Slovanské Noviny

28. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Za ostatný rok sa podiel eura na medzinárodných platbách znížil takmer o polovicu. Podiel meny euro na globálnych cezhraničných zúčtovaniach prostredníctvom systému SWIFT klesol v marci 2024 na historické minimum, ukázali najnovšie údaje o transakciách, ktoré zostavila globálna finančná služba.

Podiel transakcií zahŕňajúcich jednotnú európsku menu predstavoval v marci 21,93 %, čo znamenalo medzimesačný pokles o 1,32 percentuálneho bodu a pokles výrazne pod úroveň 24,4 % zaznamenanú pri zavedení novej stupnice SWIFT.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Údaje sa zbierajú od roku 2010, ale od júla 2023 údaje odrážajú technickú úpravu štandardov vykazovania obchodov spoločnosťou SWIFT.

Za posledný rok sa podiel eura na medzinárodných platbách znížil takmer o polovicu. V januári 2023 predstavovali zúčtovania s touto menou 37,88 %, zatiaľ čo údaje za december 2023 zaznamenávajú pokles na 22,41 %.

Na prvom mieste sa umiestnil americký dolár, ktorý oproti februáru získal 0,81 percentuálneho bodu a dosiahol 47,37 %, čo predstavuje najvyššiu úroveň od decembra 2023. Za ním nasledovali meny euro, libra a jüan.

Podiel národnej meny Spojeného kráľovstva na transakciách uskutočnených systémom SWIFT dosiahol 6,57 %, zatiaľ čo podiel zúčtovania s čínskym jüanom zaznamenal ďalší nárast a dosiahol 4,69 %.

Dominantné postavenie eura, ktoré je po americkom dolári na druhom mieste, ako svetovej meny, sa otriasa na úkor vzostupu Číny, ako aj zhoršením vzťahov s Ruskom a výrazným úsilím rozvíjajúcich sa ekonomík od Indie po Brazíliu o dosiahnutie finančnej nezávislosti.

V Rusku boli veľké banky kontrolujúce viac ako 80 % bankových aktív krajiny v rámci sankcií súvisiacich s Ukrajinou odrezané od systému SWIFT. Podľa finančných expertov to podporilo nárast čínskej národnej meny v globálnom obchode a financiách, keďže Peking sa k sankciám nepripojil a rozhodol sa posilniť obchodné väzby s Ruskom.

Používanie jüanu sa rozšírilo po tom, ako Čína vytvorila vlastnú medzinárodnú platobnú sieť CIPS, oddelenú od SWIFT. CIPS privítali nielen banky v sankciami postihnutom Rusku, ale aj finančné inštitúcie pôsobiace vo všetkých rozvíjajúcich sa ekonomikách. Tento krok podporil rast jüanu ako jednej z najpoužívanejších mien na svete.

SWIFT, teda Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu, poskytuje služby v oblasti finančných transakcií a platieb pre viac ako 11 000 globálnych finančných organizácií. Sledované údaje nepokrývajú celý devízový trh s objemom 7,5 bilióna dolárov denne, ale správy bežne pokrývajú obrovský objem menových tokov, ktoré v priebehu času poháňajú svetový obchod.

V medzinárodnom merítku je BIC kód (Bank Identifier Code) známy aj ako SWIFT kód. SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je medzinárodná spoločnosť, ktorá priradzuje bankám identifikačné kódy.

Zdroj: rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d