Môj úvod pre výber článku autora Shahbazz Afzal, Global Research. Ako je nižšie autorom uvedené, EÚ je „ručiteľom“ zmluvy JCPOA, ale po odstúpení USA od nej sa neodvážila udržiavať normálne obchodné styky s Iránom. EÚ sa chová ako poskok USA. A – vidieť to aj v čase Coronavírusu, ktorý bol vyvinutý na US zákazku, a aj v „riešení“ „pandémie“. V čase táto pozícia môže byť naším najväčším problémom, od ktorého sa odvíjajú všetky ostatné, včítane našej súčasnej kvázivlády. Preklad:
Podľa niektorých správ Čína vypracovala akýsi ‘blokovací štatút’ – predpis – na rozvrátenie US sankcií nasadených proti Iránu. Nasleduje to potom, ako Prezident Joe Biden zaujal stanovisko, ktoré prakticky znamená vynútenie postupov, ktoré sú vlastne obnovením politiky predchádzajúceho prezidenta USA, Donalda Trumpa, proti Iránu.
V roku 2015, po intenzívnycj jednaniach medzi Čínou, Francúzskom, Ruskom, Veľkou Britániou, USA, Nemeckom, Európskou Úniou a Iránom, bola uzavretá „dohoda – míľnik“ – Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) – bežne známy ako ‘Iránska Jadrová Dohoda’.
Dohoda bola skompletizovaná počas Obamovej administrácie a schválená Rezolúciou Bezpečnostnej Rady OSN číslo 2231.
Dohoda obmedzuje jadrové aktivity Iránu. Umožňuje, aby Irán bol predmetom rigorózneho a súvislého monitoringu „strážnym psom“ OSN – International Atomic Energy Agency (IAEA) – dovoľuje jej inšpektorom vstúpiť do Iránu aby potvrdil plnú zhodu – full compliance – s podmienkami a požiadavkami jadrového typu nastavenými v zmluve. Podľa mnohých reportov ktoré IAEA vytvorila, vymyslela tým najvtieravejší medzinárodný monitorovací systém špecificky pre Irán – a žiaden iný národ v dejinách nebol nikdy vystavený takému dôkladnému kontrolovaniu.
Za rešpektovanie, ostatné podpisujúce krajiny ‘Iránskej Nukleárnej Dohodyl’ sa zaväzujú zastaviť sankcie proti Iránu.
Napriek úplnemu dodržiavaniu dohody zo strany Iránu, ako opakovane potvrdila IAEA, Prezident Trump jednostranne vytiahol USA z dohody 8. mája 2018 a následne znovu spustil primárne a sekundárne sankcie USA na Irán. Ostatní signatári vypúšťali silné vyhlásenia že budú ďalej rešpektovať dohodu, čo viedlo k ich kritizovaniu Trumpovou administráciou. Spojenci USA, včítane Izraela, Saudskej Arábie a Bahrainu, uvítali tieto kroky USA, aby sabotovali dohodu.
V Prezidentskom Memorande Národnej Bezpečnosti prezident Trump usmernil ministra zahraničia (Secretary of State) a ministra financií (Secretary of the Treasury) aby okamžite vykonali kroky na obnovenie sankcií USA ktoré boli zrušené alebo odpustené v súvislosti s ‘Iránskou Jadrovou Dohodou’. Trumpova administrácia neskôr dokonca nasadila ďalšie sankcie proti Iránu, ešte nad tie obnovené sankcie.
Podľa posledných správ Čína vypracovala potenciálne účinný nástroj, akési „blokovacie stanovy“, ktoré by umožnili Číne vykonávať nejaké obchody s Iránom a obchádzať sankcie USA.
9. Januára 2021, Čínske Ministerstvo obchodu – Ministry of Commerce – MOFCOM – vydalo svoj prvý príkaz roku, ‘Pravidlá na potlačenie neoprávneného extrateritoriálneho aplikovania zahraničnej legislatívy a ďalšie opatrenia – Rules on Counteracting Unjustified Extra-Territorial Application of Foreign Legislation and Other Measures’. Tieto ‘pravidlá’ majú potláčať dopad druhotných sankcií USA – a sú podobné Blokovaciemu Štatútu EÚ.
Blokovací Štatút EÚ bol prvýkrát uvedený v roku 1996, aby potlačil sankcie USA proti Kube, Iránu a Líbyi v tom čase.
6. Júna 2018, EU prijala poverovací zákon ktorý upravoval Nariadenie (EC) č. 2271/96 z 22. Novembra 1996 ochrany proti účinkom extra-teritoriálnemu nasadeniu legislatívy prijatej treťou krajinou, a na nej založených akcií, alebo z nej vyplývajúcich (ten Blocking Statute) za účelom potlačenia extra-teritoriálnemu aplikovaniu určitých sankcií USA v EU.
Avšak, ten EU Blocking Statute bol vždy považovaný za ‘bezzubý nástroj – toothless tool’, s obmedzeniami pri jeho praktickom nasadzovaní. Moja poznámka – to asi nesúvisí len s tým nástrojom, ale viac s tými „štátnikmi“ EÚ ktorí by ho mali aplikovať a sú na nejakých výplatných listinách US oligarchov, alebo prepojení s ich biznisom, viď iné vyjadrenie toho v nasledujúcej vete.
Čína má inú sústavu priorít s Iránom, ako má EÚ s Iránom.
Čínske vedenie sa jasne vyjadrilo (už toto je neslýchané v EÚ, ak nejde o „potvrdenie spoločných záujmov s USA“ a podobné kecy) že Irán je strategický partner, ako je naznačené v 18-stranovom dokumente s názvom ‘Iran-China Comprehensive Strategic Partnership – komplexné strategické partnerstvo’.
Toto zahrnuje dlhodobé obchodné a vojenské vyjednávania medzi Čínou a Iránom – a malo by znamenať, že Čína investuje $400 miliárd počas nasledujúcich 25 rokov v Iráne. To by “značne rozšírilo Čínsku angažovanosť v bankovníctve, telekomunikáciách, prístavoch, železniciach, a tuctoch ďalších projektov” a umožnilo Číne prijímať Iránsku ropu za zníženú cenu, aby tým tým naplnila svoje rastúce potreby energie. Toto všetko bude motivovať Čínu aby zaručila, že jej vlastný ‘blocking statute’ bude robustný a dosiahnuteľný.
Čína potrebuje Irán aby posunula svoje globálne ambície – a zaručenie úspešnosti jej ‘blocking statute’ bude prioritou.
A ešte by som pripomenul, že návrh tej dohody medzi Čínou a Iránom už dlhšie existuje a je zhruba popísaný v tomto blogu. A – jasne potvrdzuje, že niekto stavia na budovaní, niekto na rozvracaní. A niekto ďalší si nechá veci rozvracať, lebo má vládu poskladanú z kvázidospelých pribrzdených puberťákov.
autor a preklad: Ivan Hečko
zdroj: Slovanské Noviny
Američania uznali ruskú armádu za najsilnejšiu na svete
Boj proti praniu špinavých peňazí: prečo sa zabúda na pobrežné zóny kontrolované západnými krajinami?
Po ruskom útoku na sídlo Národnej gardy v Charkove ostal iba kráter a hromada stavebného odpadu
Ruské Iskandery sa tešia na nemeckú fabriku na Ukrajine
Až 3 banky budú mať odstávky dôležitých služieb
Scott Ritter: Rusko nemožno poraziť
Zelenskyj žiada nasadenie rakiet s dlhým doletom proti vojakom severokórejskej armády nachádzajúcich sa na území Ruska
VIDEO: „Čína sa oprávnene obáva nezvládnutej eskalácie konfliktu na Ukrajine a hrozby jadrového konfliktu. Zatiaľčo orgány EÚ pokračujú vo vojenskej rétorike, v Číne rezonuje téma mieru,“ vyhlásil Fico po rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
BRICS Summit 2024 Brazília, Rusko, India, Čína, a Južná Afrika
Ruský raketový útok na mosty- varovanie pre Západ!
Čína posúva vzťahy so Slovenskom do roviny strategického partnerstva
VIDEO: Baránek o zločincoch v bielych plášťoch, ktorí počas covidizmu páchali zverstvá voči vlastným občanom, o katastrofálnej sociálnej situácii na Slovensku
Huliak vs. Danko alebo kde sa dvaja bijú, progresívci víťazia?
VIDEO: Americký novinár žijúci v meste Doneck o establišmente vládnucom v USA, ktorý po vražde JFK postupne ovládli zločinci a Anglosasoch, ktorí v čase jednostrannej mainstreamovej propagandy poskytujú ľuďom cenné informácie & analýzy
„Front sa zrútil“: britský dôstojník tvrdo hovoril o ozbrojených silách Ukrajiny
Ako sfalšovať voľby a nové technológie Anti-Maidanu: Gruzínska verzia
Exgenerál Ozbrojených síl Ukrajiny hovorí o masovej dezercii na Ukrajine
Orbán volal Trumpovi. Zaželal mu „veľa šťastia na budúci utorok“
STVR získala právo na doménu až cez arbitráž. Pôvodným vlastníkom bol študent
„Slovenský stredovek“: Česká ZOO podala sťažnosť EÚ na „barbarské“ zabíjanie medveďov na Slovensku
zo sekcie
Plánuje Čína blokovať Sankcie USA proti Iránu?
Plánuje Čína blokovať Sankcie USA proti Iránu?
Plánuje Čína blokovať Sankcie USA proti Iránu?