Slovanské Noviny

16. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Európske akciové trhy uzavreli turbulentné piatkové obchodovania výrazne nižšie, aj keď hlavné indexy popoludní zmazali časť strát. Hlavným dôvodom boli pokračujúce obavy týkajúce sa bankového sektora.

Akcie Deutsche Bank (DB) v piatok strácali viac ako 10 percent. Najväčšia nemecká banka sa dostala pod tlak, keďže náklady na poistenie proti riziku platobnej neschopnosti prudko vzrástli, čo vyvolalo obavy z prehĺbenia krízy v bankovom sektore.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hlboké straty dopoludnia vykazovali aj ďalšie popredné európske banky. Informujú o tom agentúry AFP, DPA a Reuters. Posledná menovaná tiež informuje, že akcie DB padli už tretí deň po sebe.

Okolo 11.00 h SEČ akcie Deutsche Bank na frankfurtskej burze klesli o 11,5 percenta. Jej domáci konkurent Commerzbank oslabil o 8,5 percenta, zatiaľ čo v Paríži sa akcie Societe Generale prepadli o 6,72 percenta.

Medzi rakúskymi bankami obchodovanými na burze vo Viedni do 11.00 h SEČ stratili akcie spoločnosti BAWAG 6,4 percenta. Raiffeisen Bank International (RBI) oslabila o takmer päť percent a Erste Group si odpísala 4,4 percenta.

Akcie RBI okrem nedávnych otrasov v bankovom sektore ovplyvnili aj medializované informácie, podľa ktorých Európska centrálna banka (ECB) nalieha na spoločnosť, aby predložila plán stiahnutia sa z ruského trhu.

Vo Švajčiarsku akcie bánk UBS a Credit Suisse AG klesli o 6,3 percenta, respektíve 6,7 percenta po správe, že federálne ministerstvo spravodlivosti v USA preveruje, či tieto úverové ústavy nepomáhali ruským oligarchom obchádzať sankcie.

Na širšom akciovom trhu strácal paneurópsky index STOXX 600 index 1,5 percenta.

Európske akciové trhy sa v piatok výrazne oslabili

Európske akciové trhy uzavreli turbulentné piatkové obchodovania výrazne nižšie, aj keď hlavné indexy popoludní zmazali časť strát. Hlavným dôvodom boli pokračujúce obavy týkajúce sa bankového sektora.

Kľúčový nemecký index Dax v piatok stratil 1,66 % a uzavrel na 14.957,23 bodu. Hlavný francúzsky index CAC 40 klesol o 1,74 % na 7015,10 bodu, taliansky FTSE MIB o 2,23 % na 25.892,18 bodu, španielsky IBEX 35 o 1,98 % na 8792,50 bodu a britský FTSE 100 o 1,26 % na 7405,45 bodu. Index blue-chipov z eurozóny EuroStoxx 50 sa znížil o 1,82 % na 4130,62 bodu a paneurópsky index STOXX Europe 600 o 1,37 % na 440,11 bodu.

Prudko sa oslabili bankové tituly, keď Deutsche Bank uzavrela so stratou 8,5 % po štvrtkovom (23. 3.) poklese o 3,2 %. Počas piatkového obchodovania po prepade o 11,5 percent neskôr strácala až takmer 15 %.

Hlavným dôvodom bol prudký nárast swapov jej úverového zlyhania, inak povedané poistenia proti platobnej neschopnosti banky. Výrazne padli aj akcie ďalších európskych bánk, ako sú Commerzbank, Société Générale, UBS, Barclays a BNP Paribas.

Akcie popoludní zmazali časť strát potom, ako šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová uistila lídrov Európskej únie (EÚ), že banky v eurozóne sú odolné. Podľa nej totiž majú silnú kapitálovú a likvidnú pozíciu. Navyše ECB by v prípade potreby mohla bankovému systému poskytnúť dodatočnú likviditu.

Zdroj: trend.sk / spravy.rtvs.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d