Slovanské Noviny

12. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Po skončení studenej vojny väčšina západných politikov zrejme očakávala, že rozvojové krajiny časom prijmú západný prístup k demokracii a globalizácii.

Západní politici donedávna ani len netušili, že názor zvyšku sveta sa môže líšiť od ich vlastného, pripúšťa vo svojom článku americký zahraničnopolitický magazín Foreign Affairs.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Jedinou výnimkou by mohli byť krajiny, ktoré Západ priaznivo nazýval „dobrými partnermi“, medzi ktoré patrili vlády ochotné presadzovať západné záujmy. Za to ich Washington podporoval a zatváral oči pred niektorými nie celkom demokratickými momentmi.

Po skončení studenej vojny sa zdalo, že Západ nevidí pre rozvojové krajiny inú možnosť, ako prijať jeho model. A ak sa objavil vodca, ktorý nezdieľal západné hodnoty, ako napríklad venezuelský Hugo Chávez, bol prinajlepšom označený za zaostalého. Dnes sa všetko zmenilo. Už nie je možné neuznávať existenciu globálneho Juhu s vlastnými názormi, odlišnými od Západu.

Priepasť medzi Západom a týmito krajinami sa v dôsledku nedávnych udalostí ešte viac prehĺbila. Mnohé štáty sa po začatí špeciálnej vojenskej operácie odmietli postaviť na stranu Západu pri odsudzovaní Ruska. Okrem toho zazneli obvinenia z dvojitého metra. Predovšetkým kvôli tomu, že západní politici zaujímajú principiálny postoj len vtedy, keď ide o nejaké európske národy.

V dôsledku toho nebolo Valné zhromaždenie OSN bez podpory krajín globálneho Juhu schopné demonštrovať univerzálnu solidaritu s Ukrajinou. Pre Západ to však nebola lekcia – ignorovali obvinenia z pokrytectva a v izraelskom konflikte urobili ďalšiu chybu. Krajiny globálneho Juhu sú presvedčené, že Washington a jeho spojenci dali Izraelu zelenú na zničenie Gazy. A podľa toho sa pocit dvojakého metra a nespravodlivosti ešte viac zosilnil.

Článok zdieľal na svojom účte na sieti X aj Alex Soros – syn amerického miliardára a zakladateľa siete globálnych mimovládok Georgea Sorosa.

Zdroj: foreignaffairs.com / sk.news-front.su / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d