Slovanské Noviny

22. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Prerušenie konzultácií českej a slovenskej vlády neberú ľudí vážne, premiér Fiala nezmenil nič zásadné vo vzťahu Čechov a Slovákov, povedal v Aby bolo jasno slovenský spisovateľ a niekdajší diplomat Jozef Banáš. Premiéra Fialu aj prezidenta Pavla prirovnal k slovenskému prezidentskému kandidátovi Ivanovi Korčokovi, rovnako ako on si chcú len „šplhnúť“. Prezidentský úrad podľa neho Slováci nakoniec zveria Petrovi Pellegrinimu, ktorý rozhodne nie je Ficova „podržtaška“, informujú české Parlamentní Listy.

Do druhého kola slovenských prezidentských volieb, ktoré prebehne 6. apríla, postúpili Ivan Korčok a Peter Pellegrini. „Pán Korčok vytvára dojem, že sa verejnosť prikláňa na jeho stranu, nevidel by som to ale ako nejakú drámu, ideme do finále, tam má pán Pellegrini ešte veľké možnosti,“ uviedol Banáš, že víťazstvo Korčoka v prvom kole prezidentských volieb ešte nič neznamená.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Korčok je absolútne klasický a typický oportunista

Banáš, ktorý podporuje Petera Pellegriniho, o Korčokovi hovorí, že je protislovenský kandidát, to mu napokon napísal aj v liste. „Ivan Korčok je pre mňa absolútne klasický a typický oportunista. Dokonca si myslím, že mu ani nejde o to, byť prezidentom, on jednoducho vysiela niekomu signály: som tu a som ochotný poslúžiť. Je jednoznačne nekritický, proamericky orientovaný,“ uviedol bývalý diplomat s tým, že víťazstvo Korčoka by znamenalo neustále napätie medzi prezidentom a vládou Roberta Fica.

Čo by pre politickú atmosféru na Slovensku znamenalo víťazstvo Petera Pellegriniho? „Je tu vyššia pravdepodobnosť, že tá razancia prípadných možných napätí medzi prezidentom a vládou nebude zďaleka taká ako u Korčoka. Nevylučujem ale, že by Peter Pellegrini mal nejaké vnútorné nutkanie ukázať, že je prezident. Musím sa usmievať, keď hovoria, že Pellegrini je Ficova podržtaška. Podľa môjho názoru určite nebude Pellegrini v područí premiéra Fica,“ myslí si Banáš, najprekladanejší slovenský spisovateľ.

Verí, že budúcou slovenskou hlavou štátu sa stane práve Peter Pellegrini: „Je tu hrozba, že Ivan Korčok bude lídrom tej vojny chtivej časti spoločnosti. Ak si ľudia naplno uvedomia, že keby zvolili Korčoka, tak je tu výrazne vyššia pravdepodobnosť, že Slovensko bude zapojené. Dúfam, že dostanú rozum. Som presvedčený, že pán Pellegrini to vyhrá,“ verí Banáš, že sa Pellegrini stane prezidentom.

Pociťuje zasahovanie zahraničných politikov do prezidentských volieb. Tak niektorí komentátori a novinári označili zrušenie konzultácií českej a slovenskej vlády zo strany českého vládneho kabinetu Petra Fialu. „Musím povedať, že toto ľudia neberú vôbec vážne. To, čo povie nejaký politik… Politici dnes sú, zajtra nebudú. Pán Fiala nezmenil nič zásadné vo vzťahu Čechov a Slovákov. Ak sa vlády stretnú, alebo nestretnú, to je absolútne marginálne, je to len symbol,“ usudzuje Banáš.

Mali by sme rozlišovať, či podporujeme ukrajinských občanov, alebo Zelenského režim

Rozhodnutie Českej republiky o prerušení spoločných rokovaní so Slovenskom kvôli odlišným postojom k vojnovému konfliktu na Ukrajine si Korčok vysvetľuje nasledovne: „Mne pripadá pán Fiala, a ešte viac pán generál Pavel, tak trochu ako Korčok. Oni sa chcú ukázať, chcú sa ukázať, šplhnúť si, ako že „tu sme a budeme na čele toho, čo je teraz ten trend, a podporíme Ukrajinu,“ podotkol bývalý diplomat.

Na podporu Ukrajiny zdôraznil, že Ukrajinci vojnu nechcú: „Je otázka, čo je Ukrajina. Mám tam kamarátov, vyšla mi tam kniha, bol som tam xkrát, oni sa neželajú nič viac ako ukončenie konfliktu. Mali by sme rozlišovať, či podporujeme ukrajinských občanov, alebo Zelenského režim. To sú dve rozdielne veci,“ zdôraznil.

A k postojom českej vlády v tejto veci dodal: „A koho podporuje česká vláda? Podporuje Ukrajinu? Nech už dopadne konflikt akokoľvek, tie státisíce mŕtvych Rusov a státisíce mŕtvych Ukrajincov žiadne víťazstvo oslavovať nebudú. Na to nech páni politici myslia,“ poznamenal Banáš.

V Európskej únii sú však štáty, ktoré už hovoria aj o tom, že by vyslali vojakov na Ukrajinu, vyjadril sa tak napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron: „Macron, to sú takí, prepáčte ten výraz, takí tajtrlíci – Scholz aj Macron. To sú ľudia, ktorí sú možno dokonca vydieraní. Ako môže Scholz povedať, že okamžite vedeli, kto zabil Navalného, ​​kto spáchal ten atentát v Moskve. Ale o dva roky pomaly nevie priznať, kto vyhodil Nord Stream do vzduchu… To je úplne komické. Títo politici teraz sú, o dva roky po nich ani pes neštekne. Ak máme byť optimisti, že sa niečo zmení v postoji Západu k Rusku, tak až vtedy, keď nastúpi nová politická generácia. Pretože títo si už nebudú môcť pripustiť, že urobili chybu,“ uviedol Banáš.

„Za dva roky, čo sú Rusi na Ukrajine, nikto nepoložil tú základnú otázku, dokonca ak ju položíte, tak som rusofil, a tá otázka je: prečo Putin na tú Ukrajinu nastúpil? To je samo o sebe podozrivé, a pokiaľ si nedáme poctivú odpoveď na túto otázku, tak podľa mňa mier na Ukrajine nebude,“ uzavrel.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d