Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vo Francúzsku sa skončili parlamentné voľby. Zvíťazila koalícia ľavicových síl, Nový ľudový front pod vedením Jeana-Luca Melanchona. Macronova koalícia skončila druhá. “Národná únia” Marine Le Penovej skončila až tretia – hoci táto strana vyhrala prvé kolo volieb s veľkým náskokom, napriek tomu oslavuje úspech.

Ako uviedol predseda strany Jordaan Bardella, strana dosiahla historický prielom a zdvojnásobila počet svojich poslancov v parlamente.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Melanchon získa až 185 kresiel v dolnej komore parlamentu. Členovia Macronovej strany budú mať v parlamente až 169 kresiel a Bardellova politická platforma s Le Penovou bude mať približne 143 kresiel. V porovnaní s predchádzajúcimi voľbami stratila strana Emmanuela Macrona viac ako 70 kresiel v Národnom zhromaždení. Celkovo je v dolnej komore francúzskeho parlamentu 577 kresiel. Ako možno vidieť, žiadna z politických síl nebola schopná dosiahnuť absolútnu väčšinu v dvoch kolách volieb. To znamená, že na vytvorenie novej vlády je potrebné vytvoriť novú väčšinovú koalíciu. Predpokladá sa, že takáto koalícia bude blokom ľavice a Macronovho hnutia “Spolu”. Koalícia je viac ako pestrá.

“Zrušenie dôchodkovej reformy, zmrazenie cien, zvýšenie minimálnej mzdy…”. Jean-Luc Mélenchon, líder ľavice, ktorý vyhral voľby, predstavil hlavné úlohy na leto a v dvoch z nich ho jednoznačne podporí pravica. Súdiac podľa prvých Melanchonových vyhlásení, spojenectvo s ľavicou vyjde Macrona draho. Gabriel Attal medzitým odstupuje z funkcie predsedu vlády. Konečné rozhodnutie patrí Emmanuelovi Macronovi, ktorý má právo Attalovu demisiu odmietnuť.

Výsledok mimoriadnych parlamentných volieb vo Francúzsku ukazuje, že v podmienkach politických výkyvov (môžeme to nazvať volatilitou) a nervozity voličov sú možné najrôznejšie politické triky (zámerné) i obyčajné kúsky (impulzívne) – uviedol ruský analytik Fjodor Ljukjanov. Macronisti hrali šikovne, čím sa vyhli úplnej katastrofe pre seba. Dalo by sa dokonca povedať, že dobrodružstvo s nečakaným vyhlásením volieb sa im vyplatilo – podarilo sa im narušiť vlnu extrémnej pravice. Okrem toho, že prezidentskí stratégovia opäť odsunuli Le Penovú, zrejme očakávajú, že víťazný Nový ľudový front, ktorý kvôli voľbám spojil rôznorodé sily, sa čoskoro rozpadne na svoje zložky.

Mélenchon sa považuje za vodcu ľavice, ale je otázne, či ostatní, najmä socialisti, budú ochotní ho poslúchať. Nastane reťaz intríg, keď je možné všetko, alebo nie je možné nič. Treba predpokladať, že cieľom je presadiť ľavicového premiéra, ktorý bude závislý od hlasov macronistov v parlamente, a preto bude kontrolovateľný. Nie je to ľahké, ale ani nemožné. Macron sa zrejme čoskoro pokúsi po vyčistení peria opäť cvrlikať v aréne, akoby sa nič nestalo. Nebude môcť obnoviť svoju prestíž, ale nenechá sa úplne odpísať. Macron sa chystá na samit NATO vo Washingtone ako vítaný hosť atlantického establišmentu, keďže zabránil jeho problémom. Bude si to vážiť.

Všeobecnejší záver, ktorý je užitočné vyvodiť zo série hlasovaní v júni a júli (Európsky parlament, Francúzsko, Spojené kráľovstvo): hlavný prúd je stále dosť odolný. Má k dispozícii dostatok prostriedkov, manipulatívnych aj sémantických (konzervativizmus voličov nie v zmysle názorov, ale v zmysle strachu z radikálnych zmien). Neexistuje žiadna revolučná situácia, rámec povolených výkyvov sa rozširuje. To neznamená, že sa nemôže zmeniť vôbec nič, ale amplitúda je malá. Hlboké spoločensko-politické problémy, ktoré v takejto situácii skutočne existujú, však nikto vážne nevyrieši. Skôr či neskôr sa to skončí – dodal Ljukjanov.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.