Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zvýšenie príplatku k príspevku na opatrovanie detí, pomoc s financovaním odľahčovacej služby, rozšírenie projektu rodinných poradní a posilnenie včasnej intervencie pre rodičov s najmenšími deťmi.

Tieto riešenia by mali čo najskôr pomôcť rodičom zdravotne znevýhodnených detí. Informoval o tom vo štvrtok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) po rokovaní Okrúhleho stola k tejto téme.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Okrúhleho stola sa okrem predstaviteľov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR zúčastnila aj komisárka pre osoby so zdravotným znevýhodnením Zuzana Stavrovská, zástupkyne organizácií zastrešujúcich deti so zdravotným znevýhodnením, ako aj Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Cieľom bolo podľa Tomáša nielen diskutovať, ale hľadať konkrétne riešenia.

Rodinám so znevýhodnenými deťmi má pomôcť viacero aktivít rezortu práce

„Po prvé zvyšujeme príplatok k príspevku na opatrovanie detí zo 100 eur na 200 eur, teda zdvojnásobujeme tento príplatok. Druhá dôležitá vec, ktorú chceme oznámiť je, že MPSVR cez eurofondový projekt pomôže financovať odľahčovaciu službu,“ priblížil minister práce.

V prípade pobytovej odľahčovacej služby sa prefinancuje 30 kalendárnych dní, počas ktorých môžu rodičia umiestniť svoje dieťa do pobytového zariadenia a odľahčiť tak svoju životnú situáciu. Z eurofondov sa podporí aj domáca a ambulantná forma tejto služby, a to v rozsahu 20 hodín za 30 dní, vyčíslil Tomáš. „Odľahčovacia služba je v kompetencii miest a obcí, ale mestá a obce sa boria s nedostatkom prostriedkov aj personálu na to, aby túto službu efektívne poskytovali,“ vysvetlil.

Tretie konkrétne opatrenie, ktoré má pomôcť rodinám so zdravotne znevýhodnenými deťmi, je už skôr predstavený projekt rodinných poradní. V súčasnosti pilotne funguje päť takýchto poradní, do konca budúceho roka by ich malo byť 46 po celom Slovensku. „Poskytovať sa v nich bude predovšetkým psychologické poradenstvo, ale aj sociálne a právne poradenstvo,“ priblížil minister.

Štvrtý bod, na ktorom sa zhodli účastníci okrúhleho stola, je cez eurofondový projekt posilniť včasnú intervenciu pre rodičov s deťmi od 0 do 7 rokov. „Je to naozaj veľmi ťažký začiatok pre takýchto rodičov, keď majú zdravotne ťažko postihnuté dieťa. Tento eurofondový projekt ideme využiť na to, aby sme zvýšili počet pracovníkov včasnej intervencie, aby sme mohli čo najviac rodín pokryť touto včasnou intervenciou,“ zhodnotil Tomáš.

Projekty aj potrebné legislatívne zmeny sa podľa neho spustia tak rýchlo, ako to pôjde. Všetky opatrenia budú pritom platiť do 1. januára 2026, kedy má byť spustená komplexná reforma v sociálnych službách. Jej súčasťou bude aj riešenie problému rodín so zdravotne ťažko postihnutými deťmi, avizoval minister.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d