Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

„O tom, ako nakoniec dopadne táto koalícia, rozhodnú nasledujúce mesiace. Pretože sa v konečnej podobe nastaví vládnutie a ukáže sa, či je vláda pripravená nejako výraznejšie posunúť Slovensko vpred“ – píše (a zároveň mierne varuje či skôr nabudzuje) na sociálnej sieti Juraj Draxler, bývalý člen vlády v kresle ministra školstva.

„Obdobie približne do leta bude rovnako dôležité, ako to doterajšie, napriek tomu, že už nebude dominovať jedna dramatická udalosť, akou boli prezidentské voľby.“ Píše autor statusu a HD k tomu skromne dodáva – azda europarlamentné voľby ešte.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Začne byť vidieť, aký bude zvyšok vládnutia

„Ono sa to nezdá (v tej dnešnej atmosfére krátko potom, ako bol zvalcovaný opozičný prezidentský kandidát), ale približne od jesene už medzi ľuďmi (aspoň teda skeptickejšou časťou) prestane fungovať odvolávanie sa na kiksy vlád medzi rokmi 2020-23. Čisto politicky to znamená aj to, že dnes je síce opozícia demoralizovaná a nemá silných lídrov, ale ak príde nie jeden, ale 3-4 horšie (koaličné) lapsusy po sebe, ono sa už v zmenenej atmosfére nejakí lídri nájdu.“ Znie varovanie autora statusu.

Verejné financie, infraštruktúra, hospodárstvo

Dobrá správa podľa Draxlera je, „že verejné financie sa dajú vyriešiť pomerne logicky a rýchlo, a dokonca bez toho, aby to malo dopady na špecifické profesné či sociálne skupiny. Ako každá zložitejšia operácia, aj tu konečný úspech bude záležať od toho, ako profesionálne sa vyriešia technické detaily a komunikácia. Fakt je, že treba jednať pokojne, s prehľadom a profesionálne. Robiť okolo tohto príliš veľa politického divadla by bolo skôr kontraproduktívne.“

„Zároveň treba uvoľniť zdroje pre to, aby sa doma viac investovalo.“ (Týka sa to ciest ale aj nemocníc, vysokoškolských či výskumných areálov, sídiel úradov a podobne).

Výrazne vpred sa dá posunúť bytová výstavba, hoci si to vyžiada pomerne výrazné legislatívne zásahy.

Táto vláda by tiež mala začať s plošnejšími obnovami minimálne častí zdravotníckej infraštruktúry(polikliniky, a konečne pripraviť projekty top nemocníc). „To, čo máme doma, už je dnes naozaj hanba, inak sa to nedá povedať.“ zdôrazňuje Draxler.

Popri tom, samozrejme, riešiť cesty a železnice.

A, samozrejme, proste znižovať prekážky podnikania.

Služby občanom: školstvo a zdravotníctvo

„Ak sa budú zmeny v školstve robiť iba na základe pár frází a dojmov ľudí, ktorí v skutočnosti nevedia o školstve aspoň pár minúť čisto vecne rozprávať, tak sa to v skutočnosti nikam nepohne. A samozrejme, týmto sa nepohne ani tým, že sa bude robiť päť tlačoviek kvôli hocijakej triviálnej legislatívnej zmene, s minimálnou snahou o koncepčnú prácu.“

Zdravotníctvo je vysoko citlivá oblasť a jedna z tých, kde sa úspech vládnutia môže nakoniec lámať. Stačí nejaký ďalší požiar v nemocnici, tentoraz už s obeťami, spojený s ďalšími všeobecnými výbuchmi nespkojnosti ohľadom zdravotníckych služieb. Ak si manažment tohto rezortu vláda v dohľadnej dobe nebude vedieť uspokojivo vyriešiť, bude hazardovať so svojou krátkodobou budúcnosťou.“

Dalo by sa veľa hovoriť o kultúre, spravodlivosti, vnútre, diplomacii, poľnohospodárstve a podobne

Juraj Draxler tvrdí, že prioritne „treba reálne zaostriť pozornosť na to, aby sa niektoré kľúčové veci začali riešiť.“

„A na to, čo je kľúčové, treba v nasledujúcich týždňoch veľmi silno zamerať pozornosť.“ Vizionársky na sociálnej sieti varuje Juraj Draxler.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d