproti 1 858 jedinečným titulom, ktorých cieľom bola cenzúra v roku 2021. Prevažná väčšina z týchto titulov bola napísaná členmi komunity LGBTQIA+ a farebnými ľuďmi alebo o nich.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Z hlásených problémov s knihami sa 58 % zameralo na knihy a materiály v školských knižniciach, triednych knižniciach alebo školských osnovách; 41 % kníh spochybňuje cielené materiály vo verejných knižniciach.

Prevládajúce používanie zoznamov kníh zostavených organizovanými cenzúrnymi skupinami výrazne prispelo k raketovo rastúcemu počtu výziev a frekvencii, s akou bol každý titul spochybňovaný.

Z celkového počtu napadnutých kníh bolo 90 % súčasťou pokusov o cenzúru viacerých titulov . Spomedzi napadnutých kníh bolo 40 % v prípadoch zahŕňajúcich 100 alebo viac kníh

Pred rokom 2021 sa prevažná väčšina problémov týkajúcich sa knižničných zdrojov snažila len odstrániť alebo obmedziť prístup k jednej knihe.

Knižná výzva je požiadavka na odstránenie knihy z fondu knižnice, aby ju nemohol čítať nikto iný. Prevažne vidíme, že tieto výzvy pochádzajú od organizovaných skupín cenzúry, ktoré sa zameriavajú na stretnutia miestnej rady knižníc, aby požadovali odstránenie dlhého zoznamu kníh, ktoré zdieľajú na sociálnych médiách

povedala Deborah Caldwell-Stone, riaditeľka Úradu pre intelektuálnu slobodu v ALA.

„Ich cieľom je potlačiť hlasy tých, ktorí sú tradične vylúčení z rozhovorov nášho národa, ako sú ľudia v komunite LGBTQIA+ alebo ľudia inej farby pleti“.

Každý pokus zakázať knihu jednej z týchto skupín predstavuje priamy útok na ústavou chránené právo každého človeka slobodne si vybrať, ktoré knihy bude čítať a aké myšlienky skúmať,“ povedal Caldwell-Stone.

„Výber toho, čo budeme čítať, musí byť ponechaný na čitateľa, alebo v prípade detí na rodičov. Táto voľba nepatrí samozvanej knižnej polícii.“

ALA zverejní svoj veľmi očakávaný zoznam 10 „najproblematickejších kníh“ v USA v pondelok 24. apríla počas Národného týždňa knižníc spolu s úplnou správou o stave amerických knižníc. Téma Týždňa národných knižníc 2023 , V príbehu je toho viac , sa zameriava na základné služby a programovanie, ktoré knižnice ponúkajú prostredníctvom kníh aj mimo nich.

Prezident ALA Lessa Kanani’opua Pelayo-Lozada povedal: „Profesionálni knihovníci si každý deň sadnú s rodičmi, aby premyslene určili, ktorý materiál na čítanie je najvhodnejší pre potreby ich dieťaťa.

V súčasnosti mnohí pracovníci knižníc čelia ohrozeniu svojho zamestna-nia, osobnej bezpečnosti a v niektorých prípadoch aj hrozbám trestného stíhania za poskytovanie kníh mládeži, ktorú chcú čítať oni a ich rodičia.

„ALA začala dokumentovať knižné výzvy, ktoré nám boli oznámené pred viac ako dvoma desaťročiami, pretože chceme objasniť hrozbu cenzúry, ktorej čelia čitatelia a celé komunity. Knižné výzvy odvádzajú pozornosť od hlavného poslania knižníc: poskytovať prístup k informáciám. To zahŕňa prístup k informáciám a službám pre študentov všetkých vekových kategórií, rodičov v domácom vzdelávaní, uchádzačov o zamestnanie, nových používateľov počítačov, začínajúcich čitateľov, podnikateľov, veteránov, daňových poplatníkov a amatérskych genealógov – aby sme vymenovali aspoň niektoré“.

„Zatiaľ čo hlasná menšina rozdúchava plamene kontroverzie okolo kníh, veľká väčšina ľudí v celej krajine využíva služby, ktoré menia životy, ktoré ponúkajú verejné a školské knižnice. Náš národ si nemôže dovoliť stratiť pracovníkov knižnice, ktorí pozdvihujú svoje komunity a chránia našu slobodu čítania podľa prvého dodatku.

Prieskum, ktorý v roku 2022 uskutočnili výskumné firmy zložené z dvoch politických strán, ukázal, že voliči naprieč politickým spektrom sú proti úsiliu o odstránenie kníh z knižníc a dôverujú knižniciampri prijímaní dobrých rozhodnutí o svojich zbierkach.

S cieľom podnietiť podporu pre knižnice a reagovať na prudký nárast knižných výziev a iné snahy o potlačenie prístupu k informáciám spustila v roku 2022 ALA národnú iniciatívu Unite Against Book Bans , ktorej cieľom je umožniť čitateľom kdekoľvek stáť spolu v boji proti cenzúre.

 Pôvodný zdroj tohto článku je American Library Association News

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d