Slovanské Noviny

16. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Profesor Ioannidis zo Stanfordu nechápe, ako si mohol Matovič dovoliť nazvať jeho štúdiu o smrtnosti Covidu na úrovni chrípky hoaxom

Metaštúdia bola zverejnená v oficiálnom vedeckom časopise Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a jej výsledky sú založené na 82 meraniach z celého sveta.

Premiér Igor Matovič nazval štúdiu profesora John P.A Ioannidisa z renomovanej univerzity Stanford o smrtnosti koronavírusu kotlebovským hoaxom, ten nad tým krúti hlavou.

John P.A. Ioannidis je grécko-americký lekár, vedec, spisovateľ a profesor, sa narodil v roku 1965 v New Yorku, ale vyrastal v Aténach. Medzi oboma kontinentami sa neustále presúval celý svoj život. V súčasnosti žije v Stanforde (USA) a pôsobí na miestnej univerzite. V roku 2020 zaujal odbornú komunitu štúdiou, zameranou na určenie miery úmrtnosti, spôsobenej novým koronavírusom COVID-19.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V exkluzívnom rozhovore pre Lekárske noviny vyjadril údiv:

„Nechápem, ako je možné moju štúdiu nazvať hoaxom. Je to recenzovaný článok v oficiálnom vedeckom časopise Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Výsledky založené na 82 meraniach z celého sveta sú robustné: medián miery smrtnosti (IFR-Infection Fatality Rate. ďalej iba IFR, poz. redakcie) je oveľa nižší, ako sme si mysleli v prvých dňoch pandémie a je veľmi závislý od vekovej štruktúry a od toho, či sú domy opatrovateľskej služby zasiahnuté alebo nie. Pre ľudí, ktorí majú menej ako 70 rokov, je medián miery IFR nižší ako 0,05%.“povedal pre Lekárske noviny.

Čudoval sa aj tomu, že sa jeho článok stal na Slovensku predmetom politického boja.

„O čom je ten boj? Kto s kým bojuje? Sú to politici alebo vedci? Pevne verím že sa ľudia budú schopní pozerať na dáta s chladnou hlavou, vyhnú sa zbytočným sporom a využijú to, čo sme sa vďaka vedeckému úsiliu dozvedeli,“uviedol v rozhovore.

Vedel o testovaní na Slovensku a uviedol, že pilotný projekt priniesol zaujímavé výsledky, aj keď pripomenul obmedzenia antigénových testov. Zároveň povedal, že ešte viac ho budú zaujímať dáta z plošného testovania. Na základe doterajších štatistík odhadol medián miery smrtnosti na Slovensku na COVID-19 na „menej ako 0,2% a ba dokonca iba 0,1% alebo menej.“

Pri porovnaní s chrípkou hovorí, že smrtnosť v prípade COVIDU-19 je nižšia u detí a ľudí v mladom a strednom veku. Horšie je to u starších ľudí, a zničujúce to je najmä tam, kde sú veľmi oslabení starší ľudia, ako je to v domovoch sociálnych služieb. Tam, kde je možné ochrániť tieto rizikové kategórie, je podľa neho medián smrtnosti veľmi nízky, tam, kde nie, naopak, veľmi vysoký.

Štúdiu si môžete prečítať TU.

Celý rozhovor profesora Ioannidisa pre Lekárske noviny si môžete prečítať TU.

Premiér Igor Matovič a tiež minister obrany Jaroslav Naď koncom sa pri medicínskej téme oborili na lekárov zo Slovenskej lekárskej komory a obvinili ich, že šíria hoaxy, keď sa odvolali práve na túto štúdiu a konštatovali, že miera smrtnosti je nižšia ako sa pôvodne predpokladalo. Matovič hovoril o bludoch a uviedol, že mu to „vybilo poistky“.

Viac v článku TU.

VIDEO: Matovič vynadal lekárom: Vybilo mi poistky.

https://tv.pravda.sk//embed/4d60c086-570d-4298-a5b5-e534b613215c

VIDEO: Naď vyzval lekársku komoru, aby vymenila svojho šéfa.

https://tv.pravda.sk//embed/131e01bd-61a5-41c9-a421-469522afc3ef

VIDEO: Rozčúlený Marian Kollár žiada od Naďa ospravedlnenie.

https://tv.pravda.sk//embed/12fd162e-1a53-4f05-8895-e66caca26ff3

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.