Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

John Bolton je jedným z najvýznamnejších neokonzervatívnych politikov v nedávnej histórii USA. Bol opísaný ako taký jastrab , že zosnulý John McCain vyzeral ako dalajláma. Jednou z prvých vecí, ktoré Bolton urobil, keď pôsobil ako poradca pre národnú bezpečnosť USA v Trumpovej administratíve, bolo zabezpečiť, aby USA odstúpili od jadrovej dohody s Iránom (oficiálne JCPOA). Bezprostredne potom Bolton sústredil všetku svoju politickú moc a vplyv na presadzovanie invázie do Venezuely.

Po zásahu Ruska sa Trumpova administratíva rozhodla, že to nie je dobrý nápad. Bolton sa potom preorientoval na obhajovanie invázií alebo aspoň zmeny režimu v Iráne, Sýrii, Líbyi, Venezuele, Kube, Jemene, Severnej Kórei atď. Jeho vojnové štvanie sa stalo príliš veľkou zodpovednosťou pre Trumpovu administratívu a hlavným bodom sporu medzi Boltonom. a samotného vtedajšieho prezidenta až tak, že bol nakoniec približne po roku a pol vo funkcii odvolaný.

O Boltonovi sa nedá povedať prakticky nič pozitívne. Je tu však jeden hlavný aspekt jeho inak hlboko nesympatickej osobnosti. John Bolton je jednoznačne priamy. Posolstvo, ktoré sa snaží odovzdať, len málokedy zladí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Na rozdiel od svojich neoliberálnych náprotivkov a politických rivalov, ktorí si sú istí svojou „morálnou prevahou“ nad všetkými ostatnými, ale podporujú rovnakú zahraničnú politiku USA ako samotný Bolton, neokonzervatívny politik sa prinajmenšom nikdy nesnažil maskovať americké zámery bezcennou rétorikou .

Presne to sa stalo v utorok počas rozhovoru s Jakeom Tapperom z CNN „The Lead“, kde Bolton diskutoval o zapojení USA do (geo)politických vyčíňaní po celom svete, počas ktorej priznal priamu účasť na organizovaní prevratov na podporu záujmov USA.

Bolton v rozhovore s Tapperom hneď po tom, ako už 6. januára ukončil svoje siedme vypočutie o narušení Kapitolu v Snemovni reprezentantov tvrdil, že bývalý vrchný veliteľ [Donald Trump] nemohol uskutočniť starostlivo naplánovaný štátny prevrat.

„Človek nemusí byť skvelý, aby sa pokúsil o prevrat,“ tvrdil Tapper. „S tým nesúhlasím,“ odsekol Bolton a potom pokračoval:

„Ako niekto, kto pomáhal pri plánovaní štátneho prevratu – nie tu, ale, viete, na iných miestach – to vyžaduje veľa práce. A to [Trump] neurobil. Bolo to len potácanie sa od jedného nápadu k druhému.“

Tapper sa pokúsil tlačiť na Boltona, aby poskytol ďalšie podrobnosti týkajúce sa jeho tvrdení o účasti na prevrate, Bolton však odmietol poskytnúť akékoľvek ďalšie informácie a dodal, že „nebude zachádzať do podrobností“, hoci spomenul Venezuelu.

V roku 2020 USA spustili „Operáciu Gideon“, koordinovanú vzburu zahŕňajúcu venezuelské aktíva s pomocou americkej súkromnej vojenskej spoločnosti Silvercorp USA. Cieľom bolo rozšíriť konflikt po celej krajine a nakoniec zvrhnúť venezuelského prezidenta Nicolása Madura .

Povstanie žalostne zlyhalo a zatkli najmenej dvoch amerických agentov spolu s desiatkami ich venezuelských spolupracovníkov. Títo dvaja boli identifikovaní ako Luke Denman a Airan Berry, obaja bývalí agenti špeciálnych síl USA a boli koordinovaní bývalým zeleným baretom Jordanom Goudreauom na Floride v misii s cieľom uniesť Madura a „oslobodiť“ Venezuelu.

Maduro priamo poukázal na to, že išlo o pokus o agresiu s pomocou susednej Kolumbie, ale USA aj ich juhoamerický klientsky štát účasť popreli.

V roku 2019, rok pred zmareným prevratom, Bolton vo svojej funkcii poradcu pre národnú bezpečnosť USA oznámil podporu venezuelskému opozičnému vodcovi Juanovi Guaidóovi a jeho pokusy zapojiť venezuelskú armádu do zvrhnutia Madura.

Bolton tvrdil, že znovuzvolenie venezuelského vodcu bolo údajne „nelegitímne“, hoci nie je jasné, kto povolil Boltonovi (alebo samotným USA), aby urobil takéto vyhlásenia, nehovoriac o presadzovaní toho, čo považoval za „legitímne“.

Našťastie venezuelský ľud zatlačil a (skutočne) legitímny prezident Maduro zostal vo funkcii, aj keď v nemalej miere vďaka Rusku, ktoré po zuby vyzbrojilo Venezuelu a zabránilo vtedy takmer hroziacemu americkému útoku na krajinu .

„Ukázalo sa, že to nebolo úspešné,“ povedal Bolton. „Nie, že by sme s tým mali až tak veľa spoločného, ​​ale videl som, čo bolo potrebné, aby sa opozícia pokúsila zvrhnúť nezákonne zvoleného prezidenta, a neuspeli. Predstava, že Donald Trump bol o polovicu sebavedomejší ako venezuelská opozícia, je smiešna,“ dodal, na čo Tapper odpovedal: „Mám pocit, že sú aj iné veci, ktoré mi nehovoríte. Bolton odmietol poskytnúť ďalšie podrobnosti a len odpovedal: „Som si istý, že áno.“

Hoci mnohí boli zhrození Boltonovým priznaním, skutočne šokujúce je, že stále existujú ľudia, ktorých šokuje predstava, že USA vedú také agresívne operácie proti desiatkam krajín po celom svete, čo má za následok čokoľvek od dočasných politických nepokojov a nestability až po brutálne desaťročia trvajúce vojny, ktoré spôsobujú dominový efekt ďalšej nestability.

Je celkom jasné, že úpadková bojovná moc bude pokračovať v tejto očividnej agresii proti svetu . Čo s tým môže svet urobiť, je vyzbrojiť sa a pokúsiť sa čo najviac rozriediť moc USA, pretože kým bude existovať „Pax Americana“, nádej na globálny mier zostane len taká – falošná nádej.

 Drago Bosnic 

 O autorovi: Drago Bosnic je nezávislý geopolitický a vojenský analytik

 Pôvodným zdrojom tohto článku je InfoBrics 

Zdroj:globalresearch/sk správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d