Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Ani jedno médium bývalého hlavného prúdu nepokrylo tému dôležitosti prevratu v Nigeri. Naoko ide o biednu a nepodstatnú krajinu.

Prečo sú európske krajiny a krajiny ECOWAS odrazu také nervózne z vojenského prevratu, ktorý je pre rovníkové krajiny v podstate bežnou záležitosťou?

Niektoré, najmä alternatívne médiá, sa pokúsili pokryť aspoň sekundárnu a terciárnu tému, ktorou je ťažba uránu, jeho export najmä do Francúzska a zbavenie sa francúzskeho a amerického vplyvu. Prípadne boli aj reči o zlate. Fajn. To všetko sú síce dôležité, avšak výlučne podružné témy.

Ide o oveľa strategickejšiu surovinu, hlavne v kontexte konfliktu na Ukrajine. Áno, hádate správne, ide o zemný plyn.

niger pipe

Subsaharské krajiny oživili v roku 2022 v spolupráci s krajinami EÚ dva megaprojekty na prepravu plynu z Nigérie. Jeden rátal s prepravou po osi Nigéria – Niger – Alžírsko (a odtiaľ napojenie na existujúce plynovody do EÚ cez Španielsko a Taliansko), tzv. projekt transsaharského plynovodu (link TU).

Druhý, čiastočne konkurenčný projekt mal ísť cez Niger, al aj Mali a Burkinu Faso a končiť v Maroku (link TU).

Ako iste viete, v nedávnej dobe sa za výdatnej pomoci skupiny PMC Wagner krajiny Mali a Burkina Faso vymanili spod francúzskeho vplyvu. Tým sa Európe vymkol spod kontroly projekt plynovodu končiaci v Maroku, pre ktorého iniciovanie sa ešte nedávno Alžírsko pomerne veľmi hnevalo na Maroko a to až tak, že mu vyplo prívody do Španielska. Isto si to pamätáte. Rok 2021 (link TU).

Po prevrate v Nigeri chytrý čitateľ aj sám pochopí, prečo sa proti invázii do Nigeru Nigériou postavilo práve Alžírsko. Krajiny ECOWAS nemajú nejaké veľké armády. Vzásade ide iba o početnú armádu Nigérie, ostatní sú v podstate štatistami do počtu.

A ktože to dorazil do Nigeru na pozvanie pučistov? PMC Wagner. Ten Wagner, ktorý mal ešte nedávno pochodovať na Moskvu. Zrejme začínate tušiť, že ide o zaujímavo rozohratú šachovú partiu. Naoko ide o obetu figúry na šachovnici. PMC Wagner totižto v kontexte posledných týždňov evidentne a pomerne otvorene chráni ruské surovinové záujmy.

Rusko sa zrejme poučilo zo Sýrie a vojna v Nigeri preto s veľkou pravdepodobnosťou nebude. Sýrska vojna začala presne z rovnakého dôvodu. Na zabezpečenie zníženia závislosti EÚ od ruského plynu cez projekt Katar – Sýria – Turecko. Assad dohodu na tlak Rusov odmietol a SŠA a EÚ sa mu odvďačili zinscenovanou občianskou vojnou, kde svoj ekonomicky výhodný part mohol zohrať aj turecký bazárový paša Erdogan (link TU). A tomu sa tam darilo excelentne. Mohol hrať svojú obľúbenú partiu na dve strany. A aj ju hral. Nebyť kurdskej otázky. Ale to je už iná téma.

Aj preto sa pred pár dňami do Nigeru unúvala aj hlavná mocenská postavička, nástupca McCaina, Neokon Victoria Nulandová, ktorú pučisti obrátili vo dverách so slovami, že by mohla svoje peniaze, ktoré ponúkala ako úplatok, ivestovať radšej do riešenia otázky bezdomovcov v SŠA a do svojho diétneho programu.

Nasledovať budú zrejme dohody Ruska s Nigériou, keďže Alžírsko, Mali a Burkina Faso drží jasnú líniu. Zatiaľ je vedenie Nigérie proamerické a proeurópske. To však zároveň znamená, že aj proekonomické. Kto dá viac a hlavne skôr, berie. Uvidíme. Na konflikt to však vôbec nevyzerá. Lebo obilie. A kde je biznis, tam je aj mier.

AUTOR: Peter Weis

ZDROJ

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: