Slovanské Noviny

28. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Globálne vojenské výdavky dosiahli na našej planéte v roku 2023 rekordných 2,5 bilióna dolárov. Výdavky štátov NATO predstavovali 55 percent celého sveta

Svoje výdavky zvýšili všetky regióny, ktoré Štokholmský medzinárodný inštitút pre mierový výskum (SIPRI) sleduje.

Globálne výdavky na zbrojenie dosiahli vlani 2,44 bilióna dolárov, čo je nový rekord, uviedol v pondelok vo svojej správe Štokholmský medzinárodný inštitút pre mierový výskum (SIPRI).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ide o zvýšenie o 6,8 percenta v porovnaní s rokom 2022, keď krajiny na zbrojenie vynaložili 2,24 trilióna dolárov. SIPRI uviedol, že je to najväčší medziročný nárast od roku 2009.

„Tento bezprecedentný nárast v zbrojných výdavkoch je priamou odpoveďou na globálne zhoršenie situácie v oblasti mieru a bezpečnosti,“ povedal Nan Tian zo SIPRI.

Svoje výdavky výrazne navýšilo 10 krajín, ktoré na oblasť zbrojenia míňajú najviac.

Vojenské výdavky Ruska sa v roku 2023 zvýšili o 24 % na odhadovaných 109 miliárd dolárov, čo predstavuje 57 % nárast od roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym. V roku 2023 predstavovali vojenské výdavky Ruska 16 % celkových verejných výdavkov a jeho vojenské zaťaženie (podiel vojenských výdavkov na hrubom domácom produkte, HDP) bolo 5,9 %.

Ukrajina bola v roku 2023 štátom, ktorý má 8. najväčšie výdavky po náraste výdavkov o 51 percent a dosiahla 64,8 miliardy dolárov. Tým sa vojenské zaťaženie Ukrajiny dostalo na úroveň 37 % a predstavovalo 58 % celkových vládnych výdavkov.

Vojenské výdavky Ukrajiny v roku 2023 predstavovali 59 % objemu ruských výdavkov. Ukrajina však v priebehu roka dostala aj vojenskú pomoc vo výške najmenej 35 miliárd dolárov, z toho 25,4 miliardy dolárov od USA. Táto pomoc a vlastné vojenské výdavky Ukrajiny sa spolu rovnali približne 91 percentám ruských výdavkov.

V roku 2023 predstavovali výdavky 31 členov NATO 1,34 bilióna dolárov, čo sa rovnalo 55 percentám svetových vojenských výdavkov. Vojenské výdavky USA vzrástli o 2,3 % a v roku 2023 dosiahli 916 miliárd dolárov, čo predstavuje 68 % celkových vojenských výdavkov NATO. V roku 2023 zvýšila svoje vojenské výdavky väčšina európskych členov NATO. Ich spoločný podiel na celkových výdavkoch NATO predstavoval 28 %, čo je najviac za posledných desať rokov. Zvyšné 4 percentá pochádzali z Kanady a Turecka.

Lorenzo Scarazzato zo SIPRI pre DPA doplnil, že svoje výdavky zvýšili všetky regióny, ktoré tento inštitút sleduje. Krajiny si podľa neho uvedomujú napätie a nestabilitu a preto namiesto úsilia o diplomatické prostriedky radšej navyšujú výdavky na zbrojenie.

Scarazzato dodal, že jedným z hlavných hnacích činiteľov je ruská invázia na Ukrajinu, ktorá viedla k navýšeniu výdavkov na zbrojenie v Európe.

Najviac vlani na oblasť armády vynaložili Spojené štáty, až 916 miliardy dolárov. Na druhom mieste bola Čína s 296 miliardami dolárov nasledovaná Ruskom, Indiou a Saudskou Arábiou. Na šiestej priečke bolo Spojené kráľovstvo a siedma patrila Nemecku.

Zdroj: trend.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d