Slovanské Noviny

28. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na základe tohto rozhodnutia sa pôvodné rozhodnutie zrušuje a vec sa nevracia na ďalšie konanie napriek tomu, že odôvodnenie zrušenia rozhodnutia smeruje takmer výlučne k vadám spôsobeným regionálnym úradom verejného zdravotníctva pri úvahe o výške uloženej pokuty, informuje vo svojom článku právnik JUDr. Peter Weis.

Dňa 18.4.2024 bolo advokátskej kancelárii doručené zrušujúce rozhodnutie vo veci skôr uloženej pokuty vo výške 250,- Eur za nedodržiavanie protipandemických opatrení, konkrétne za neprekrytie horných dýchacích ciest. Táto pokuta bola v čase podaného návrhu na preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania postihnutá výkonom exekúcie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Toto je výrok rozhodnutia pod č. ÚVZSR/OLP/S795/13330/2024:

Na základe tohto rozhodnutia sa pôvodné rozhodnutie zrušuje a vec sa nevracia na ďalšie konanie napriek tomu, že odôvodnenie zrušenia rozhodnutia smeruje takmer výlučne k vadám spôsobeným regionálnym úradom verejného zdravotníctva pri úvahe o výške uloženej pokuty. Zrejme je to spôsobené tým (čo však nie je v rozhodnutí uvedené), že vrátením veci by príslušný regionálny úrad nemohol rozhodnúť pre uplynutie prekluzívnej dvojročnej lehoty.

Zaujímavou pre bežného občana je skutočnosť, že Úrad verejného zdravotníctva SR (ďalej len ÚVZ) sa zaoberal aj samotným výrokom rozhodnutia a rozhodnutie zrušil aj pre nedostatky výrokovej časti (nepreskúmateľnosť a teda nezákonnosť) a to napriek tomu, že vo veci prebieha exekúcia a súdu, ktorý vydáva poverenie exekútorovi sa tento výrok javil ako vykonateľný. V tomto ohľade možno vidieť istú dobrú vôľu ÚVZ po personálnych zmenách niečo s rozhodnutiami urobiť. Je podprahovo z rozhodnutia pomerne citeľné, že na úrade vnímajú, že navrhovateľ aj ľudia s podobným problémom majú vlastne pravdu.

Napísali to takto:

Dôležité je dodať, že už zrejme vieme, prečo sa ÚVZ nezúčastnilo na telekonferencii na Ministerstve kultúry SR za účasti splnomocnenca vlády SR p. MUDr. Kotlára, predsedu vlády JUDr. Fica a mnohých právnikov. Názory prezentované vládnymi odborníkmi sa diametrálne odlišujú s názormi prezentovanými v odôvodnení rozhodnutia, a to aj po personálnej výmene na poste hlavného hygienika. Ide o názor na legalitu protipandemických opatrení, o legitimite ani nehovoriac. Posúďte sami:

Vyzerá to na akúsi schizofréniu v rámci vládnej moci. Akoby vládne strany nevedeli nájsť spoločnú reč vo veciach, ktoré sa spoločne podujali riešiť. A to ani v tých najzásadnejších otázkach týkajúcich sa právnych aspektov dodržiavania ľudských práv počas tzv. pandémie.

Predpokladám, že z rovnakého dôvodu sa na telekonferencii nezúčastnil ani žiaden zástupca generálnej prokuratúry.

Pyrrhovo víťazstvo. Tak možno charakterizovať toto rozhodnutie. Aj keď veľmi cenné. Dá sa na ňom stavať. Ale to nezávisí úplne od nás.

Čo je pozitívne a je z viacerých “živých” prípadov vidieť, že tak súdy aj ÚVZ čakajú, kto prvý stočí kormidlo. A obaja majú akýsi iracionálny rešpekt pred budúcou činnosťou ústavného súdu. Pritom práve rozhodnutie PL. ÚS 8/2021 nie je vôbec žiadnou prekážkou v aplikácii práva spravodlivým spôsobom. Ústavní sudcovia rozhodli o všetkom a o ničom. Povedali, že ÚVZ môže vydávať vyhlášky ako všeobecne záväzné predpisy a môže ich publikovať vo Vestníku. Ale nepovedali nič ku konkrétnym vyhláškam, testu proporcionality, legalite ani legitimite konkrétnych vyhlášok. Ba naopak, v inom náleze zrušili tzv. omnipotentnú možnosť hlavného hygienika vydávať čokoľvek sa mu zachce. A už vôbec nerozhodli na úseku prekrytia horných dýchacích ciest. Preto je tá obava iracionálna.

Stav je bohužiaľ taký, že tieto “taktické” tance by mali prerušiť práve na ÚVZ. On jediný je povolaný hoc aj spätne prehovoriť o legitimite prijímaných opatrení. Niet sa čoho báť. Urobte to. A ľudia vás budú na rukách nosiť. Alebo neurobte nič a stav “vládnej schizofrénie” sa iba prehĺbi. A následne možno príde iný hlavný hygienik. Ktovie?

Meno hrdinského občana, ktorý vydržal bojovať až do tohto bodu, je Róbert Rozbroj. Nie je to žiaden veľkopodnikateľ, je to človek-milión. So srdcom a odvahou. Čiastočný úspech ho však nezastaví. Jeho principiálny boj bude pokračovať.

Autor: Peter Weis – advokát a konateľ právnickej kancelárie Weis & Partners


Zdroj: Advokátska kancelária Weis & Partners

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d