Slovanské Noviny

2. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Na to, aby sme sa konečne ako národ zjednotili – ale slobodne, nie pod nejakou tyraniou, diktatúrou, alebo misou šošovice či vynucovanou ideológiou – je, aby sme prijali zásadnú premisu: ani komunizmus (socializmus), ani kapitalizmus (trhové hospodárstvo) sa nedajú „reformovať“.

Oba systémy sa zjavne vývojovo prežili predovšetkým morálnou skazou a ekonomickou nerovnosťou či nevýkonnosťou.

Rovnako musíme politicky, historicky a spoločensky prijať základný vývojový fakt cesty slovenského národa k suverenite, zvrchovanosti a slobode, a to,  že do súčasného stavu sme sa dostali vďaka trom odbojom, nielen cez druhý, antifašistický.

Keby nebolo prvého štúrovsko-hlinkovského odboja s vyústením v I. Svetovej vojne (opustením „žalára národov“), nebolo by ani bývalé Česko-slovensko (žiaľ, bez spojovníka).

Nebola by neskôr vznikla ani 1.Slovenská republika a bez nej by nebol ani druhý odboj (antifašistický, cez SNP). Ten, žiaľ, vydláždil cestu opäť k obnove Československa a to bola voda na mlyn pre ovládnutie spoločnosti komunistickou totalitnou ideológiou marx-leninizmu.

To viedlo k tretiemu – protikomunistickému odboju. Ten vyvrcholil u nás 17.novembra (ako predposledný vo Východnom bloku). Bez neho by neboli vznikli podmienky pred vznik slobodnej, suverénnej  2. Slovenskej republiky a nespravovali by sme si veci verné sami. Ktovie, kde a pod kým by sme vlastne dnes boli…

Spoločným menovateľom je odboj proti totalitným systémom či režimom, cudzím „tútorom“ a ich záujmom cez 1., 2. a aj 3. odboj.

Politicky sa preto musíme zjednotiť len ich celostným prijatím ako rovných bratov v (od)boji, ako tri vrchy v slovenskom štátnom znaku, na ktorom je symbol našej spoločnej národnej identity – dvojkríž, rovnako s tromi ramenami – jedným zvislým a dvomi priečnymi.

Práve toto sú odkazy a symboly prežitej skúsenosti k sebavedomiu a štátnosti, ktoré by nás mali spájať a nie rozdeľovať. Lebo sme asi jediný národ na svete, ktorého nemusia cudzí rozdeľovať a huckať proti sebe – dokážeme to, žiaľbohu, aj sami a ako vidieť v dejinách aj v súčasnom marazme, veľmi efektívne, zanietene a sebadeštrukčne.

A k samotnej polemike k 17.novembru, totalite a tzv. liberálnej demokracii. Nepochybne nežijeme v ideálnej spoločnosti, ale tá nebola ani v minulosti. Ľudská chamtivosť totiž nepozná dno a myseľ má všeobecne tendenciu spomínať prajnejšie na minulosť ako na prítomnosť, čo vyvrcholí nepretržitým senilným zotrvávaním a spomínaním na to, čo už bolo.

Ako však povedal Štúr „Naspäť cesta nemožná, napred sa ísť musí“. Našu situáciu zbytočného vajatania, ktoré nám berie energiu modelovať vlastnú budúcnosť vystihuje rada veštca z Dobšinského rozprávky „Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas“ k hrebeňu, ktorý leží na zemi: „Ak zodvihneš bude zle; ak nezodvihneš, bude horšie“.

Ako vidíte, je zbytočné meditovať nad tým, prečo sme ten hrebeň zodvihli a rovnako špekulovať, čo by bolo keby… sme ho nechali ležať na zemi.

Vidím to tak, že naši dávni predkovia nemali počítače, ani internet, ani mobily, ani aplikácie, ale boli od nás podstatne múdrejší. Lebo múdrosť to vôbec nie sú informácie, dokonca ani poznanie – ale schopnosť správne a celostne vyhodnocovať situáciu, zasadiť ju do kontextu, porovnávať s tým, čo sa stalo nám alebo iným a prijať múdre riešenie, najlepšie spoločné, lebo len tak budeme spokojní, úspešní a šťastní.

Takže neopakujme minulosť (aj keď to dnes najmä medzi liberálmi a slniečkármi frčí) s angažovanými blbcami, o ktorých sa v bývalej totalite hovorilo, že „je to dobrý súdruh, ale inak totálny debil“ (alebo aj niečo iné).

Rafael E. Rafaj

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: