Slovanské Noviny

2. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Údajné zahraničné zasahovanie do francúzskych volieb vedie k obvineniu bývalého prezidenta, zatiaľ čo v ďalšej bývalej kolónii dochádza k prevratu.

Francúzski prokurátori práve obvinili bývalého prezidenta krajiny Nicolasa Sarkozyho, ktorý stál na čele západnej podpory zvrhnutia líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011, v súvislosti s údajným líbyjským financovaním Sarkozyho volebnej kampane v roku 2007.

Čas naozaj letí! Zdá sa, akoby to bolo len včera, keď líbyjský vodca navštívil Sarkozyho v Elyzejskom paláci po Sarkozyho volebnom víťazstve v roku 2007 a trval na tom, aby si urobil pohodlie v tradičnom beduínskom stane na trávniku honosného štátneho komplexu. Sarkozy sa sám vydal na cestu do Tripolisu len niekoľko mesiacov predtým, sotva niekoľko týždňov po nástupe do funkcie. Jeho hovorca označil protiteroristickú spoluprácu Francúzska a Líbye za “dlhoročný spoločný boj”.

Podozrenia o Sarkozyho motívoch viesť kampaň za zmenu režimu sa však objavili v roku 2012, keď predstavitelia líbyjskej tajnej služby zapojili francúzskych agentov do zajatia a zabitia Kaddáfího v októbri 2011 a tvrdili, že ide o krytie súvisiace so Sarkozyho volebnou kampaňou v roku 2007. Anonymní európski predstavitelia začali spievať rovnakú pieseň aj v západnej tlači.

Keď bývalý americký prezident Barack Obama nastúpil v roku 2009 do úradu, parížski zasvätenci tvrdili, že vzhľadom na to, že sa Obama sústredil na zadržiavanie Číny, prenechal veľkú časť Afriky Francúzom a Britom, ktorí všetko okamžite pokazili. A Obama o týchto zmätkoch hovoril aj v roku 2016, keď v rozhovore pre The Atlantic povedal, že “vzhľadom na blízkosť Líbye viac veril Európanom, ktorí investovali do následných opatrení” po puči proti Kaddáfímu podporovanom Francúzskom a Spojeným kráľovstvom.

Obama v tom istom rozhovore zdôraznil, aké jednoduché bolo “kúpiť si účasť Francúzska spôsobom, ktorý bol pre nás menej nákladný a pre [Ameriku] menej riskantný” – len tým, že Sarkozymu umožnil prevziať zásluhy za prevrat. Zdá sa, že myšlienka, že Francúzsko alebo francúzsky prezident sa dajú “kúpiť”, je tu na mieste.

Tieto udalosti v Líbyi by mali vyvolať aj otázky o nedávnom prevrate v Gabone a úlohe Francúzska pri vytváraní podmienok, ktoré k nemu nakoniec viedli.

Podobne ako v prípade Líbye a Kaddáfího, aj Sarkozy sa zdal byť zvláštne fixovaný na Gabon, keď od svojho zvolenia v polovici roku 2007 do februára 2010 navštívil túto krajinu trikrát, vrátane krátko po tom, ako sa Ali Bongo v roku 2009 so 42 % hlasov ujal moci po smrti svojho otca Omara. Trochu zvláštne na francúzskeho prezidenta, ktorého predchodca Jacques Chirac – ktorý mal Afriku tak rád, že na jej počesť vybudoval múzeum Quai d’Orsay – lamentoval nad nedostatkom záujmu o tento kontinent.

“Hlavným záujmom mojej cesty je potvrdiť lojalitu. Chcem ukázať, že Francúzsko je verné,” povedal Sarkozy počas jednej z týchto návštev gabonského prezidenta Aliho Bonga v roku 2010. V súvislosti s týmito novými obvineniami z korupcie sa zdá, že francúzska “lojalita” v prípade Líbye mohla byť priamo spojená s francúzskymi prezidentskými alebo osobitnými záujmami. A podľa niektorých informácií by to mohol byť aj prípad Gabonu.

V decembri 2010 denník The Guardian s odvolaním sa na americký diplomatický telegram z júla 2009, ktorý zverejnil portál WikiLeaks, uviedol, že vtedajší prezident Omar Bongo a ďalší gabonskí úradníci spreneverili miliardy finančných prostriedkov zo spoločných rezerv šiestich afrických krajín v Banke stredoafrických štátov “na vlastné obohatenie a na Bongov pokyn poskytli finančné prostriedky francúzskym politickým stranám vrátane podpory francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho”.

Keď vezmeme do úvahy všetky tieto osobitné záujmy a machinácie, je ťažké brať dnešné francúzske vyhlásenia týkajúce sa prevratov v Afrike za bernú mincu.

Francúzsko “odsudzuje vojenský prevrat, ktorý prebieha v Gabone,” uviedol začiatkom tohto týždňa hovorca vlády Olivier Veran, keďže vojenskí dôstojníci prevzali moc v bývalej francúzskej kolónii rovnakým spôsobom, ako nedávno v Nigeri, Mali, Guinei, Burkine Faso a Čade. Ďalšie veľké víťazstvo ďalšej francúzskej vojenskej stabilizačnej misie, tentoraz so 400 “stálymi” vojakmi v krajine. Alebo možno predsa len nie je taká trvalá. Možno je drzosť považovať akúkoľvek prítomnosť cudzincov za trvalú nepodstatnou súčasťou problému.

Na rozhorčení Paríža nad prevratom proti Bongovi je zaujímavé najmä to, že Francúzom v skutočnosti nezáležalo na demokracii – alebo na jej vzhľade -, kým Bongo zostal pri moci. Nedávne prezidentské voľby, ktoré gabonská opozícia odsúdila ako podvodné a ktoré vyvolali prevrat, neboli dokonca ani podrobené medzinárodným pozorovateľom. Západ sa zjavne nemohol obťažovať vyslaním žiadnych pozorovateľov. Nie je to tak, že by nevedeli, že existuje obrovské riziko podvodu. Washingtonská mimovládna organizácia Freedom House hodnotí krajinu neuveriteľnou nulou v otázke, či je “súčasná hlava vlády alebo iný hlavný štátny orgán” zvolený v slobodných a spravodlivých voľbách.

Predseda zahraničného výboru amerického Senátu Bob Menendez (D-NJ) uviedol, že je “hlboko znepokojený vojenským prevratom v Gabone a fiktívnymi voľbami, ktoré mu [mu] predchádzali”. Washington však zjavne nebol dostatočne znepokojený, aby Gabon až do minulého týždňa zapôsobil na radar “slobody a demokracie”.

Prečo sa teda ľudia zo Západu obťažujú až teraz? Nuž, pokiaľ ide o nich, klan Bongo – Ali, ktorý je pri moci od roku 2009, a predtým jeho otec Omar – sa považoval za pevne zakotvený v západnej stajni. Najmä francúzske nadnárodné spoločnosti ako TotalEnergies a Eramet využívali energiu a nerastné suroviny krajiny – najmä mangán, ktorý je nevyhnutný pri výrobe ocele a Západ ho považuje za kľúčový.

Pravdou je, že Francúzsko a Západ sa sťažujú na nedostatok demokracie vo svojich afrických končinách – alebo kdekoľvek inde – len vtedy, keď sa obávajú, že nové vedenie by mohlo roztrhnúť ďalší z ich lístkov na jedlo alebo ho odovzdať niekomu inému.

Autor: Rachel Marsdenová – publicistka, politická strategička a moderátorka nezávisle produkovaných talkshow vo francúzštine a angličtine. Jej webovú stránku nájdete na adrese rachelmarsden.com

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Globálny Finančný Systém má hlboké korene

  Globálny Finančný Systém má hlboké korene

  Pamätáte sa na prezidenta Nixona? Ostal po ňom prechod Ameriky na nezabezpečený dolár. Takpovediac sa začali v obehu objavovať nie len peniaze M1, ale aj peniaze M2, M3,...
 • Vedomie

  Vedomie

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva… a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • Sme multidimenzionálnym stelesnením Predkov

  Sme multidimenzionálnym stelesnením Predkov

  Všetkých rád pozdravujem, všetkým zdravia pri strome Rodu Najvyššieho. Áno, po slovansky, po našom budem rozprávať, to je Poznanie. Slovan je sláviaci Jan a Jin (Slavjanin –...
 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  Vplyv križiackych výprav na Bratstvo sv. Jána. V októbri 1096 v malom francúzskom mestečku Clermont rímsky pápež vyzval všetkých veriacich kresťanov v Európe, aby išli do ťaženia...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty. To,...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: