Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruský opozičný vodca Alexej Navaľnyj vraj zomrel vo väzení. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie Sledkom začal vyšetrovanie okolností jeho úmrtia.

Západ využil správy na šírenie protiruskej hystérie. Štyridsaťsedemročný Navaľnyj bol najvýraznejším predstaviteľom ruskej opozície voči prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Jeho podvratnú činnosť otvorene podporoval celý kolektívny Západ spoločne so sieťou na Sorosa napojených mimovládok a korporátne médiá hlavného prúdu.

Ruský opozičný vodca Alexej Navaľnyj zomrel v arktickej väzenskej kolónii, kde si odpykával 19-ročný trest, uviedla vo vyhlásení ruská federálna väzenská služba.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Odsúdenému A. A. Navaľnému prišlo 16. februára 2024 v nápravnej kolónii číslo 3 po vychádzke nevoľno a takmer okamžite stratil vedomie,“ cituje z vyjadrenia ruskej väzenskej služby televízia Sky News.

„Zdravotníci ústavu prišli okamžite na miesto a boli privolaní aj záchranári. Vykonané boli všetky potrebné resuscitačné opatrenia, avšak bez pozitívnych výsledkov. Záchranári skonštatovali smrť odsúdeného. Príčiny smrti sa zisťujú,“ uviedla väzenská služba.

Zdravotníci z nemocnice v meste Labytnangi v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu na ďalekom severe Ruska strávili viac ako pol hodiny pokusmi o resuscitáciu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na ruské médiá.

„Posádka sanitky dorazila do (väzenskej) kolónie, kde sa nachádzal Alexej Navaľnyj, za sedem minút. Do areálu kolónie k pacientovi sa dostala za dve minúty. Po príchode na miesto pokračovala v resuscitácii, ktorú už poskytli lekári kolónie. Strávili s tým viac ako pol hodiny. Pacient však zomrel,“ uviedla nemocnica v stanovisku citovanom agentúrou Interfax.

Oznámenie o Navaľného smrti prišlo z väzenskej služby v piatok, čo vyvolalo otázky o okolnostiach jeho úmrtia. Presun Navaľného do arktickej trestaneckej kolónie poznačilo súdne pojednávanie, na ktorom podal jednu z viacerých žalôb proti tomuto zariadeniu, pričom konkrétne napadol podmienky v „trestnej cele“. Počas tohto súdneho vystúpenia Navaľnyj, známy svojou odolnosťou a humorom, vtipkoval o arktickom počasí a dokonca sa pýtal, či predstavitelia jeho bývalej väznice usporiadali večierok na oslavu jeho premiestnenia.

Ruská štátna agentúra TASS napísala, že o úmrtí Navaľného už informovali aj prezidenta Vladimira Putina. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova vykonáva väzenská služba všetky potrebné previerky týkajúce sa úmrtia Navaľného. Peskov uviedol, že nepozná podrobnosti o prípade.

Šéf Navaľného tímu Leonid Volkov oznámil, že zatiaľ nemá žiadne oficiálne informácie o úmrtí. Podľa neho však vyhlásenie väzenskej služby možno interpretovať ako priznanie, že Navaľného úmyselne zabili.

Do zariadenia, kde väznili Navaľného, zároveň vycestoval jeho právnik. „Akonáhle čokoľvek zistíme, budeme o tom informovať,“ povedala členka Navaľného tímu Kira Jarmyšová.

Štyridsaťsedemročný Navaľnyj bol najvýraznejším predstaviteľom ruskej opozície voči prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Zadržali ho v januári 2021 po návrate z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou. Z pokusu o otrávenie obvinil Kremeľ, ktorý to poprel.

Šéf dolnej komory ruského parlamentu – Štátnej dumy – Viačeslav Volodin nariadil ešte v roku 2020 začatie vyšetrovania možného zapojenia zahraničných síl do jeho údajnej otravy.

„Bezpečnostný výbor Dumy bude poverený analyzovať čo sa stalo a zistiť, či išlo o pokus cudzích štátov poškodiť zdravie ruského občana a spôsobiť tým v Rusku napätie, ako aj formulovať nové obvinenia proti našej krajine,“ uviedol Volodin v stanovisku.

Putin vtedy povedal, že Navaľnyj mohol z bližšie nešpecifikovaného dôvodu sám novičok zjesť. Ruský prezident ďalej navrhol, že by sa vyšetrovanie mohlo zamerať na stopy, ktoré vedú do Lotyšska, kde podľa neho žije jeden z výrobcov novičoku.

Ruská polícia neskôr vysledovala Navaľného pohyb a údajne aj to, čo požil v čase pred nástupom prejavov jeho možnej otravy. Pokúšala sa tiež nájsť svedkyňu – občianku Spojeného kráľovstva Marine Pevchikhovú, ktorá 22. augusta 2020 odletela z Ruska do Nemecka.

Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie neskôr adresovalo generálnemu riaditeľovi technického sekretariátu OPCW Fernandovi Ariasovi žiadosť ohľadom poskytnutia technickej pomoci na základe bodu 38 (e) článku VIII Dohovoru o zákaze chemických zbraní (DZCHZ). Ani po uplynutí poldruha mesiaca však na ňu Rusko nedostalo jasnú odpoveď. Dôvodom bol nesúhlas nemeckých orgánov orgánov s plnohodnotnou vzájomnou súčinnosťou expertov tejto štruktúry s ruskými odborníkmi daného zamerania s cieľom vyjasniť okolnosti „otravy“ ruského blogera a opozičného politika.

Navaľného po zadržaní odsúdili na dva a pol roka väzenia za porušenie podmienečného trestu. Spustených bolo voči nemu viacero trestných konaní.

Navaľného uväznili začiatkom roka 2021 v súvislosti s dlhoročným prípadom podvod za údajnú spreneveru v kauze Yves Rocher. S bratom Olegom pred tým čelil obvineniam zo sprenevery 30 miliónov rubľov spoločnosti Yves Rocher Vostok a ďalších štyroch miliónov z ďalšej firmy.

Začiatkom decembra minulého roku ho presunuli z väznice vo Vladimirskej oblasti východne od Moskvy. Po 20-dňovom „vyčerpávajúcom prevoze“ sa ozval z trestaneckej kolónie v obci Charp za severným polárnym kruhom s tým, že je v poriadku. V Charpe si mal v „osobitnom režime“ odpykať 19-ročný trest za vytváranie extrémistickej skupiny, financovanie extrémistických aktivít a ďalšie trestné činy. Tento trest mu uložili v auguste 2023. Už dovtedy si odpykával trest v trvaní 11 a pol roka v zariadení s maximálnym stupňom stráženia za podvody a iné obvinenia, ktoré samotný odsúdený popieral.

Priaznivci Navaľného tvrdili, že jeho zatknutie, stíhanie i odsúdenie boli politicky motivovaným pokusom potlačiť kritiku prezidenta Putina a eliminovať súčasne aj jeho najväčšieho rivala.

Hystéria Západu zneužívajúceho úrajnú smrť na protiruské ťaženie

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj bol zavraždený, vyhlásil v piatok nositeľ Nobelovej ceny za mier a spoluzakladateľ ruských novín Novaja gazeta Dmitrij Muratov. Podľa Muratova boli príčinou Navaľného smrti podmienky vo väzení a jeho úmrtie tak možno považovať za „vraždu“.

Rusko sa premenilo na násilnícky štát, ktorý zabíja svojich vlastných občanov. V reakcii na správy médií o úmrtí ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného to v piatok na sociálnej sieti X napísal český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

„Stále platí, že rovnako, ako sa Rusko správa v zahraničnej politike, správa sa aj k svojim občanom. Premenilo sa na násilnícky štát, ktorý zabíja ľudí snívajúcich o lepšej budúcnosti ako Nemcov alebo teraz Navaľnyj – uväznený a umučený na smrť za to, že sa postavil Putinovi. Česť jeho pamiatke,“ napísal šéf českej diplomacie.

„Prípad Alexeja Navaľného ukazuje, kam až je Putinov režim ochotný zájsť v boji so svojimi politickými protivníkmi a názorovými odporcami,“ napísal na sociálnej sieti X predseda českej vlády Petr Fiala.

Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs v piatok v reakcii na správy o úmrtí ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného vyhlásil, že ho „brutálne zavraždil Kremeľ“. „Nech ste si o Alexejovi Navaľnom mysleli ako o politikovi čokoľvek, Kremeľ ho brutálne zavraždil. Je to fakt, ktorý by ľudia mali vedieť, pretože vypovedá o pravej podstate súčasného ruského režimu,“ napísal Rinkevičs na sociálnej sieti X a vyjadril sústrasť Navaľného príbuzným.

Francúzsko v piatok vyhlásilo, že ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj zaplatil svojím životom za odpor voči útlaku vlády ruského prezidenta Vladimira Putina.„Alexej Navaľnyj zaplatil životom za svoj odpor voči utláčateľskému systému. Jeho smrť vo väzenskej kolónii nám pripomína realitu režimu Vladimira Putina,“ napísal francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné na sociálnej sieti X a vyjadril sústrasť Navaľného príbuzným.

Nórsko taktiež uviedlo, že za jeho smrť nesie zodpovednosť ruská vláda. Nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide zároveň na X napísal, že „ruská vláda nesie veľkú zodpovednosť“ za smrť Navaľného, a vyjadril smútok z jeho smrti.

Je „zrejmé“, že za úmrtím ruského opozičného politika Alexeja Navaľného vo väzení za severným polárnym kruhom stojí ruský prezident Vladimir Putin, vyhlásil v piatok počas návštevy Nemecka najvyšší ukrajinský predstaviteľ Volodymyr Zelenskyj.

Za smrť väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného nesie zodpovednosť ruský prezident Vladimir Putin, vyhlásil v piatok poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyhlásil, že ak sa potvrdí Navaľného smrť, zvýrazní to „slabosť a hnilobu“ ruskej vlády. „Zodpovedné je za to Rusko,“ vyhlásil Blinken

Najvyšší predstavitelia Európskej únie tvrdia, že za piatkovú smrť ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného je zodpovedné Rusko.

Predseda Európskej rady Charles Michel na sociálnej sieti X napísal, že Navaľnyj „priniesol najvyššiu obeť“. „EÚ považuje ruský režim za výhradne zodpovedný za túto tragickú smrť. Jeho rodine vyjadrujem hlbokú sústrasť. A tiež tým, ktorí bojujú za demokraciu na celom svete v tých najtemnejších podmienkach,“ napísal predseda Európskej rady. „Bojovníci umierajú. Ale boj za slobodu sa nikdy nekončí,“ dodal Michel.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na sieti X uviedla, že je znepokojená a zarmútená správou o smrti Navaľného. „Putin sa neobáva ničoho viac ako nesúhlasu vlastných ľudí. Hrozná pripomienka toho, o čo Putinovi a jeho režimu ide. Poďme sa spojiť v boji za ochranu slobody a bezpečnosti tých, ktorí sa odvážia postaviť proti autokracii,“ napísala von der Leyenová.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok po správach o smrti ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného odsúdil ruský režim a vyhlásil, že Navaľnyj zaplatil životom za svoju odvahu. „Stojíme pri jeho rodine, manželke, deťoch aj ostatných príbuzných a priateľoch,“ povedal Scholz s tým, že každý kritik ruského režimu sa musí báť o život.

Na piatkové správy o nečakanom úmrtí väzneného vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného zareagovali aj predstavitelia Rady Európy (RE) – generálna tajomníčka Marija Pejčinovičová Buričová a predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) Theodoros Rusopulos. „Vyjadrujem hlbokú sústrasť jeho manželke, rodine, kolegom a všetkým, ktorí zdieľali jeho víziu demokratickejšieho a zodpovednejšieho Ruska. Niet pochýb, že za jeho smrť nesie plnú zodpovednosť ruský štát, ktorý sa ho pokúsil otráviť, nezákonne uväznil a systematicky vystavoval otrasnému a neľudskému zaobchádzaniu. To sa pridáva ku všetkým zločinom, ktoré už ruský režim spáchal,“ vyhlásil Rusopulos.

„Návratom do Ruska pred tromi rokmi Navaľnyj statočne vzdoroval neslobodnému a nespravodlivému systému založenému na represiách a opakovanom a brutálnom umlčaní oponentov. Jeho obeta nie je len ostrou pripomienkou absolútneho ignorovania ľudských práv občanov zo strany Ruska, ale aj dôkazom vysokej ceny za to, že sa postavil za hodnoty ľudských práv, demokracie a právneho štátu,“ vyhlásila Pejčinovičová Buričová.

Sldkom zaačalo vyšetrovať okolnosti Navaľného úmrtia

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) oznámil, že začal vyšetrovanie piatkového úmrtia opozičného politika Alexeja Navaľného. Informuje o tom TASR podľa správy britskej stanice Sky News.

„Oddelenie vyšetrovania Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie začalo vykonávať procesnú previerku úmrtia A. A. Navaľného v nápravnej kolónii číslo 3,“ píše sa vo vyhlásení Sledkomu. „V súlade s predpísaným zákonným postupom sa vykonávajú vyšetrovacie a operatívne opatrenia s cieľom zistiť všetky okolnosti incidentu,“ dodáva Sledkom.

Navaľného právnik Leonid Solovjov sa k úmrtiu zatiaľ odmietol vyjadriť. Dodal však, že s jeho klient sa stretol v stredu. „Všetko bolo vtedy normálne,“ zdôraznil.

Navaľnyj sa vo štvrtok prostredníctvom telemostu zúčastnil zasadnutia súdu, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na tlačovú službu súdu.

Bývalý ruský nacionalistický aktivista Navaľnyj na seba prvýkrát upozornil ako jeden z vodcov „Ruského pochodu“, krajne pravicového zhromaždenia, ktoré sa predtým konalo každoročne. Následne zohral významnú úlohu v liberálne motivovaných protestoch v Rusku v rokoch 2011 – 2012, ktoré sa sústredili na moskovskom námestí Bolotnaja. V roku 2013 získal 27 % hlasov vo voľbách starostu Moskvy.

Neskôr založil hnutie – ktoré vypracovalo správy o údajnej korupcii – a pokúsil sa zúčastniť na prezidentskom súboji v roku 2018.

Navaľnyj bol rodáomk z Moskvy, bol ženatý a mal dve deti.

Zdroj: pluska.sk / InfoVojna / rt.com

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d