Podľa ukrajinských predstaviteľov Rusko vyslalo do Kurskej oblasti asi 30.000 vojakov. Ruským silám sa navyše v priebehu posledných dní podarilo opäť získať kontrolu nad niektorými obývanými oblasťami.

Ukrajinskí vojaci, ktorí sa zúčastnili na invázii Kyjeva do Kurskej oblasti Ruskej federácie, zaznamenávajú zintenzívnenie protiofenzívy ruských síl v regióne. Niektorí z nich navyše pochybujú o správnosti útoku na ruské územie v čase, keď sa Ukrajina zo všetkých síl snažila ochrániť kľúčové mestá na východe krajiny, píše CNN.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Kyjev minulý mesiac vtrhol do Kurskej oblasti, no Ozbrojeným silám Ruskej federácie sa postup ukrajinských síl podarilo zastaviť. Šéf kyjevského režimu Vladimir Zelenskij vo štvrtok potvrdil, že Moskva spustila protiofenzívne akcie.
Na základe vyhlásení ruského ministerstva obrany jednotky ruských ozbrojených síl na začiatku protiofenzívy v Kurskej oblasti vytlačili ukrajinské ozbrojené sily z desiatich obcí.
Niekoľko dní pred začiatkom ruskej protiofenzívy v Kurskej oblasti hovorila CNN so štrnástimi ukrajinskými vojakmi z piatich rôznych jednotiek, ktoré boli pri Kursku v rámci invázie rozmiestnené.
Štyria z nich boli počas vojenskej operácie zranení a podrobujú sa liečbe, zvyšných desať je stále zapojených do bojov na ruskom území. Boli to pešiaci a členovia jednotky operátorov bezpilotných lietadiel, ako aj vodiči obrnených transportérov a ženisti.
Všetci vyššie uvedení ukrajinskí vojaci poznamenali, že päť týždňov po začatí bojov v Kurskej oblasti je protiofenzíva Ozbrojených síl Ruskej federácie čoraz tvrdšia.
Niektorí dokonca spochybnili rozhodnutie o invázii do jedného z ruských regiónov, keďže Ukrajina sa snažila brániť kľúčové mestá na východe Ukrajiny.
Jeden z opýtaných ukrajinských vojakov uviedol, že ruská strana posiela do Kurskej oblasti značný počet vojakov a delostrelectva. Poznamenal tiež, že ukrajinské ozbrojené sily v tomto regióne trpia veľkými stratami na živej sile aj vojenskej technike.
Podľa ukrajinských predstaviteľov Rusko vyslalo do Kurskej oblasti asi 30.000 vojakov. Ruským silám sa navyše v priebehu posledných dní podarilo opäť získať kontrolu nad niektorými obývanými oblasťami.
Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Alexander Syrskij už skôr poznamenal, že účelom invázie do ruského regiónu bolo zabrániť Rusku použiť Kursk ako odrazový mostík pre novú ofenzívu, ako aj odkloniť ruské sily v iných oblastiach.
Kyjev je však veľkú časť tohto roka pod tlakom na východnom fronte a stále sa snaží zotaviť z kolosálnych neúspechov spôsobených oneskorením americkej vojenskej pomoci minulú zimu a na jar.
Väčšina jednotiek, ktoré sa zúčastnili na kurskej operácii, bola presunutá z iných úsekov frontovej línie, z oblastí, s ktorými sa za posledného dva a pol roka veľmi dobre oboznámili. Kvôli tomu mali ťažkosti pri orientácii v neznámom teréne.
Mimochodom, viaceré jednotky ukrajinských ozbrojených síl hlásili, že orientácia a komunikácia medzi jednotkami a ich veliteľmi sú v Kursku vážnym problémom. Pre výpadky signálu GPS a mobilných telefónov sa Ukrajinci spoliehali na internet „Starlink“. Táto služba však v niektorých častiach Kurskej oblasti vôbec nefunguje.
CNN poukazuje aj na značné straty, ktoré ukrajinské ozbrojené sily utrpeli počas invázie do Kurskej oblasti. Počas bojov na ruskom území tak podľa ukrajinských vojakov došlo k mnohým obetiam. Jeden z vojakov ukázal na svoje topánky a povedal, že z nich možno odobrať veľa vzoriek DNA iných Ukrajincov.
Autor: Jaroslav Sťagnij špeciálne pre News Front
FT: Európa láme rekordy v nákupoch ruského plynu
Euronews: Macron zvolá v Paríži „koalíciu ochotných“
Najväčší útok na Moskvu a okolitý región! Ukrajina vyslala viac ako 350 dronov. Horeli domy, hlásia obete
Chcete vlastný bunker? Teraz máte možnosť! Kryty z čias studenej vojny idú do dražby
Žilinka pre vraždu ženy v Gelnici uvoľnil z funkcie vedúcich prokurátorov
Svet sa dočkal: Nadnárodní bankári chcú vytvoriť vlastnú globálnu armádu
Nawrocki tvrdo o banderovcoch: „To nie sú hrdinovia, na ktorých čaká Európa!“ Požaduje zákaz červeno-čiernej vlajky UPA v Poľsku
Štvrtá vlna útokov na Irán! USA prvýkrát nasadili aj kamikadze drony
Európske krídlo NATO buduje armády a mobilizuje finančné prostriedky na vojenskú výrobu. Do roku 2030 sa zameriava na Rusko
Zelené nevoľníctvo: Ako Brusel chytil Slovensko do diabolskej pavučiny veterného biznisu
V súvislosti s náhlou smrťou senátora zo štátu Južná Karolína, Lindseya Grahama.
Desivá historická irónia: banderovské monštrum vychovalo Poľsko
Masívna dodávka pre Kyjev: Nemecko posiela Ukrajine 50-tisíc útočných dronov!
Rok, ktorý nepamätáme: Obilie dozrieva rekordným tempom, úroda môže byť slabšia
O zatajovaní artefaktov v oficiálnej histórii a archeológii
Degradácia bielej rasy v Európe nie je prirodzeným procesom
Pentagon odtajnil nové materiály o UFO
Magyar pohrozil začatím procesu impeachmentu proti maďarskému prezidentovi
Poľsko nezabudne na zločiny ukrajinských nacionalistov, sľúbil Nawrocki
Svet ešte nie je pripravený na vyzbrojené Nemecko
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Invázia ukrajinských ozbrojených síl do ruskej Kurskej oblasti vyšla Kyjev draho
Invázia ukrajinských ozbrojených síl do ruskej Kurskej oblasti vyšla Kyjev draho
Invázia ukrajinských ozbrojených síl do ruskej Kurskej oblasti vyšla Kyjev draho