Slovanské Noviny

16. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pozostalí po väznenom advokátovi Ľubomírovi Krivočenkovi, ktorý po rapídnom zhoršení svojho zdravotného stavu kvôli covidu nedostal pľúcnu ventiláciu, budú na základe rozhodnutia Ficovej vlády finančne odškodnení

Bezprostredne po smrti manželka iniciovala trestné konania a podávala podnety na prešetrenie, či jej manžel nezomrel v dôsledku nedostatočnej a oneskorenej lekárskej pomoci a či štátne orgány neprispeli k jeho smrti. Aby sa vláda vyhla sporu na Európskom súde pre ľudské práva, rozhodla sa uznesením odškodniť pozostalých.

Pozostalí po advokátovi Ľubomírovi Krivočenkovi dostanú odškodnenie v sume 90.000 eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda. Cieľom je zmierniť nemajetkovú ujmu pozostalých formou poskytnutia finančnej náhrady. Po 30.000 eur dostane manželka a dve deti advokáta.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Rozhodnutie vlády vychádza z neaplikovateľnosti relevantnej vnútroštátnej právnej úpravy na tento prípad a z existujúceho záväzku SR rešpektovať medzinárodné ľudskoprávne úpravy, ktorými je viazaná,“ píše sa v schválenom materiáli.

V tomto prípade je podľa vlády právnym rámcom článok 2 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a z neho vyplývajúca objektívna zodpovednosť štátu za porušenie jeho záväzkov v súvislosti s ochranou života osoby obmedzenej na osobnej slobode.

„S hmotnoprávnym všeobecným záväzkom štátu chrániť zákonom právo na život súvisí aj procesná povinnosť štátu vykonať účinné vyšetrovanie v prípade možného porušenia tohto záväzku,“ skonštatovala vláda.

Advokát Ľubomír Krivočenko bol vo väzbe od marca 2020 do 28. februára 2021, kedy zomrel. Jeho úmrtiu predchádzalo rozšírenie nákazy ochorenia COVID-19 v Ústave na výkon väzby v Bratislave. Zomrel vo väzenskej nemocnici v Trenčíne.

Vláda pripomína, že manželka zosnulého žiadala opakovane počas jeho väzby o zvýšenú zdravotnú starostlivosť, keďže bol rizikovým pacientom pre jeho vek 59 rokov a pre ochorenia, ktorými trpel. „Jej žiadosti boli opakovane zamietnuté,“ píše sa v materiáli.

Bezprostredne po smrti manželka iniciovala trestné konania a podávala podnety na prešetrenie, či jej manžel nezomrel v dôsledku nedostatočnej a oneskorenej lekárskej pomoci a či štátne orgány neprispeli k jeho smrti. Trestné oznámenia i podnety boli odmietnuté s odôvodnením, že zdravotná starostlivosť bola správna a nezanedbaná.

Nedostal pľúcnu ventiláciu

Ľubomíra Krivočenka zadržala Národná kriminálna agentúra v rámci kauzy Dobytkár. Špecializovaný trestný súd ho 7. marca 2020 poslal do väzby. V Justičnom paláci sa infikoval koronavírusom a ochoreniu podľahol vo väzenskej nemocnici v Trenčíne 28. februára 2021.

„Od momentu, keď ústav zistil, že táto osoba je pozitívna, poskytovali jej ambulantnú starostlivosť. Keď sa jej stav zhoršil, realizovali vyšetrenia v civilnej nemocnici v Bratislave, a potom ju hospitalizovali v Trenčíne,“ priblížila začiatkom marca 2021 vtedajšia ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (vtedy Za ľudí, dnes SaS). 

V trenčianskej nemocnici Krivočenko zomrel, lebo sa mu podľa Kolíkovej nepodarilo zabezpečiť lôžko s pľúcnou ventiláciou. To však neskôr vyvrátila vtedajšia ombudsmanka Mária Patakyová. 

„Považujem za preukázané, že v dôsledku nesprávneho manažmentu poskytovania zdravotnej starostlivosti došlo k porušeniu základného práva na ochranu zdravia pána Ľubomíra Krivočenka,“ konštatovala v správe, ktorá sa venovala aj úmrtiu Krivočenka vo väzbe.

Nedostatok vo vyšetrovaní

Ministerstvo spravodlivosti v materiáli, ktorý predložilo na rokovanie vlády, konštatuje, že manželka žiadala „opakovane počas väzby o jeho zvýšenú zdravotnú starostlivosť s prísunom potrebných vitamínov a liekov v čase šírenia COVIDU-19 z dôvodu, že išlo o rizikového pacienta, a to pre jeho vek 59 rokov a pre ochorenia, ktorými trpel“. 

Rezort spravodlivosti, ktorý vedie Boris Susko (Smer) ďalej konštatuje, že trestné oznámenie v súvislosti s poskytnutím zdravotnej starostlivosti Krivočenkovi, bolo ukončené v júni tohto roka. Podľa neho nebolo v Trenčianskom kraji ani jedno voľné lôžko s pľúcnou ventiláciou.

Aby sa vláda vyhla sporu na Európskom súde pre ľudské práva, rozhodla sa uznesením odškodniť pozostalých. Považuje totiž za svoju povinnosť „zmierniť nemajetkovú ujmu blízkych osôb, ktoré sú pozostalými po osobách štátom obmedzených na osobnej slobode v dôsledku ich úmrtia počas tohto obmedzenia“.

Vdova po zosnulom advokátovi Krivočenkovi, ktorého partička v NAKA a na Lipšicovej prokuratúre posadila v roku 2020 do väzby, kde sa po nakazení covidom udusil, opísala šokujúce podrobnosti o prípade jej manžela v rozhovore s redaktorkou Mimi Šramovou TU.

Zdroj: cas.sk / plus7dni.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.