Slovanské Noviny

24. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zuzana Čaputová opäť citlivo vníma. Tentokrát skrátenie premlčacej doby za znásilnenie a sexuálne násilie. Koalícii sľubuje boj

Prezidentka Zuzana Čaputová už nie raz ukázala, ako „citlivo vníma“ potreby Slovákov, ktorým, ako sama priznala, „občas“ nerozumie.

Teraz sa postavila s opozíciou do jedného šíku pri kritike novely Trestného zákona, a to aj pri skrátení doby premlčania za znásilnenie a sexuálne násilie. Čo na tom, že rovnakú dobu majú aj v susednom Česku, Rakúsku či Nemecku, u nás je to jednoducho neprijateľné!

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Využiť chce všetky svoje právomoci

Slovenská prezidentka sa čím ďalej tým viac ukazuje, že nie je celkom tak slovenská, ale skôr opozičná. Progresívci a liberáli jasajú, pretože v „dôležitých“ chvíľach sa vždy postaví na ich stranu. A spravila tak aj teraz, keď v parlamente poslanci koalície schválili novelu Trestného zákona, ktorú ona podpísať nehodlá, ba chce ju napadnúť na Ústavnom súde. V statuse na sociálnej sieti sa špeciálne venuje skráteniu doby premlčania za znásilnenie a sexuálne násilie. „Schválená novela zákona v oblasti trestného práva iba postupne ukazuje svoje dôsledky. Inak si neviem predstaviť, čo by viedlo poslancov vládnej koalície ku skráteniu doby premlčania za znásilnenie a sexuálne násilie,“ píše v úvode Zuzana Čaputová.

Slová obhajoby takejto zmeny, ktoré v pléne parlamentu zazneli, sú hanebným výsmechom ťažkej bolesti a traume, ktorú zažívajú obete sexuálneho násilia.Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky

„Slová obhajoby takejto zmeny, ktoré v pléne parlamentu zazneli, sú hanebným výsmechom ťažkej bolesti a traume, ktorú zažívajú obete sexuálneho násilia. Neustály pocit strachu, ohrozenia, hanby, neistoty, prežívanie úzkosti a depresií, sebaobviňovanie či myšlienky na samovraždu. Toto sú mimoriadne závažné dôsledky znásilnenia a sexuálneho násilia. Zanechávajú trvalé stopy na telách a dušiach, ktoré nemôžeme prehliadať a zľahčovať. Podľa odborníkov, policajné štatistiky ukazujú iba zlomok prípadov, ktoré sú u nás v skutočnosti páchané,“ vysvetľuje pohnútky hlava štátu.

Odborníci, ktorí pracujú v tejto oblasti, podľa nej poukazujú tiež na to, že pri väčšine prípadov znásilnení môže trvať dlhé obdobie, kým obete dokážu nájsť silu hovoriť a vypovedať o tom, čo zažili. Najmä ak išlo o prípady znásilnenia zo strany partnera či inej blízkej osoby. Ďalší čas podľa hlavy štátu zaberie vyšetrovanie, prípadne identifikovanie páchateľa.

„Namiesto toho, aby sme posilňovali ochranu pred sexuálnym násilím na ženách, dievčatách, ako aj mužoch a chlapcoch, schválená novela Trestného zákona ju naopak oslabuje. Aj toto sú dôsledky prijímania takto zásadných zmien narýchlo, bez odbornej diskusie, menené na poslednú chvíľu,“ píše záverom Zuzana Čaputová, ktorá chce urobiť všetko, čo je v jej právomoci, aby takáto úprava nikdy nenadobudla účinnosť.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d