Slovanské Noviny

21. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Varovanie bývalého prezidenta Ruskej federácie prišlo po tom, ako šéf poľského rezortu diplomacie Radoslaw Sikorski vyhlásil, že Spojené štáty zasiahnu ruské ciele, ak ruská armáda použije na Ukrajine jadrové zbrane.

Akýkoľvek útok USA na ruské ciele na Ukrajine by automaticky spustil svetovú vojnu, varoval bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý v súčasnosti pôsobí ako podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady. Nikdajší ruský líder sa tak vyjadril po tom, ako poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyhlásil, že Spojené štáty pohrozili takýmto útokom, ak Rusko použije na Ukrajine jadrové zbrane.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V nedeľňajšom príspevku na X (predtým Twitter) Medvedev naznačil, že Sikorski „sa zrejme rozhodol vystrašiť svojich pánov“. Poznamenal, že Washington sa na rozdiel od Varšavy doteraz zdržiaval takýchto hrozieb verejne, „pretože sú opatrnejší“ ako Poliaci.

„Zasiahnuť naše ciele Američanmi znamená začať svetovú vojnu a minister zahraničných vecí, dokonca aj takej krajiny, ako je Poľsko, by to mal pochopiť,“ dodal Medvedev.

Bývalý ruský prezident citoval aj aprílové výroky poľského prezidenta Andrzeja Dudu, keď povedal, že jeho krajina by bola ochotná umiestniť na svojom území americké jadrové zbrane, ak by jej bola ponúknutá takáto možnosť v rámci mechanizmu zdieľania NATO. Medvedev pohrozil, že v prípade jadrovej konfrontácie „Varšava nebude vynechaná a určite dostane svoj podiel rádioaktívneho popola“, a spýtal sa, či si poľské vedenie nazaj žlá takýto výsledok.

Sikorski v sobotňajšom rozhovore pre briský denník The Guardian spochybnil, že Rusko by bolo odhodlané vykonať jadrovm úder na Ukrajine.

„Američania povedali Rusom, že ak odpálite jadrovú bombu, aj keď nikoho nezabije, zasiahneme všetky vaše ciele [pozície] na Ukrajine konvenčnými zbraňami, všetky ich zničíme,“ tvrdil a predpokladané varovanie označil za „dôveryhodnú hrozbu“.

Poľský minister zahraničia poznamenal, že Čína a India taktiež varovali Rusko pred jadrovou eskaláciou.

Sikorski v tejto súvislosti navrhol, aby západní podporovatelia Ukrajiny umožnili Kyjevu použiť svoje zbrane na údery na vojenské ciele na ruskom území, keďže „okrem nepoužívania jadrových zbraní sa [Rusko] veľmi neobmedzuje“.

Podľa Sikorského by sa EÚ nemala báť vyhrocovať situáciu a nemala by si v súvislosti s konfliktom na Ukrajine klásť obmedzenia, aby Moskva nevedela, aký bude ďalší krok.

Zatiaľ čo USA a ich spojenci pri viacerých príležitostiach obvinili Rusko z vyhrážaním sa jadrovými zbraňami, ruský prezident Vladimir Putin v marci zdôraznil, že Rusko v žiadnom momente počas konfliktu na Ukrajine neuvažovalo o použití takýchto zbraní. Približne v tom istom čase hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zdôraznil, že ruská jadrová doktrína predpokladá použitie zbraní hromadného ničenia len „ak niečo ohrozuje existenciu našej krajiny“, čím zopakoval predchádzajúce vyhlásenie hlavy štátu. Jadrový útok označil ako odstrašujúci prostriedok a „rozlúčkovú zbraň“.

Ruský líder koncom februára vo svojom prejave pred Federálnym zhromaždením varoval prípadných agresorov, že jadrový arzenál je v stave „úplnej pripravenosti na zaručené nasadenie“.

Začiatkom mája nariadil cvičenie v používaní taktických jadrových zbraní v Južnom vojenskom okruhu, ktorý hraničí s Ukrajinou. Podľa vyhlásení ministerstiev zahraničných vecí a obrany mali byť tieto cvičenia varovaním pre USA a ich spojencov v nadväznosti na eskalačnú rétoriku zo strany Západu.

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.