Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Musilová informovala, že počas expedície chce skúmať extrémofily, organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach.

Slovenská astrobiologička Michaela Musilová sa chce prihlásiť do astronautského výberu NASA. Pomôcť jej v tom má aj jej nová vedecko-vzdelávacia expedícia Koruna Zeme, ktorej cieľom je vyliezť na najvyšší vrchol na každom kontinente. Počas expedícií chce pokračovať v astronautskom výcviku. Musilová o tom informovala na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave.

„Chcem nabrať rôzne znalosti a zručnosti, ako robiť výskum v extrémnych podmienkach a viesť tam tím ľudí. To všetko mi pomôže pri prihlásení sa do astronautského výberu NASA,“ uviedla astrobiologička. Prihlásiť sa môže najskôr o tri a pol roka, keď bude mať možnosť sa hlásiť o americké občianstvo.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vedkyňa poznamenala, že sa Slovensko stalo pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry, kde by sa v budúcnosti mohli do astronautského výberu prihlásiť aj Slováci. „Takýto výber prebehol minulý rok a ďalší možno bude až o desaťročie. Preto je pre mňa praktickejšie sa hlásiť do NASA,“ uviedla.

Musilová informovala, že počas expedície chce skúmať extrémofily, organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach. „Chceme zistiť, aké sú limity života na Zemi a či podobne extrémne organizmy môžeme nájsť aj vo vesmíre,“ povedala. Projekt sa začne v septembri výstupom na Kilimandžáro a približne každého pol roka plánujú zdolať jednu horu. Mount Everest je podľa vedkyne na pláne o tri roky. Výskum sa bude venovať aj životnému prostrediu a ako naň vplývajú ľudia.

„Chcem sa zamerať aj na štúdium znečistenia pôsobením ľudí. Či už cez výpravy, ktoré chodia do hôr, alebo mikroplasty. To sú maličké čiastočky z umelej hmoty, ktoré sa dostanú aj do takýchto výšok,“ informovala astrobiologička.

Zároveň popularizáciou by chcela ukázať, ako sa môžu ľudia lepšie starať o svoje prostredie. Do výprav plánuje zapojiť i miestnych ľudí. Počas expedície by nechcela zanechať žiadne stopy v súvislosti so znečistením. „Dôležité je preto si vziať všetky odpadky so sebou,“ uviedla a doplnila, že z projektu bude natáčaný film.

„Velila som vyše 30 simulovaným misiám na Mesiac a Mars. Takže som bola vyše roka zatvorená na stanici kvázi na inej planéte,“ informovala vedkyňa, podľa ktorej by bolo možné ľudí poslať na dlhodobý výskum na Mesiac o päť rokov.

Stále však napríklad nemajú znalosti o správnych skafandroch, ktoré sú potrebné na misiu. V súvislosti s tým, kedy budú ľudia schopní ísť na červenú planétu, uviedla, že pri Marse to vyzerá skôr na obdobie 15 rokov: „A to hovorím optimisticky, pretože na Mars stále nie sme pripravení.“

sk správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d