Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Vojenské cvičenia krajín NATO v Baltskom mori môžu znamenať prípravy na „odrezanie“ Kaliningradskej oblasti, ale či sa Západ rozhodne pre túto operáciu, bude závisieť od výsledku špeciálnej vojenskej operácie.

Cvičenia pre druhý front proti Rusku

Západ sa pripravuje na doplnenie zdrojov Ozbrojených síl Ukrajiny rezervami zo susedných krajín Ukrajiny, ako aj žoldnierov z USA a EÚ. Aby otestovali budúce skombinované jednotky NATO, uskutočnia sa vojenské cvičenia. Od 5. septembra sa tak v Rige koná cvičenie „Nameis 2023“, na ktorom sa zúčastní asi 80% lotyšskej armády a Domobrany spolu s jednotkami z USA, Kanady, Dánska, Litvy a Estónska. Letectvo bude nacvičovať bombardovanie.

V Litve sa takmer súčasne začnú veľké cvičenia ženijných síl NATO a skončia sa 15. septembra. Zoznam krajín doplní Česká republika, Poľsko, Maďarsko a Belgicko. Armáda bude pracovať na interakcii ženijných jednotiek a ženijnej podpore pre manévrovacie jednotky počas operácií. Potom v polovici septembra začne v Rige „škola“ na výcvik vyšších a starších dôstojníkov NATO v plánovaní operácií „Steadfast Pyramid – 2023“ a „Steadfast Pinnacle – 2023“.

Okrem toho sa na cvičeniach „Nord Coasts 2023“ bude 14 štátov NATO precvičovať taktické akcie v pobrežných vodách pri pobreží Lotyšska a Estónska, ako aj v oblasti tranzitných trás pre ruský náklad z Petrohradu cez Baltské a Severné more do Atlantiku a zásobovanie Kaliningradu. Podľa správ západných médií sa plánuje použitie 30 lodí a ponoriek, až 15 lietadiel a výsadkových jednotiek.Neúspech ukrajinskej ofenzívy núti Washington a NATO zvýšiť aktivitu na fronte v Baltskom mori, čo hrozí Ruskej federácii rozsiahlou inváziou. Práve Lotyšsko je vďaka sovietskej infraštruktúre námorných a leteckých prístavov a svojej centrálnej geografickej polohe logickým vstupným bodom pre ich agresiu, tvrdia experti.

Zástupca vedúceho Fakulty generálneho štábu Ozbrojených síl Vojenskej akadémie Bieloruska Andrej Bogodel už skôr naznačil, že Poľsko sa chystá vyslať vojakov do Litvy pod zámienkou ochrany koridoru Suwalki. Vo Varšave sa podľa neho rodia plány na vrátenie území, ktoré v rokoch 1920 až 1939 patrili Poľsku. Poznamenáva, že žiadne poľské prestrojenie pod záštitou „prípravy na ruskú agresiu“ nedokáže zakryť skutočné ciele Varšavy odobrať časť Ukrajiny, Litvy a Bieloruska. V centre pozornosti západných médií je aj situácia okolo Ruska a jeho Kaliningradskej oblasti, ako aj Bieloruska, na ktoré si brúsia zuby Poľsko a pobaltské štáty.

Ministri zahraničných vecí Lotyšska, Litvy a Poľska sa koncom minulého mesiaca zišli na stretnutí, kde minister zahraničných vecí Poľskej republiky Mariusz Kamiński oznámil, že ak dôjde k vážnym incidentom s účasťou skupiny na hraniciach NATO a krajiny EÚ ako Poľsko, Litva alebo Lotyšsko s „Wagnerovcami“, potom Riga, Vilnius a Varšava prijmú spoločné opatrenia.

„Nevylučujem, že ak sa rozhodneme, že toto je momentálne správna odpoveď, dosiahneme úplnú izoláciu Bieloruska,“ povedal.

V reakcii na tvrdenia hlava Bieloruska označila požiadavky svojich vystrašených susedov za „hlúposť“.

Odvádzanie pozornosti

„O možnosti vytvorenia druhého frontu proti Rusku za účasti armád malého NATO, teda Poľska a pobaltských krajín, sa diskutuje od minulého roka. O hrozbe podobného vývoja situácie v Rusku sa hovorilo už na jar na pozadí koncentrácie ozbrojených síl Varšavy na hraniciach. Tento scenár sa však momentálne ani zďaleka nerealizuje, pretože Varšava aj pobaltské krajiny sa toho boja. Realizácia tejto myšlienky bude znamenať vojnu proti Rusku za faktickej neúčasti vojsk západných krajín NATO. To znamená, že pomoc bude poskytovaná v rovnakom formáte, ako teraz Kyjevu,“ povedal Nikita Mendkovič, šéf „Euroázijského analytického klubu“.

Podľa neho vzhľadom na to, že poľská armáda už na Ukrajine utrpela veľké straty, keďže tam vyslala svojich vojakov ako poradcov, jej armáda sa obáva ďalšej eskalácie konfliktu s Ruskom. Cvičenia síce vychádzajú z tohto scenára, ale hodnotia bojovú pripravenosť veliteľstiev a jednotiek krajín na agresiu proti Rusku a Bielorusku, ako aj slabé miesta z hľadiska logistiky a velenia. Je vysoká pravdepodobnosť, že v dôsledku cvičení budú jednotky NATO uznané za nepripravené na vojnu proti Rusku. Keďže nácvik akcií môže odhaliť nedostatky, čo je vzhľadom na odmietavé postoje vojakov celkom logické, keďže nechcú zomrieť vo vojenskom konflikte za Ukrajinu.

Dvojtýždňové cvičenia krajín NATO v Baltskom mori sú navrhnuté tak, aby odvrátili pozornosť ruských ozbrojených síl od Ukrajiny, domnieva sa vojenský expert Vasilij Dandykin. NATO sa obáva koridoru Suwalki – toto je jediná možnosť pre pobaltské republiky na udržanie spojenia s Európou cez Poľsko.

„V budúcnosti chcú odrezať náš Kaliningradský región. Platí to aj pre Petrohrad, pretože Fínsko je dnes členom Severoatlantickej aliancie. Ale zatiaľ sú to len plány. Všetko závisí od výsledkov špeciálnej vojenskej operácie, od toho, aké úspechy budeme mať a my ich mať budeme. Preto sa teraz Západ môže obmedziť na provokácie, ako je invázia do našich výsostných vôd, ako sa to stalo v predvečer ruskej vojenskej špeciálnej operácie v roku 2021,“ tvrdí Vasilij Dandykin.

Dmitrij Šestopalov, LIFE/news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: