Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Okolo Petra Košča alias pána X sa objavujú zaujímavé prepojenia. Čo spája námestníka daňových kriminalistov s kauzou Rozuzlenie

Pre pochopenie situácie musím na začiatok zhrnúť podstatné fakty, ktoré sú už známe, píše v úvode svojho blogu novinárka Júlia Mikolášiková, známa pod pseudonymom „Piraňa“.

Róbert Hrušovský je námestníkom pre finančné vyšetrovanie a analytické činnosti na Kriminálnom úrade Finančnej správy SR. Do funkcie sa dostal bez výberového konania začiatkom júla tohto roka. V minulosti pôsobil v policajnom zbore. Za pozornosť stojí spojenie najnovšou veľkou kauzou Rozuzlenie.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Pre pochopenie situácie musím na začiatok zhrnúť podstatné fakty, ktoré sú už známe. Od januára 2021 bol Róbert Hrušovský poverený vedením odboru Východ na Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Pôsobil aj v tíme Fénix, ktorý obvinil bývalého šéfa policajnej inšpekcie Adriána Szabóa.

Tento tím tiež vyšetruje kauzu Vata, ktorá sa má týkať tendrov na ministerstve vnútra, finančnej správe a ústredí práce. V prípade v auguste 2021 obvinili aj známeho kriminálnika a univerzálneho svedka NAKA Petra Petrova alias Tigra. Paradoxne tento prípad inicioval on sám.

V tom čase NAKA bojovala o Tigra s inšpekciou. Tiger od júla 2021 čelí obvineniu inšpekcie za to, že mal navádzať svedkov Csabu Dömötöra a Mateja Zemana na „vedomé uvádzanie nepravdivých skutočností“ v ich postavení svedkov, aby získal „nenáležité výhody“. Inšpekcii sa ho však nepodarilo zadržať. Súd vydal zatykač. Napokon ho zatkli práve policajti z NAKA odbor Východ a sudca špecializovaného trestného súdu ho vzal do väzby. Na slobodu Tigra prepustil prokurátor v decembri 2021. Spomínaný Dömötör sa ku krivým svedectvám priznal a bol odsúdený. V prípade Zemana a samotného Tigra nie je vyšetrovanie ukončené.

Róbert Hrušovský vyšetroval tiež kauzu Andreja Kisku, ktorého obvinil z daňového podvodu firmy KTAG. Prípad je už na súde.

Potrestal podriadeného, vo funkcii skončil

Róbert Hrušovský vo funkcii skončil, keď stratil dôveru nadriadených a prešiel na okresné policajné riaditeľstvo. S vedením mal spor kvôli tomu, že potrestal svojho podriadeného policajta za zásah na Okresnom súde Bratislava 3. Policajti z NAKA odbor Východ sa chceli zmocniť utajovaných príloh spisu z prípadu, v ktorom boli 2. apríla 2022 pre údajne krivé výpovede obvinení bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó a exnámestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa. Iba pripomeniem, že obaja vypovedajú v korupčnej kauze proti bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému.

Zásah na súde vyšetrovala inšpekcia. Prípad uzavreli s tým, že dotyčný policajt sa nedopustil trestného činu. Vec posunuli nadriadeným na NAKA na prípadné disciplinárne konanie. Róbert Hrušovský sa rozhodol policajta potrestať v podobe písomnej výčitky. Vedenie polície však deklarovalo názor, že policajt nijako nepochybil a rozhodnutie funkcionára nebolo v súlade so zákonom. Výčitku mu zrušili.

Známe mená

Za pozornosť stojí veľmi závažná skutočnosť. V deň narodenín Petra Košča alias pána X , policajti z NAKA odbor Stred urobili akciu. Obvinili samotného pána X a aj bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, jeho nástupcu Michala Aláča (z funkcie ho už odvolali), expríslušníka spravodajskej služby Martina Ciriaka a tiež niekdajšieho šéfa bratislavských operatívcov NAKA Jána Káľavského. Dali jej názov Rozuzlenie.

Obvinenia sa týkajú podozrení zo založenia zločineckej skupiny, zneužitia právomoci verejného činiteľa, marenia spravodlivosti. Skupina mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov či navodzovať dojem o manipulácii výpovedí svedkov policajtmi z NAKA, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. No nie vždy prípad vyšetrovali na NAKA odbor Stred, kým sa im spis dostal do rúk, prešiel ozaj dlhú a zaujímavú cestu.

Z uniknutého uznesenia o vznesení obvinenia vyplýva, že ešte 8.marca 2022 spis z NAKA odbor Bratislava odstúpili na NAKA odbor Východ. Následne pred vyšetrovateľom vypovedali viacerí svedkovia. Pre tento text nie je podstatný obsah ich výpovedí. Zaujímavé sú časové a personálne súvislosti.

Ako svedok – poškodený vypovedal 20. marca 2022 Ľudovít Makó. Súčasný riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Peter Grinč sa pred vyšetrovateľa v pozícii svedka postavil 8. júna 2002. V jednom z predchádzajúcich článkov som upozornila, že vypočutý bol práve v čase, keď sa uchádzal na finančnej správev o výberovom konaní o miesto riaditeľa. (Prečítať si ho môžete tu.) Boris Beňa vypovedal na NAKA – Východ ako svedok 30. júna 2022. No a na NAKA – Východ 2. novembra 2022 vypovedal aj Peter Petrov alias Tiger.

Spis z kauzy Rozuzlenie z „Východu“ na NAKA odbor Stred odstúpili 22. decembra 2022.

Otázky pre Róberta Hrušovského

 • Aká bola Vaša úloha v tíme Fénix?
 • Podieľali ste sa ako vyšetrovateľ na veci obvineného Petra Petrova? Ak áno, kedy a v akom rozsahu?
 • Kto na odbore Východ rozhodol o pridelení spisu – Rozuzlenie konkrétnemu vyšetrovateľovi? Mali ste od vyšetrovateľa informácie zo spisu vo veci Rozuzlenie? Ak áno, v akom rozsahu?
 • Mali ste k spisu – Rozuzlenie, nejaké právomoci, ak áno, aké?
 • Poznáte osobne Borisa Beňu, Ľudovíta Makóa, Petra Petrova a Vladimíra Pčolinského? Ak áno, odkiaľ a aké máte s nimi vzťahy?
 • V čom spočívala Vaša výčitka voči podriadenému v súvislosti so zaisťovaním spisov na Okresnom súde Bratislava 3?
 • Prečo si myslíte, že spisy (utajované prílohy) nemohli byť zaistené?
 • Kedy a ako ste zoznámili s Petrom Gričom? Aký ste mali vzťah pred nástupom na finančnú správu?

Róbert Hrušovský sa rozhodol, že na otázky nebude odpovedať, nakoľko sa netýkajú finančnej správy. To je síce pravda, súvisia však s jeho osobou, tak neviem, od koho by som mala žiadať odpovede.

„Vzhľadom na skutočnosť, že Róbert Hrušovský je odborník v oblasti odhaľovania, dokumentovania a vyšetrovania trestnej činnosti s dlhoročnou praxou, s prihliadnutím na jeho skúsenosti s riadením, ako aj aktuálne potreby Kriminálneho úradu finančnej správy SR, bol využitý zákonný inštitút obsadenia funkcie bez výberového konania a bol ustanovený do funkcie v dočasnej štátnej službe,“ povedala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská v súvislosti s aktuálnou pracovnou pozíciou Róberta Hrušovského u daňových kriminalistov.

Tak si to teda zhrňme!

 • Prípad Rozuzlenie, bol istý čas na NAKA odbor Východ, ktorému šéfoval Róbert Hrušovský.
 • Vyšetrovateľ z odboru Východ vypočúval svedkov v tejto megakauze.
 • Medzi nimi boli aj Peter Petrov alias Tiger, ktorého NAKA odbor Východ „ukradla“ inšpekcii, aby ho mohli obviniť v kauze Vata.
 • Vypovedali Boris Beňa a Ľudovít Makó, ktorí krátko čelil obvineniu pre krivú výpoveď proti Vladimírovi Pčolinskému v inej (korupčnej kauze) a práve utajovanej prílohy z tohto prípadu sa chcel zmocniť podriadený Róberta Hrušovského.
 • Za spôsob, akým to tento podriadený robil, ho Róbert Hrušovský potrestal.
 • A to bol koniec jeho kariéry na NAKA.
 • Následne po krátkej prestávke na okresnom riaditeľstve, našiel uplatnenie u daňových kriminalistov pod vedením Peter Grinč, ktorý mimochodom na NAKA odbor Východ tiež vypovedal ako svedok v kauze Rozuzlenie.

Autor: Júlia Mikolášiková – novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“
 


Zdroj: blog.sme.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d