Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Môj úvod pre výber článku autora Shahbazz Afzal, Global Research. Ako je nižšie autorom uvedené, EÚ je „ručiteľom“ zmluvy JCPOA, ale po odstúpení USA od nej sa neodvážila udržiavať normálne obchodné styky s Iránom. EÚ sa chová ako poskok USA. A – vidieť to aj v čase Coronavírusu, ktorý bol vyvinutý na US zákazku, a aj v „riešení“ „pandémie“. V čase táto pozícia môže byť naším najväčším problémom, od ktorého sa odvíjajú všetky ostatné, včítane našej súčasnej kvázivlády. Preklad:

Podľa niektorých správ Čína vypracovala akýsi ‘blokovací štatút’ – predpis – na  rozvrátenie  US sankcií nasadených proti  Iránu. Nasleduje to potom, ako Prezident Joe Biden zaujal stanovisko, ktoré prakticky znamená vynútenie postupov,  ktoré sú vlastne obnovením  politiky predchádzajúceho  prezidenta USA, Donalda Trumpa, proti Iránu.

V roku 2015, po intenzívnycj jednaniach medzi Čínou, Francúzskom, Ruskom, Veľkou Britániou, USA, Nemeckom, Európskou Úniou a Iránom, bola uzavretá „dohoda – míľnik“ – Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) – bežne známy ako ‘Iránska Jadrová Dohoda’.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dohoda bola skompletizovaná počas Obamovej administrácie a schválená Rezolúciou Bezpečnostnej Rady OSN číslo 2231.

Dohoda obmedzuje jadrové aktivity Iránu. Umožňuje, aby Irán bol predmetom rigorózneho a súvislého monitoringu „strážnym psom“ OSN – International Atomic Energy Agency (IAEA) – dovoľuje jej inšpektorom vstúpiť do Iránu aby potvrdil plnú zhodu – full compliance – s podmienkami a požiadavkami jadrového typu nastavenými v zmluve. Podľa mnohých reportov ktoré IAEA vytvorila, vymyslela tým najvtieravejší medzinárodný monitorovací systém špecificky pre Irán – a žiaden iný národ v dejinách nebol nikdy vystavený takému dôkladnému kontrolovaniu.

Za rešpektovanie, ostatné podpisujúce krajiny ‘Iránskej Nukleárnej Dohodyl’ sa zaväzujú zastaviť sankcie proti Iránu.

Napriek úplnemu dodržiavaniu dohody zo strany Iránu, ako opakovane potvrdila IAEA, Prezident Trump jednostranne vytiahol USA z dohody 8. mája 2018 a následne znovu spustil primárne a sekundárne sankcie USA na Irán. Ostatní signatári vypúšťali silné vyhlásenia že budú ďalej rešpektovať dohodu, čo viedlo k ich kritizovaniu Trumpovou administráciou. Spojenci USA, včítane Izraela, Saudskej Arábie a Bahrainu, uvítali tieto kroky USA, aby sabotovali dohodu. 

V Prezidentskom Memorande Národnej Bezpečnosti prezident Trump usmernil ministra zahraničia (Secretary of State) a ministra financií (Secretary of the Treasury) aby okamžite vykonali kroky na obnovenie sankcií USA ktoré boli zrušené alebo odpustené v súvislosti s ‘Iránskou Jadrovou Dohodou’. Trumpova administrácia neskôr dokonca nasadila ďalšie sankcie proti Iránu, ešte nad tie obnovené sankcie.

Podľa posledných správ Čína vypracovala potenciálne účinný nástroj, akési „blokovacie stanovy“, ktoré by umožnili Číne vykonávať nejaké obchody s Iránom a obchádzať sankcie USA.

9. Januára 2021, Čínske Ministerstvo obchodu – Ministry of Commerce – MOFCOM – vydalo svoj prvý príkaz roku, ‘Pravidlá na potlačenie neoprávneného extrateritoriálneho aplikovania zahraničnej legislatívy a ďalšie opatrenia – Rules on Counteracting Unjustified Extra-Territorial Application of Foreign Legislation and Other Measures’. Tieto ‘pravidlá’ majú potláčať dopad druhotných sankcií USA – a sú podobné Blokovaciemu Štatútu EÚ.

Blokovací Štatút EÚ bol prvýkrát uvedený v roku 1996, aby potlačil sankcie USA proti  Kube, Iránu a Líbyi v tom čase. 

6. Júna 2018, EU prijala poverovací zákon ktorý upravoval Nariadenie (EC) č. 2271/96 z 22. Novembra 1996 ochrany proti účinkom extra-teritoriálnemu nasadeniu  legislatívy prijatej treťou krajinou, a na nej založených akcií, alebo z nej vyplývajúcich (ten Blocking Statute) za účelom potlačenia extra-teritoriálnemu aplikovaniu určitých sankcií USA v EU.

Avšak, ten EU Blocking Statute bol vždy považovaný za ‘bezzubý nástroj – toothless tool’, s obmedzeniami pri jeho praktickom nasadzovaní. Moja poznámka – to asi nesúvisí len s tým nástrojom, ale viac s tými „štátnikmi“ EÚ ktorí by ho mali aplikovať a sú na nejakých výplatných listinách US oligarchov, alebo prepojení s ich biznisom, viď iné vyjadrenie toho v nasledujúcej vete.

Čína má inú sústavu priorít s Iránom, ako má EÚ s Iránom. 

Čínske vedenie sa jasne vyjadrilo (už toto je neslýchané v EÚ, ak nejde o „potvrdenie spoločných záujmov s USA“ a podobné kecy) že Irán je strategický partner, ako je naznačené v 18-stranovom dokumente s názvom ‘Iran-China Comprehensive Strategic Partnership – komplexné strategické partnerstvo’.

Toto zahrnuje dlhodobé obchodné a vojenské vyjednávania medzi Čínou a Iránom – a malo by znamenať, že Čína investuje $400 miliárd počas nasledujúcich 25 rokov v Iráne. To by “značne rozšírilo Čínsku angažovanosť v bankovníctve, telekomunikáciách, prístavoch, železniciach, a tuctoch ďalších projektov” a umožnilo Číne prijímať Iránsku ropu za zníženú cenu, aby tým tým naplnila svoje rastúce potreby energie. Toto všetko bude motivovať Čínu aby zaručila, že jej vlastný ‘blocking statute’ bude robustný a dosiahnuteľný.

Čína potrebuje Irán aby posunula svoje globálne ambície – a zaručenie úspešnosti jej  ‘blocking statute’ bude prioritou.

A ešte by som pripomenul, že návrh tej dohody medzi Čínou a Iránom už dlhšie existuje a je zhruba popísaný v tomto blogu. A – jasne potvrdzuje, že niekto stavia na budovaní, niekto na rozvracaní. A niekto ďalší si nechá veci rozvracať, lebo má vládu poskladanú z kvázidospelých pribrzdených puberťákov.

autor a preklad: Ivan Hečko

zdroj: Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.