Slovanské Noviny

13. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Už nejaký čas nás naše médiá zamestnávajú len oblasťou EÚ a USA, z ostatných najskôr o vojnách, ale len heslovite. Asi aby sme videli že v EÚ a USA sa máme najlepšie.

A pritom, my vlastne nevieme presne ako sa máme, vzhľadom na to, že náš hlavný spojenec rozbil plynovod z Ruska, čím zabezpečil výrazné zdražovanie a útlmy ekonomiky v Európe, a odhad dlhodobých následkov tohto činu je značne zložitý; t.j. „Spojenec“. Takže – pre info – niečo z opačnej strany Zemegule. Zdrojom je Moon of Alabama –  https://www.moonofalabama.org/ (vlastne zdroj z USA, ale výrazne mimovládny).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Názov článku znie „Prestížna Čínou moderovaná dohoda môže čoskoro naraziť na problémy“ (použité slovo výzvy):

big deal – veľká dohoda, medzi Saudskou Arábiou a Iránom, ktorú Čína sprostredkovala, môže čoskoro naraziť na problémy. Tá dohoda totiž obsahovala bezpečnostné klauzuly: Do Pekingskej Zmluvy boli vložené bezpečnostné klauzuly, aby ubezpečili Irán a Saudskú Arábiu, že budú splnené „bezpečnostné imperatívy“. Niektoré z tých detailov boli poskytnuté zdroju The Cradle (kolíska) vďaka inému zdroju, ktorý sa zúčastnil vyjednávaní:

• Ako Saudská Arábia, tak aj Islamská Republika Irán, sa zaväzujú nezúčastniť sa žiadnych aktivít, ktoré destabilizujú ktorýkoľvek z týchto štátov, či už na úrovni štátu, bezpečnosti, alebo médií.

• Saudská Arábia sa zaväzuje nefinancovať také mediálne kanály, ktoré sa snažia destabilizovať Irán, ako napríklad Iran International.

• Saudská Arábia sa zaväzuje nefinancovať organizácie označované Iránom za teroristické, ako People’s Mojahedin Organization (MEK), Kurdské skupiny so základňou v Iraku, alebo militanti operujúci z Pakistanu.

• Irán sa zaväzuje zabezpečiť, že jeho spojenecké organizácie nebudú narušovať Saudské teritórium zvnútra Irackého územia. Počas vyyjednávaní prebiehali diskusie ohľadne úderov na zariadenia firmy Aramco v Saudskej Arábii v Septembri 2019, a zábezpeky Iránu, že žiadna jeho spojenecká organizácia nevykoná podobný útok z územia Iraku.

• Saudská Arábia a Irán budú vynakladať maximálne úsilie, aby vyriešili konflikty v regióne, zvlášt konflikt v Jemene, aby dosiahli politické riešenie, ktoré zabezpečí trvalý mier v tej krajine.

Podľa zdrojov ktorých sa týkali Pekingské vyjednávania, neboli dohodnuté žiadne detaily vo veci Jemenského konfliktu, keďže boli medzitým – v Januári – dosiahnuté významné pokroky v priamych rozhovoroch medzi Rijádom a Jemenským hnutím odporu Ansarallah. Tieto viedli k významným porozumeniam medzi tými dvoma bojujúcimi štátmi, ktoré sa však USA a UAE zúrivo (furiously) snažili „podmínovať“, aby zamedzili vyriešeniu Jemenskej vojny.

Avšak v Pekingu, Iránci a Saudi odsúhlasili, že podporia nadviazanie na rozhodnutia už dosiahnuté medzi Rijádom a Sanaa, a budú na nich stavať, aby ukončili túto sedemročnú vojnu.

Tie Saudské záväzky majú veľký význam pre Irán. Od minulého októbra boli neprestajné on and off protests and riots – náhodne vznikajúce protesty a výtržnosti kombinované s teroristickými útokmi Sunnitskými militantmi v oblasti Baloch v Juhovýchodnom Iráne, a teroristické útoky v severozápadnom Iráne Sunnitskými Kurdskými militantmi, ktorí prekročili hranicu zo Severného Iraku.

Spomenuté protesty boli podnecované zo strany Iran International, Saudmi financovaný kanál v Londýne. Tento kanál sa teraz sťahuje do Washington DC kde, zdá sa, našiel nový zdroj financovania. Saudská Arábia tiež financovala tých Kurdských a Balochských rebelov. Teraz svoje útoky v Iráne zastavili. Dnes Irán oznámil amnestiu pre asi 22,000 ľudí, ktorí boli uväznení počas nepokojov.

Iránske záväzky podobným spôsobom vyriešili bezpečnostné problémy Saudskej Arábie. Už nebudú žiadne útoky na ich ropnú infraštruktúru.

Zdroj – The Cradle – je geopolitický magazín pokrývajúci Západnú Áziu.

Môj záver: ten článok explicitne nehovorí nič o problémoch avizovaných na začiatku, to sú len náznaky akýchsi obáv vzhľadom na dlhdobosť histórie tých konfliktov, ktoré sa tou dohodou ukončili. A možno ešte v súvislosti s tým, že Iran International nebol zrušený, ale len sa sťahuje do USA. Tam sa na určité ciele financie nájdu vždy. A opäť tu nevyzerá náš „hlavný spojenec“ ako významný mierotvorca, ani „vzor“, veď nakoniec stále okupuje Irak a ťaží tam ropu – cudziu. A to, za tie roky vyťažené, ak by mali USA niekedy Iraku zaplatiť – a prípadne aj náhradu za zničenú krajinu – tzv. vojnové reparácie – nie som expert na financie, ale asi by skrachovali. A tiež je pozoruhodné, ako tú dlhodobú okupáciu Iraku už akosi „prehliadame“.

Ivan Hečko

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.