Slovanské Noviny

3. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Miera, do akej oživenie čínskeho hospodárstva v roku 2023 ovplyvní globálny trh s energiou, je v súčasnosti veľmi znepokojujúca. Takmer v každej mediálnej správe o cenách ropy sa spomína perspektíva oživenia dopytu Číny po energiách, ako napríklad v pondelok v správe agentúry Bloomberg s názvom “Oil’s Advance Takes Breather as Investors Assess China Reopening”

Nemožno poprieť, že od optimalizácie čínskej reakcie proti COVID-19 získali čínske ceny ropy určitý impulz. Od piatka sa priemerná veľkoobchodná cena domáceho 92-oktánového benzínu zvýšila oproti predchádzajúcemu týždňu o 354 jüanov (52 USD) za tonu, pričom cena nafty sa takmer nezmenila.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zdá sa, že ceny ropy skutočne rastú, a to nielen v Číne, ale aj v Indii, ktorá je tretím najväčším spotrebiteľom a dovozcom ropy na svete. Je dôležité poznamenať, že napriek minulotýždňovej rallye cien ropy celkový trend ukázal, že ceny ropy sa stále nachádzajú skôr vo fáze korekcie, než aby zostali na predchádzajúcich vysokých úrovniach. V súčasnosti sú ceny ropy Brent aj West Texas Intermediate približne o 40 % nižšie v porovnaní s najvyššími úrovňami zaznamenanými v marci 2022.

Súčasná situácia na svetovom trhu s ropou môže do určitej miery vysvetliť, prečo sa všeobecne predpokladá, že nadchádzajúce hospodárske oživenie Číny, ak bude dostatočne silné, určite zvýši ceny ropy v tomto roku. Samotná spotreba energie však ani zďaleka nepredstavuje všetky dôsledky oživenia čínskeho hospodárstva, ktoré by malo byť v tomto roku jedným z rozhodujúcich faktorov globálneho hospodárskeho vývoja.

Svet čelí viacerým krízam, ktoré okrem iného predstavujú epidémia COVID-19, geopolitické konflikty, rastúce ceny energií a potravín. Vzhľadom na toľko negatívnych faktorov smeruje globálny hospodársky rast k prudkému spomaleniu. Najmä vysoká inflácia pravdepodobne prinúti tvorcov politík pokračovať v sprísňovaní menovej a fiškálnej politiky, čo prehĺbi očakávania recesie a povedie k prísnejším výzvam pre niektoré rozvíjajúce sa ekonomiky. Minulý týždeň Svetová banka znížila svoje prognózy rastu na rok 2023 na 1,7 %, čo je najpomalšie tempo mimo recesie v rokoch 2009 a 2020 od roku 1993. Vo svojej predchádzajúcej júnovej správe GlobalEconomic Prospects predpovedala na rok 2023 globálny rast na úrovni 3 %.

V tejto situácii svet potrebuje, aby hospodárske oživenie Číny dodalo globálnemu hospodárskemu rastu nový impulz, keďže sa očakáva, že jej vzostupná trajektória nezávislá od spomalenia svetovej ekonomiky bude veľkou vzpruhou pre svetové hospodárske oživenie, okrem iného z hľadiska dodávateľských reťazcov, obchodu, cestovného ruchu.

V tomto zmysle by prílišný dôraz na rastúci dopyt po energii v dôsledku hospodárskeho oživenia Číny mohol byť jednostranný a dokonca nepresný. Čína je síce najväčším svetovým spotrebiteľom energie, ale jej rastúci dopyt po energii v dôsledku hospodárskeho oživenia nemusí nevyhnutne znamenať otrasy v globálnych dodávkach energie. Po prvé, čínska produkcia ropy a zemného plynu v posledných rokoch rastie. V roku 2022 dosiahla spoločnosť China National Petroleum Corp nový rekord v produkcii ropy a plynu. Po druhé, inštalovaná kapacita obnoviteľných zdrojov energie v Číne presiahla 1,1 miliardy kilowattov, pričom kapacita výroby energie z vodných, veterných a solárnych zdrojov a biomasy je na prvom mieste na svete. Po tretie, Čína uzavrela dlhodobé a stabilné dohody o obstarávaní s hlavnými dodávateľmi energie a aktívne diverzifikuje svoje zdroje dovozu energie. Čína teda nespôsobí prudký nárast cien na svetovom trhu s energiou.

V súčasnosti je najväčším problémom na medzinárodnom trhu s energiou politizácia a ozbrojovanie energetických otázok, najmä od rusko-ukrajinského konfliktu. V skutočnosti ide o problém v dodávateľskom reťazci, nie na strane výroby alebo dopytu. Aj v amerických médiách a u expertov existuje silná politická vôľa, aby sa za príčinu kolísania svetových cien energií považoval hospodársky rast Číny. Preto, aby sa zabránilo zvýšenej volatilite na globálnom trhu s energiou, je nevyhnutné podporovať medzinárodnú spoluprácu pri riešení tohto problému vrátane zastavenia politizácie energetických otázok zo strany USA a zneužívania ich hegemonistickej moci na trhu.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d