Slovanské Noviny

21. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Izrael odmieta dodržiavať nariadenie Medzinárodného súdneho dvora okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu, sťažuje sa bezmocne šéf diplomacie EÚ Borell

osep Borrell pred pondelkovým zasadnutím ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ upozornil, že rozhodnutia MSD je potrebné dodržiavať. Šéf diplomacie EÚ koncom týždňa vyzval Izrael, aby nezastrašoval a nevyhrážal sa sudcom Medzinárodného trestného súdu kvôli zatykačom na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta.

Izrael pokračuje vo svojich vojenských krokoch na juhu Pásma Gazy aj napriek rozhodnutiu Medzinárodného súdneho dvora (MSD), ktorý žiadal okamžité zastavenie operácie. Uviedol to v pondelok šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, píše TASR podľa agentúry Reuters.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Borrell pred pondelkovým zasadnutím ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ upozornil, že rozhodnutia MSD je potrebné dodržiavať. Dodal, že sa bude usilovať dosiahnuť politické rozhodnutie na spustenie pomocnej misie EÚ na hraničnom priechode Rafah, známej ako EUBAM (European Union Border Assistance Mission for the Rafah Crossing Point).

Ide o neozbrojenú civilnú misiu v rámci Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky Európskej únie. Cieľom je zaistiť prítomnosť príslušníkov tretích strán na hraničnom priechode Rafah medzi Egyptom a Pásmom Gazy.

Borrell v nedeľu v Bruseli rokoval s novým premiérom Palestínskej samosprávy Mohammadom Mustafóm. Následne opäť vyzval na prímerie v Pásme Gazy a prepustenie rukojemníkov odvlečených do tejto palestínskej enklávy po vlaňajšom útoku na Izrael.

MSD minulý týždeň Izraelu nariadil okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu. Izrael takisto musí ponechať tento hraničný priechod otvorený, aby umožnil neobmedzenú prepravu humanitárnej pomoci do palestínskej enklávy. Vyzval i na bezpodmienečné prepustenie rukojemníkov zajatých teroristickými palestínskymi komandami počas ich vpádu na juh Izraela zo 7. októbra 2023.

Rozhodnutia MSD sú síce právne záväzné, ale chýbajú mechanizmy na ich presadzovanie, uvádza agentúra AFP.

Izrael začal pozemnú operáciu v Rafahu začiatkom mája. Pri nedeľňajších útokoch neďaleko mesta prišlo o život najmenej 35 ľudí a desiatky utrpeli zranenia, uviedlo ministerstvo zdravotníctva v Gaze riadené hnutím Hamas.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyzval v piatok Izrael, aby „nezastrašoval a nevyhrážal sa“ sudcom Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu po tom, ako hlavný prokurátor súdu Imran Khan požiadal o vydanie medzinárodných zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta.

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.