Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pred 25 rokmi NATO pod velením USA zničilo vojnou to, čo zostalo z Juhoslovanskej federácie, štátu, ktorý stál v ceste jeho expanzii na východ smerom k Rusku.

Počas nasledujúcich dvoch desaťročí sa NATO rozšírilo zo 16 na 30 krajín a s vojnou na Ukrajine, ktorá sa začala v roku 2014, sa rozšírilo na 32. Vo   vojne v roku 1999 je rozhodujúca úloha talianskej vlády na čele s Massimom D’Alemom a viceprezidentom Sergio Mattarella (súčasný prezident republiky). Ako môžeme počuť z oficiálneho zvukového záznamu, TU (v taliančine) bol to viceprezident Mattarella, ktorý večer 24. marca 1999 oznámil Senátu začiatok vojny a podľa oficiálnej verzie vysvetlil dôvody.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Keď lietadlá zo Spojených štátov a ďalších krajín NATO zhadzujú prvé bomby na Srbsko a Kosovo, demokratický prezident Clinton oznamuje: „Na konci 20. storočia, po dvoch svetových vojnách a studenej vojne, máme my a naši spojenci šancu zanechajme našim deťom slobodnú, mierovú a stabilnú Európu.”

Počas 78 dní, štartujúcich najmä z talianskych základní, vykonalo 1100 lietadiel 38 000 bojových letov, pričom zhodilo 23 000 bômb a rakiet.

Z 2 000 cieľov zasiahnutých v Srbsku lietadlami NATO,“ neskôr dokumentuje Pentagon, „1999 vybrala americká spravodajská služba a iba jeden Európania.

Bombardovanie likviduje srbské zariadenia a infraštruktúru a spôsobuje straty najmä medzi civilistami. Výsledné škody na zdraví a životnom prostredí sú nevyčísliteľné. Len z rafinérie Pančevo unikajú po bombardovaním tisíce ton vysoko toxických chemikálií (vrátane dioxínu a ortuti). Ďalšie škody sú spôsobené masívnym používaním nábojov s ochudobneným uránom v Srbsku a Kosove.

Vláda D’Alemu dáva talianske územie, najmä letiská, úplne k dispozícii ozbrojeným silám Spojených štátov amerických a iných krajín, aby zaviedli to, čo premiér nazýva „právo na humanitárne zasahovanie“.

Na bombardovaní sa podieľa 54 talianskych lietadiel, ktoré vykonali 1400 bojových letov a útočili na ciele určené americkým velením. „Počtom lietadiel sme boli na druhom mieste za USA. Taliansko je skvelá krajina a nemali by sme byť prekvapení oddanosťou tejto vojny,“ povedal premiér D’Alema počas návštevy základne Amendola z 10. júna 1999 a zdôraznil, že pre pilotov, ktorí sa zúčastnili, bola to skvelá ľudská a profesionálna skúsenosť.”

Manlio Dinucci

O autorovi: Manlio Dinucci,  ocenený autor, geopolitický analytik a geograf, Pisa, Taliansko. Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d