Slovanské Noviny

28. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Premiér Andrej Babiš vyzval ministra zdravotníctva na rezignáciu. Na odstúpenie ho vyzvala tiež opozícia aj vicepremiér Jan Hamáček.

foto: blesk

Českého ministra zdravotníctva Romana Prymulu prichytili reportéri Blesku v stredu v noci pri jednej z pražských reštaurácií. 

Podľa vládnych nariadení však tieto podniky musia v súčasnosti byť uzavreté. Prymula, ktorý navyše bol v tesnej blízkosti cudzích osôb bez rúška, tak porušil aj ďalšie opatrenia, ktoré sám presadzuje.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Premiér Andrej Babiš vyzval ministra na rezignáciu. Na odstúpenie ho vyzvala tiež opozícia aj vicepremiér Jan Hamáček.

„Je to pre mňa absolútny šok, nechápem, keď požadujeme od ľudí, aby dodržiavali pravidlá, nosili rúška dokonca aj v aute, a komplikujeme život ľudí tým, že sme zavreli reštaurácie a obchody, obmedzujeme ľudí v pohybe, tak musíme ísť príkladom,“vyhlásil Babiš.

Ak neodstúpi, tak ho odvolá 

Podľa neho sa takáto chyba nedá ospravedlniť. „Je mi úplne jedno, čo tam pán minister s pánom Faltýnkom robili. Nemôžeme kázať vodu a piť víno. Myslím si, že pán minister by mal ísť príkladom bez ďalších vytáčok,“ pokračoval Babiš.

„Z toho dôvodu som požiadal ministra o rezignáciu. V prípade, že by to neurobil, tak ho odvolám,“ dodal premiér, čím mienil, že o odvolaní ministra požiada prezidenta Miloša Zemana, ktorý je na to ako jediný podľa ústavy oprávnený.

„Pana Faltýnka som požiadal o rezignáciu na funkciu prvého podpredsedu hnutia ANO. Mňa to veľmi mrzí, ospravedlňoval sa za to všetkým,“ dodal premiér s tým, že inak Faltýnka zosadí zo straníckej funkcie sám.

Prymula: Myslím, že som toho zas toľko nevykonal

Prymula predtým svoje pochybenie zľahčil. „Ja si myslím, že som toho zas toľko nevykonal. Predvčerom som bol na ministerstve do 21:20, potom som bol pozvaný na urgentnú schôdzku, vzhľadom k tomu, že ďalší deň malo byť obmedzenie pohybu. Na tú schôdzku som dorazil na pol desiatu, to presne neviem,“ uviedol minister v rozhovore pre týždenník Respekt.

„Nie je pravdou, že som tam vstupoval bez rúška, v aute som bol s rúškom a do toho salóniku, kam som bol pozvaný, som prišiel s rúškom. A asi o 23:20 alebo 23:30 som to rokovanie opúšťal, cez ten dvor som rúško nemal, potom som si ho v aute vzal. Ak som niečo porušil, tak jedine že som rúško nemal v čase, keď som nasadal do auta, kedy tam bol člen ochranky,“ opísal ďalej.

Podľa jeho slov nevedel, že malo byť v rokovaní v reštaurácii. „Ja som prišiel na stretnutie, ktoré bolo v reštaurácii, v salóniku reštaurácie, a ja som tam nešiel na účely stravovania sa, ale na účely rokovania,“ opísal ďalej.

Minister sa v reštaurácii stretol so šéfom poslaneckého klubu hnutia ANO Jaroslavom Faltýnkom.

V reštaurácii boli podľa portálu v rovnakom čase aj ďalší ľudia, vrátane predsedu poslancov ANO Jaroslava Faltýnka. Blesk upozornil tiež na to, že Prymula nemal pri odchode z podniku nasadené rúško.

Podľa Blesku dorazil Prymula do reštaurácie Rio ‚s na Vyšehrade v stredu pred 22:00. Z podniku potom vychádzali ďalší ľudia, minister odišiel okolo 23:30. Denník uviedol, že Prymula si rúško nenasadil nielen pri nastupovaní do auta, keď mu vodič držal dvere, ale ani potom vo vozidle.

Faltýnek sa ospravedlnil

Faltýnek z podniku vyšiel ešte asi o hodinu neskôr, uviedol Blesk. Odišiel autom, ale za nejaký čas sa znova vrátil a bol pred reštauráciou s jej majiteľom Raimundom Špundom. Obaja muži sa bavili, ani jeden z nich nemal nasadené rúško. Reštaurácia Rio ‚s na svojom webe uvádza, že je kvôli nariadeniu vlády momentálne zatvorená.

Faltýnek sa vo štvrtok v Snemovni za stretnutie s Prymulom ospravedlnil. Povedal, že ide o jeho chybu. S majiteľom reštaurácie sa pozná. S Prymulom preberal misiu vojenských zdravotníkov zo Spojených štátov.

Prymulov odchod chcú okrem opozície aj členovia vlády

Minister vnútra a šéf Ústredného krízového štábu Jan Hamáček a minister kultúry Lubomír Zaorálek, ktorí sú obaja z ČSSD, Prymulu vyzvali k odstúpeniu z funkcie. „Pravidlá platia bez pardonu pre všetkých. Ignorovať nosenie rúška je absolútny výsmech občanom našej republiky, je to jednoznačne neospravedlniteľné zlyhanie,“ uviedol pre iDNES.cz.

Podľa predsedu KSČM Vojtěcha Filipa je prípad osobnou záležitosťou Prymulu. „Musí sám zvážiť, či keď on vyhlásil nejaké povinnosti pre občanov, tak či ich môže sám porušiť,“ povedal na otázku portálu iDNES.cz, či by mal minister rezignovať.

Komunisti teraz podporujú vládu ÁNO a ČSSD, podľa Filipa by na tom incident nemal nič zmeniť. „Osobné excesy jednotlivcov nie sú predmetom našej dohody o tolerancii. Ja posudzujem ľudí podľa ich práce a dohodu podľa jej plnenia, personálne veci do nej nezasahujú,“ povedal.

Pokrytectvo a papalášstvo

Román Georga Orwella Zvieracia farma pripomenul šéf Starostov a nezávislých (STAN) Vít Rakúšan.

„Presne tak to je u nás. Všetci sú si rovní, niekto rovnejší. Títo papaláši nemôžu viesť dobre náš štát v kríze. Nemajú na to nielen manažérsky, ale hlavne morálne,“ uviedol. Rezignácia ministra je podľa neho na mieste, pretože bez dôvery sa vládnuť nedá. „Vláda papalášov, pokrytcov a nadľudí. Pán minister odstúpte! Nikto už vám nemôže veriť ani nos medzi očami! “ dodal podpredseda STAN Petr Gazdík.

„Denne zomierajú ľudia. Zdravotníci sa na pokraji vyčerpania starajú o chorých. Tisíce domácností riešia, z čoho budú vôbec žiť. A v takejto situácii minister zdravotníctva poruší všetky mysliteľné pravidlá. Pán Prymula, rezignujte,“ uviedla na Twitteri predsedníčka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: hnonline.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d