Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska buduje síť stovek špionážních satelitů pro jednu z amerických tajných služeb. V uplynulých letech firma vynesla do kosmu několik prototypů těchto družic určených k pořizování snímků, napsala agentura Reuters s odvoláním na pětici informovaných zdrojů.

Klientem Muskovy společnosti je podle nové zprávy americký Národní úřad pro průzkum (NRO). Kontrakt s NRO v hodnotě 1,8 miliardy dolarů (přes 40 miliard Kč) spadá pod oddělení SpaceX s názvem Starshield a ukazuje sílící vazby mezi firmou a americkým bezpečnostním aparátem, píše Reuters.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Na existenci kontraktu upozornil minulý měsíc deník The Wall Street Journal, který rovněž poukázal na prohlubující se spolupráci mezi SpaceX a americkými zpravodajskými a vojenskými složkami. Poznamenal, že společnost již delší dobu vynáší do vesmíru vojenské a tajné satelity, ovšem o práci divize Starshield mnoho informací k dispozici není.

Kontrakt s NRO, který spravuje špionážní družice, uzavřela SpaceX v roce 2021, uvádí Reuters. „Pokud by byl úspěšný, pak by program podle zdrojů výrazně posílil schopnost vlády a armády Spojených států rychle zpozorovat potenciální cíle téměř kdekoli na planetě,“ pokračuje tisková agentura.

SpaceX podle ní pro vládu připravuje „mocný“ systém družic, které by mohly operovat na nízké oběžné dráze Země. Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kosmu desítku prototypů po boku jiných satelitů, uvedla trojice nejmenovaných zdrojů.

Kdy by mohla být špionážní síť plně funkční, reportéři Reuters nezjistili. SpaceX na otázky ohledně projektu nereagoval a NRO pouze uvedl, že usiluje o vývoj sofistikovaných satelitních systémů a že v tomto směru spolupracuje i se soukromými společnostmi.

ZDROJ: Reuters / The Wall Street Journal / ČTK

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d