Slovanské Noviny

3. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Po tom, čo 120 členov zo 193 členov Valného zhromaždenia OSN vyzvalo na okamžité prímerie v Gaze, Izrael preukázal svoju rastúcu izoláciu vyhlásením OSN za nelegitímnu a irelevantnú.

Bezpečnostná rada OSN aj Valné zhromaždenie OSN naďalej zápasia s vojnou medzi Izraelom a Hamasom, ktorá je známa aj ako vojna v Gaze, pričom Bezpečnostná rada uviazla na mŕtvom bode a Valné zhromaždenie požadovalo okamžité prímerie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V utorok 25. októbra predstavili Rusko, Sudán a Venezuela rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN požadujúcu okamžité prímerie. USA predstavili konkurenčnú rezolúciu, ktorá vyzývala na humanitárne prestávky na vpustenie pomoci do Gazy, ale nie na prímerie.

Ruská rezolúcia zlyhala, pretože nezískala dvojtretinovú väčšinu potrebnú na schválenie, a rezolúcia USA zlyhala, pretože Rusko a Čína, ktoré majú v Rade právo veta, hlasovali proti nej, rovnako ako Spojené arabské emiráty.

Po tom, čo americká rezolúcia zlyhala, Čína vysvetlila, že hlasovala proti, pretože to považovala za zelenú pre Izrael. Toto je anglický preklad:

„Návrh uznesenia je vyhýbavý v najnaliehavejšej otázke ukončenia bojov. A nikdy nebola schopná jasným a jednoznačným spôsobom vyzvať na okamžité prímerie. V tejto chvíli nie je prímerie len diplomatickým pojmom, znamená život a smrť mnohých civilistov. Ak je rezolúcia Bezpečnostnej rady nejednoznačná v otázke vojny a mieru, je to nezodpovedné a navyše mimoriadne nebezpečné. Znamená to pripraviť pôdu pre rozsiahlu vojenskú akciu a dať zelenú ďalšej eskalácii vojny.

Čína tiež namietala, že rezolúcia USA popiera dlhodobú okupáciu Palestíny Izraelom a že:

  • NEODsúdili nerozlišujúce a asymetrické použitie sily,
  • NEVYŽIADALI úplné, nezávislé vyšetrenie bombového útoku na nemocnicu Al Ahli v Gaze,
  • NEVYZVAL Izrael, aby zrušil blokádu Gazy, a
  • NEVYZVAL Izrael, aby odvolal svoj príkaz severným Gazanom na evakuáciu do južnej Gazy.

Má Palestína právo brániť sa?

Týždeň predtým, ako boli tieto dve rezolúcie zvážené, USA vetovali brazílsku rezolúciu vyzývajúcu na humanitárne prestávky – aj keď odsúdili Hamas –, pretože neuplatňovali právo Izraela brániť sa.

Vo svojej vlastnej neúspešnej rezolúcii USA „opätovne potvrdzujú prirodzené právo všetkých štátov na individuálnu a kolektívnu sebaobranu“ a USA a ich vazali neustále opakujú, že Izrael má preto právo brániť sa.

Nedodávajú, že Palestína nie je členským štátom OSN, že je to jednoducho „nečlenský pozorovateľský štát“, takže Charta OSN jasne nezaručuje právo Palestíny brániť sa. To je dôsledok, ale neznelo by to dobre, keby sa to hovorilo nahlas.

Valné zhromaždenie OSN hlasovalo za okamžité prímerie

V piatok 27. októbra Valné zhromaždenie OSN znovu zvolalo „ Desiate mimoriadne zasadnutie o nezákonných izraelských akciách v okupovanom východnom Jeruzaleme a na zvyšku okupovaného palestínskeho územia“, ktoré bolo prvýkrát zvolané v roku 1997.

„Núdzové zasadnutia“ sú zvolané, keď sa Rada uviazla v otázkach medzinárodného mieru a bezpečnosti, pričom jeden alebo viacerí z piatich stálych členov uplatňujú právo veta. Členské štáty OSN potom môžu požiadať predsedu Valného zhromaždenia o zvolanie alebo opätovné zvolanie mimoriadnych zasadnutí s cieľom vydať odporúčania pre kolektívnu akciu.

Inými slovami, môžu dať Bezpečnostnej rade vedieť, čo si myslí zvyšok sveta, a v tomto prípade predstavitelia zvyšku sveta drvivou väčšinou prijali rezolúciu vyzývajúcu na okamžité prímerie. Za hlasovalo 120 hlasov, 14 bolo proti a 45 sa zdržalo hlasovania.

Rezolúcia, ktorú predstavilo Jordánsko v mene Arabskej skupiny, neobviňuje Izrael ani Hamas zo začatia súčasného konfliktu v záujme získania širokej podpory. Spolusponzorovalo ho 40 krajín vrátane 27 z 50 väčšinových moslimských krajín sveta. Všetci okrem Ruska boli z globálneho juhu:

Bahrajn, Bangladéš, Belize, Bolívia (viacnárodný štát), Botswana, Brunej Darussalam, Komory, Kuba, Kórejská ľudovodemokratická republika, Džibutsko, Egypt, Salvádor, Indonézia, Irak, Jordánsko, Kuvajt, Libanon, Líbya, Malajzia, Maledivy , Mauretánia, Maroko, Namíbia, Nikaragua, Omán, Pakistan, Katar, Ruská federácia, Svätý Vincent a Grenadíny, Saudská Arábia, Senegal, Somálsko, Južná Afrika, Sudán, Turecko, Spojené arabské emiráty, Venezuela (Bolívarovská republika), Jemen , Zimbabwe a [nečlenský] štát Palestína.

Kanada predstavila tento pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý obvinil Hamas :

„[Toto uznesenie] jednoznačne odmieta a odsudzuje teroristické útoky Hamasu, ku ktorým došlo v Izraeli od 7. októbra 2023, a branie rukojemníkov, požaduje bezpečnosť, pohodu a humánne zaobchádzanie s rukojemníkmi v súlade s medzinárodným právom a vyzýva na ich okamžité a bezpodmienečné prepustenie.”

Kanadský pozmeňujúci a doplňujúci návrh hlasoval proti 85 hlasmi za, 55 proti a 23 sa zdržalo hlasovania. Pred hlasovaním o pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu pakistanský veľvyslanec Munir Akram výrečne vysvetlil svoj nesúhlas so širokým potleskom.

Po schválení rezolúcie o prímerí izraelský veľvyslanec Gilad Erdan potvrdil zvyšujúcu sa izoláciu Izraela tirádou a tvrdil, že OSN už nemá ani štipku legitimity alebo relevantnosti„.

Erdan sa napriek tomu znovu objavil, keď sa 30. októbra znovu zišla Bezpečnostná rada OSN, no napriek naliehavým prosbám humanitárnych agentúr UNICEF, UNRWA a OCHA stále neprijala rozhodné kroky. Tentoraz si Erdan a zvyšok izraelskej delegácie pripnuli žlté Dávidove hviezdy na rukávy a prisahali, že ich budú nosiť, kým Bezpečnostná rada neodsúdi „nacistov z Hamasu“.

31. októbra Valné zhromaždenie OSN znovu zvolalo svoje mimoriadne zasadnutie, na ktorom členské štáty, bez konca v nedohľadne, obnovili svoju výzvu na okamžité prímerie.

Ann Garrison

O autorke: Ann Garrison je redaktorka správ Black Agenda so sídlom v oblasti San Francisco Bay Area. V roku 2014 získala  cenu Victoire Ingabire Umuhoza za demokraciu a mier  za reportáž o konflikte v oblasti Veľkých jazier v Afrike. 

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d