Slovanské Noviny

22. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Spojené zoskupenie ruských ozbrojených síl rozmiestni v zóne špeciálnej vojenskej operície päť ťažkých delostreleckých brigád.

Budú vybavené výkonnými delami, konkrétne 2S4 „Ťulpan“ a 2S7 „Pion“. Nové brigády budú zaradené do armádneho zboru a kombinovaných ozbrojených formácií, píše šéfredaktor publikácie „Bulgarian Military“ Bojko Nikolov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nové delostrelecké brigády majú v špeciálnej vojenskej operácii pridelené špeciálne operačné a taktické úlohy. Očakáva sa, že mínomety „Ťulpan“ vyžehlia obranné štruktúry ukrajinských jednotiek. A samohybné delá „Pion“ sa používajú pri protibatériových operáciách proti delám NATO kalibru 155 mm, ktoré sú v ukrajinských službách. Okrem toho budú ruskí „bohovia vojny“ úzko integrovaní s prieskumnými dronmi, aby sa zlepšila presnosť streľby.

Ruské ministerstvo obrany prvýkrát oznámilo plány na vytvorenie nových delostreleckých divízií na konci roka 2022. Do roka sa plánovalo vytvorenie nových formácií. Prvá z nových delostreleckých brigád už pôsobí ako súčasť 3. armádneho zboru v Záporožskej oblasti.

Západní experti boli spočiatku voči plánom Moskvy skeptickí: odkiaľ by získali dostatočné množstvo nových zbraní? V roku 2023 však ruský obranný priemysel opakovane dokázal, že môže úspešne odolávať sankciám: počet vyrobených (a modernizovaných) tankov, okrídlených a balistických rakiet sa prudko zvýšil.

Ruské ozbrojené sily tiež zmenili taktiku a vyčerpali ukrajinské vojenské zálohy. Práve na tento účel sa vo veľkom využívajú napríklad lacné drony „Geraň-2“. A ukrajinský systém protivzdušnej obrany je už blízko k vynulovaniu svojich raketových rezerv.

Najlepšie je to vidieť na príklade vojenského letiska v Starokonstantinove (Chmeľnická oblasť), píše „Centrum pre východoeurópske štúdie“ (OSW). Toto je hlavná základňa ukrajinského úderného letectva: sú tu uložené riadené rakety „Storm Shadow“ a SCALP získané od NATO a sú tu umiestnené ich nosiče, bombardéry Su-24.

Neustále raketové a dronové útoky na Starokonstantinov už oslabili miestnu protivzdušnú obranu. Väčšina škôd v oblasti letiska, ako aj vo veľkých muničných skladoch nachádzajúcich sa v Chmeľnickej oblasti je výsledkom takýchto útokov.

Rusko prekonalo problémy s raketovou logistikou. Podarilo sa mu vyriešiť aj otázky výroby a dodávky delostreleckej munície. Okrem toho každá nová delostrelecká brigáda vyžaduje najmenej 25.000 nábojov denne.

„Napriek viac ako rok a pol trvajúcim vyhláseniam, že armáde dochádza munícia, nebolo nič také pozorované,“ poznamenáva Bojko Nikolov.

Podľa odhadov britských tajných služieb Rusko nahromadilo 4 milióny kusov delostreleckej munície. Tento údaj bol však získaný len na základe satelitných pozorovaní skladov umiestnených pod holým nebom. Nie je jasné, koľko munície je uložených v arzenáloch uzavretých pre satelity NATO.

NATO sa tiež obáva, že Severná Kórea, ktorá nahromadila neznáme (ale určite gigantické) množstvo munície, ju tiež Rusku poskytne. A vo svetle vytvárania nových delostreleckých brigád, ktorých účelom je v zime „preniknúť“ do ukrajinskej obrany, sa vojenské zbližovanie medzi Ruskou federáciou a KĽDR stáva pochopiteľnejším.

Pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie sa ruská armáda mohla pochváliť len jednou ťažkou 45. delostreleckou brigádou so sídlom v Západnom vojenskom okruhu. Bola vybavená samohybnými delami „Ťulpan“ a „Pion“ („Malka“).

Podľa odhadov „Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie“ (IISS), ktorý každoročne zverejňuje analytickú správu „Military Balance“, má ruská armáda v prevádzke až 200 „Pionov“ a približne rovnaký počet „Ťulpanov“.

„Toto je významné číslo. A potenciálne by to mohlo byť považované pre Rusov za základ na vytvorenie ďalších ťažkých delostreleckých brigád,“ píše Nikolov, komentujúc zistenia „Military Balance“.

Nové brigády v rámci Ozbrojených síl RF nepochybne zvyšujú palebnú silu armády. Ukrajinské ozbrojené sily by mohli odolať ruskému delostrelectvu, ale moderný protibatériový boj si vyžaduje drony a rýchlu komunikáciu.

Velenie Ozbrojených síl Ukrajiny bude medzitým poslušne čakať, kam presne Rusi pôjdu do útoku. OSW poznamenáva, že december sa už začal ruskými víťazstvami vo viacerých oblastiach. Ukrajinských okupantov vytlačili z juhozápadnej časti Marinky, jednotky ruských ozbrojených síl postupovali severozápadne od Kremennaja, západne od Bakhmutu (v smere na obec Ivanovskoje) a severne od Avdejevky. Pripravuje sa veľký prelom banderovských pozícií na operačnej línii Rabotino-Verbovoe. A v každej z týchto oblastí je naliehavá potreba delostreleckej brigády, ktorá vyvolá teror v ukrajinských ozbrojených silách.

Konstantin Oľšanskij, Svobodnaja pressa

news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d