Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vládna koalícia bojuje o legislatívu, ktorá stanovuje záväzné klimatické ciele, informuje Politico.eu.

Nemecký minister dopravy pohrozil zákazom šoférovania cez víkendy, aby splnil klimatické ciele, ak vládna koalícia do júla neschváli reformy zákona o ochrane klímy.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Skutočnosť, že novela stále nie je v platnosti, vedie k značnej právnej a faktickej neistote,“ napísal vo štvrtok liberálny politik Volker Wissing v liste predsedom parlamentných skupín koalície, informoval vo štvrtok nemecký portál BILD.

“Neslúži to ani klíme, ani povesti federálnej vlády,” povedal

Zníženie dopravy, ktoré by pomohlo splniť klimatické ciele, by bolo možné len prostredníctvom opatrení, ktoré je ťažké sprostredkovať verejnosti, ako napríklad „úplné a časovo neobmedzené zákazy jazdy v sobotu a nedeľu,“ dodal Wissing.

Spolková koaličná vláda zložená zo stredoľavých sociálnych demokratov, zelených a liberálnych slobodných demokratov sa už mesiace sporí v otázkach vrátane platobnej karty pre utečencov, dlhovej brzdy Nemecka a v poslednom čase aj slonov.

Plánovaná novela zákona o znižovaní emisií umožňuje, aby sa ciele v oblasti klímy posudzovali z hľadiska ich súladu, a to tak, že sa namiesto individuálneho preskúmania budú posudzovať všetky sektory spoločne. Ak sa celkový cieľ nedosiahne dva roky po sebe, potom má federálna vláda rozhodnúť, v ktorom sektore a akými opatreniami sa má do roku 2030 dosiahnuť povolené celkové množstvo emisií oxidu uhličitého.

Ak plánované reformy neprejdú parlamentom do 15. júla, varoval Wissing, ministerstvo pre digitál a dopravu by bolo povinné predložiť „okamžitý akčný program, ktorý zabezpečí dodržiavanie ročných úrovní emisií v sektore dopravy“ do roku 2030, čo by obsahovať zákaz šoférovania cez víkendy.

Environmentálne organizácie – vrátane Greenpeace, Nemeckej federácie pre životné prostredie a ochranu prírody BUND a Fridays for Future – kritizujú plánované zrušenie jednotlivých sektorových cieľov. Obávajú sa, že celkový výpočet zakrýva vplyv určitých sektorov – najmä sektora dopravy, ktorý často nespĺňa ciele.

“Toto tvrdenie je jednoducho nesprávne,” povedala pre nemeckú tlačovú agentúru líderka parlamentnej skupiny zelených Julia Verlindenová s odkazom na Wissingovu hrozbu víkendového zákazu šoférovania. Dodala, že Wissing by nemal ľudí zbytočne rozhorčovať, pretože existujú aj iné spôsoby, ako riešiť klimatické problémy, ako napríklad obmedzenie rýchlosti.

Obmedzenie rýchlosti na diaľnici je v Nemecku kontroverznou diskusiou. Začiatkom apríla Wissing zdôraznil, že vláda neplánuje zaviesť obmedzenie rýchlosti na diaľniciach.

Proti sa vyslovila FDP, pravicová Alternatíva pre Nemecko aj konzervatívna Kresťanskodemokratická únia. Wissingova strana vo svojom volebnom programe odmieta akékoľvek neprimerané zákazy mobility.

Expertka Greenpeace na mobilitu Clara Thompson pre nemeckú tlačovú agentúru povedala, že minister dopravy sa „nehanebne“ snaží odvrátiť pozornosť od svojich vlastných zlyhaní.

“Wissing premárnil dva roky blokovaním všetkých opatrení na ochranu klímy v cestnej premávke – teraz prichádza s hororovými scenármi, aby ani v budúcnosti nemusel nič robiť,” povedala.

ŠEJLA AHMATOVIĆ/Politico/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d