Slovanské Noviny

22. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slovensko chce s OECD spolupracovať na viacerých programoch zmien, ktorých cieľom je plniť Programové vyhlásenie vlády v oblasti vzdelávania.

Na dvojdňovej pracovnej ceste v Paríži minister školstva Tomáš Drucker rokoval s predstaviteľmi OECD o konkrétnych projektoch, v ktorých by mohol rezort využiť skúsenosti a expertízu tejto organizácie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Minister Drucker v Paríži

Zahraničná pracovná cesta ministra školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáša Druckera začala bilaterálnym stretnutím s Andreasom Schleicherom, riaditeľom Direktoriátu OECD pre vzdelávanie. Diskutovali o silných a slabých stránkach vzdelávania na Slovensku, pričom nevynechali ani znepokojivé výsledky testovania PISA, meraní TALIS či správy Education at a Glance. V rámci pracovnej cesty sa šéf rezortu spolu so svojou delegáciou z ministerstva zúčastnil viacerých seminárov s expertmi OECD na vzdelávanie.

Rokoval so zástupcami OECD

Cieľom bola výmena skúseností a prezentácia priorít Slovenska pre oblasť vzdelávania. Témami stretnutí boli rovnosť a inklúzia v školskom prostredí aj vzdelávanie a starostlivosť v ranom detstve. Experti z organizácie sa podelili so slovenskou delegáciou o politiky v oblasti školstva vrátane politík zameraných na učiteľov a digitalizáciu vo vzdelávaní a tiež o skúsenosti s politikami na zlepšenie výsledkov vzdelávania, rozvoj digitálneho vzdelávania a zvýšenie atraktívnosti učiteľského povolania. Ďalšia časť semináru bola venovaná politikám pre vysokoškolské vzdelávanie so zameraním na riadenie výkonnosti na základe výsledkov.

„V oblasti politiky vzdelávania disponuje OECD obrovskou zásobárňou skúseností iných krajín, pozitívnych aj negatívnych. Pri mnohých zmenách nemusí Slovensko vynachádzať koleso, stačí sa inšpirovať overenými riešeniami. Spolupráca s expertmi OECD nám môže ušetriť veľa času aj zbytočných pokusov a omylov,“ uviedol šéf rezortu školstva Tomáš Drucker.

Spojenie 38 najrozvinutejších ekonomík

OECD je medzinárodná organizácia so sídlom v Paríži a prepája 38 ekonomicky najrozvinutejších štátov sveta, ktoré prijali princípy demokracie a trhovej ekonomiky. Cieľom OECD je napomáhať k ďalšiemu ekonomickému rozvoju, potláčať nezamestnanosť, stabilizovať a rozvíjať medzinárodné finančné trhy. Slovenská republika sa ako členská krajina pravidelne zúčastňuje medzinárodného hodnotenia žiakov PISA, Medzinárodnej štúdie o vyučovaní a vzdelávaní TALIS či Programu medzinárodného hodnotenia dospelých PIAAC, ktoré organizuje OECD.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d