Slovanské Noviny

6. februára 2023

K porozumeniu Čelovekom

Už na začiatku ukrajinskej krízy boli celosvetové zásoby nafty na najnižšej úrovni od roku 2008. Teraz sú nastavené podmienky pre bezprecedentnú dieselovú krízu, ktorej dôsledky budú pre svetovú ekonomiku ohromujúce.

„Na pozadí prebiehajúcej globálnej inflačnej krízy hlavy štátov NATO a mainstreamové médiá opakujú mantru, že vysoké ceny energií sú priamym dôsledkom Putinových činov na Ukrajine,“ vyhlásil F. William Engdahl.

Realita je taká, že za to môžu západné sankcie. Obmedzenie medzibankového prístupu SWIFT pre kľúčové ruské banky a niektoré ďalšie drakonické protiruské opatrenia pravdepodobne vojenskú akciu na Ukrajine neovplyvnia.

Ale to, že majú negatívny dopad na ekonomiku Západu, najmä EÚ a USA, je neodškriepiteľný fakt. Organizátori sankcií v štátnej pokladnici USA a EÚ si dobre uvedomujú, že svetovú ekonomiku nečaká nič dobré.

Motorová nafta je veľmi dôležitá pre celú svetovú ekonomiku. Existuje jasná súvislosť medzi spotrebou nafty a HDP, pretože takmer každý priemysel používa motorovú naftu tak či onak.

Na samom začiatku ukrajinskej kampane, keď ešte neboli žiadne sankcie, boli európske ceny nafty už na tridsaťročnom maxime. Je zrejmé, že takéto ceny v žiadnom prípade nesúviseli s Ukrajinou.

Bol to však výsledok drakonických globálnych blokád počas epidémie COVID a súčasného stiahnutia sa hráčov na Wall Street a globálnych finančných firiem z investovania do ropných a plynárenských spoločností.

Takmer v prvý deň ruských vojenských operácií na Ukrajine zastavili dve najväčšie svetové ropné spoločnosti, britské BP a Shell, dodávky motorovej nafty do Nemecka, pretože sa obávajú jej nedostatku. Pred vojnou na Ukrajine Rusko dodávalo EÚ 60% až 70% všetkej motorovej nafty.

V roku 2020 bolo Rusko druhým najväčším svetovým exportérom nafty po USA a dodávalo viac ako 1 milión barelov denne. Najviac, asi 70%, smerovalo do EÚ a Turecka. Najväčším dovozcom motorovej nafty je Francúzsko, za ním nasleduje Nemecko a Spojené kráľovstvo. Dopyt po nafte v EÚ je oveľa vyšší ako v USA, keďže väčšina vozidiel využíva ekonomickejšiu a účinnejšiu naftu.

V prvý aprílový týždeň predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hrdo oznámila nové sankcie proti ruskej energetike, počnúc zákazom uhlia. EÚ je najväčším dovozcom ruského uhlia. Útoky na ropu a plyn budú podľa nej nasledovať neskôr.

Tento hlúpy krok jednoducho zvýši ceny energií, ktoré sú už teraz na historickom maxime.

Už na začiatku ukrajinskej krízy boli celosvetové zásoby nafty na najnižšej úrovni od roku 2008. Teraz sú nastavené podmienky pre bezprecedentnú dieselovú krízu, ktorej dôsledky budú pre svetovú ekonomiku ohromujúce.

Dieselové palivo poháňa globálny obchod

Dieselové motory majú najvyššiu účinnosť. Všetky nákladné autá, poľnohospodárske stroje, ako aj všetky ťažké vozidlá jazdia na naftu. Diesel sa používa pri výrobe energie a na vojnových lodiach.

Jeho globálny nedostatok, dočasný alebo dlhodobý, je teda katastrofou. Tovar sa nedá premiestniť z prístavov do skladov, tovární a obchodov. Bez motorovej nafty nemôžu nákladné autá dopraviť jedlo do supermarketu ani kamkoľvek inam. Celý dodávateľský reťazec bude zmrazený, keďže neexistuje spôsob, ako nahradiť motorovú naftu benzínom.

Pred blokádami pri COVID-e boli dopyt a ponuka nafty dobre vyvážené. Karantény a obmedzenia znížili dopyt po motorovej nafte pre nákladné autá, autá, stavebníctvo a dokonca aj poľnohospodárstvo. Stratové rafinérie boli zatvorené. Výrobná kapacita klesla. Teraz, keď sa globálna produkcia vracia na predchádzajúcu úroveň, sú zásoby nafty na celom svete veľmi nízke. Nielen v EÚ, ale aj v USA.

Nebezpečne nízke zásoby vyhnali ceny nahor. Od februára 2022 zásoby motorovej nafty v USA boli 21% pod sezónnym priemerom, v Európskej únii – o 8% alebo 35 miliónov barelov, v Singapure – o 32% pod normou.

Medzi januárom 2021 a januárom 2022 sa ceny nafty v EÚ takmer zdvojnásobili, a to ešte pred uvalením sankcií. Dôvodov bolo viacero, ale primárnymi boli vysoké ceny ropy a prerušenie dodávok v dôsledku globálnej blokády a následného obnovenia globálnych obchodných tokov.

Čínska vláda už uvalila zákaz na vývoz nafty, aby „zaistila energetickú bezpečnosť“ v rámci západných sankcií voči Rusku. Pridajme k tomu nedávny zákaz Bidenovej administratívy na dovoz všetkej ruskej ropy a plynu, ktorý v roku 2021 predstavoval približne 20% všetkého ruského vývozu ťažkej ropy.

Len v bohatom Nemecku cena nafty vyskočila o 40% na 2,10 EUR v priebehu niekoľkých týždňov z 1,50 EUR v decembri 2021.

Po bezprecedentných sankciách USA a EÚ voči Rusku stále väčší počet západných ropných spoločností a obchodníkov s ropou v strachu z represálií odmieta spracovávať ruskú ropu alebo naftu.

Vo svete sa už ozývajú hlasy o prísnych prídeloch nafty, čo potvrdzuje existenciu systémového nedostatku motorovej nafty.

Odborníci dokonca hovoria, že v priebehu najbližších dvoch-troch týždňov a možno aj skôr sa v západnej Európe nafta minie. V Európe časť paliva pochádza z dvoch rafinérií v Spojenom kráľovstve. Tieto rafinérie v súčasnosti nemajú žiadnu ropu.

Situácia v USA nie je o nič lepšia. Bidenova administratíva z politických dôvodov bagatelizuje skutočný stav dieselovej krízy.

Ak sa niečo urgentne nezmení, prichádza katastrofa pre už aj tak kolabujúcu svetovú ekonomiku.

Zdroj: secretra.com
Preklad: sk.news-front.info


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: